wmaraci reklam
lidertakipci

Hosting mi, vds mi?

6 Mesajlar 1.484 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

AdaletinSesi AdaletinSesi ... Banlı Kullanıcı
    • Üyelik 18.06.2017
    • Yaş/Cinsiyet 41 / E
    • Meslek yok
    • Konum Ankara
    • Ad Soyad M** P**
    • Mesajlar 602
    • Beğeniler 224 / 166
    • Ticaret 4, (%100)
    Selamlar arkadaşlar,
    Ben şuan netdirektin vds xxl'ini özel iple kullanıyorum. https://www.netdirekt.com.tr/cloud.html . Limitler her geçen gün artıyor. Ve müşteri hizmetleri hostin müşteri hizmetleri gibi değil. Yani çok fazla bir yardımları olmuyor. Benim merak ettiğim vds yerine hostinge geçsem bir avantajı veya dezavantajı olur mu? Olursa neler? Paylaşımsız olduğu için oldukça hızlı ama örneğin cpanelle birlikte ben aylık 344 TL ödüyorum.Bu arada sunucuda tek site barınıyor.

wmaraci
    reklam

sworks sworks WordPress Kullanıcı
    • Üyelik 28.02.2018
    • Yaş/Cinsiyet 28 / E
    • Meslek Freelancer
    • Konum Diğer
    • Ad Soyad A** K**
    • Mesajlar 3292
    • Beğeniler 1797 / 1799
    • Ticaret 20, (%100)
    Aslında site sayısına ve büyüklüğüne bağlı. Örneğin sunucunuzda en fazla 1-2 site barındırıyorsanız ve devasa bir ziyaretçi kitlesi yoksa aşırı büyük bir paket kullanıyorsunuz demektir. Kaldı ki 1-2 site ise Cpanel kullanmanıza gerek yok ve yine sitenize uygun bulut sunucularda aylık 100 liraya süper performans alabilirsiniz. Siz hosting mi vds mi diye sorduğunuza göre muhtemelen 1-2 site barındırıyorsunuz. Kim bilir belki de aylık 5$'lık sunucu bile yeterli olacak sitenizin ihtiyaçlarına. Tabii bu yorumları site sayısını ve ziyaretçi sayısını tahminen söylediğimi de belirteyim.

Örneğin daha önce 300 bin aylık çoğul hiti olan bir forum sitesini (20 gb dosyalar, 2 gb veritabanı var.), ayrıca aylık 200 bin tekil hiti olan sosyal medya panelini Almanya lokasyonuna panelsiz sunucu kurarak taşımıştık. Bu iki site için de ayrı ayrı 10$ 'lık sunucu yeterli oldu. İşlemci kullanım yüzdesi %20-%40 civarında. Yani 10$'lık sunucu fazlasıyla ihtiyaçlarını karşıladı. Hem kalitesi hem de devasa network gücü sebebiyle Almanya lokasyonlu sunucu seçtiler.

Burada önemli olan başlangıç paketlerini veya normal paketleri seçerek başlamanız. Ona göre CPU ve RAM durumunu gözlemleyerek daha üst paketlere geçebilirsiniz. Zaten bulut sunucularının en önemli özelliklerinden birisi tek tuşla kapasitelerinin artırılabilir olmasıdır.

Hosting konusunda ise eğer sitenize yeterli olacaksa performanslı hostinge geçiş yapabilirsiniz, tabii 5-10 dolarlık bir bulut sunucu yine hostinge göre daha avantajlı olur çoğunlukla. Ciddi bir masraftan kurtulursunuz. Benim tavsiyem hostinge geçecekseniz eğer Almanya lokasyonundan yabancı, güvenilir bir firma ile anlaşmanız.

Bütçe benim için önemli değil, hostingi alayım performansı da süper olsun diyorsanız Kinsta dünyanın en iyisi diyebilirim.

EDIT: Tek site barındırıyormuşsunuz, o zaman fiyatları en az 3'te 1'ine düşürmeniz garanti diyebilirim. Hatta Avrupa lokasyonunun network gücünden faydalanırsanız şu ankinden bile hızlı olacaktır.
    AhmetCakmak34 AdaletinSesi Philosopher

kişi bu mesajı beğendi.

farukkarahan farukkarahan StarDust Kullanıcı
    • Üyelik 20.06.2014
    • Yaş/Cinsiyet 36 / E
    • Meslek technical expert
    • Konum İstanbul Anadolu
    • Ad Soyad F** K**
    • Mesajlar 783
    • Beğeniler 107 / 218
    • Ticaret 5, (%100)
    Fiyattan çok yardım almak istediğiniz ve sunucu ayrıntılarıyla uğraşmak istemediğinizi anladım.

Siteden kazancınız yok ise yada az ise ödediğiniz fiyat çok yüksek. Örneğin site kazancınızdan 5 de 1 ini sunucu ücretiniz ise söylecek bir söz olmayabilir. Size kalmış.

TR sunucuları yerine Avrupa sunucularına geçebilirsiniz. 5-10 dolara tek site için panel gerek olmadığından bu şekilde devam edebilirsiniz. En alt kademeden 2 core 2 gb ram ile başlayarak duruma göre yükseltebilirsiniz.

Hosting e geçin diyebilecek birinin olduğunu sanmıyorum.

Ben sırf meraktan, geliştirebilecek bir sistem olmasından ve tam kontrolün bende olmasından dolayı vps/vds de kalırım.
    AdaletinSesi

kişi bu mesajı beğendi.

Panarogga Panarogga Adsense Onay Hizmetleri Kullanıcı
    • Üyelik 15.03.2014
    • Yaş/Cinsiyet 37 / E
    • Meslek Adsense
    • Konum Bursa
    • Ad Soyad C** K**
    • Mesajlar 3021
    • Beğeniler 2 / 516
    • Ticaret 130, (%100)
    VDS her zaman daha iyidir
    AdaletinSesi

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
    wmaraci

cliaweb cliaweb Web Hosting Sağlayıcı Kullanıcı
    • Üyelik 05.03.2014
    • Yaş/Cinsiyet 34 / E
    • Meslek Hosting Sağlayıcısı
    • Konum Muğla
    • Ad Soyad R** Y**
    • Mesajlar 1020
    • Beğeniler 356 / 356
    • Ticaret 8, (%100)
    Merhaba AdaletinSesi

VDS de kurulu işletim sistemi, panel ve güvenliği konularında teknik bilginiz yok ise ve bu teknik desteği size sunucu firmanız sağlamıyor ise, zor durumda iseniz böyle bir senaryoda elbette herşeyin teknik olarak sorumlusunun hosting firması olduğu reseller gibi hizmetler tercih edebilirsiniz.

Eğer orta seviye teknik bilginiz var ise veya herhangi bir yerden sürekli teknik destek alabiliyor durumda iseniz veya şu anki yapıdan memnun iseniz elbette VDS de de kalabilirsiniz.

Ancak unutmamanız gereken; VDS de limitleri büyütüp küçültebilirken, paylaşımlı hostinglerde bu pakette atanan limit / kaynak ötesine geçemez.

İyi çalışmalar dileriz.
    AdaletinSesi

kişi bu mesajı beğendi.

Linux Hosting | Linux Reseller | VPS | VDS https://www.cliaweb.com - İletişim : +90 (850) 885 10 39

AdaletinSesi AdaletinSesi ... Banlı Kullanıcı
    • Üyelik 18.06.2017
    • Yaş/Cinsiyet 41 / E
    • Meslek yok
    • Konum Ankara
    • Ad Soyad M** P**
    • Mesajlar 602
    • Beğeniler 224 / 166
    • Ticaret 4, (%100)
    Anket sonuçlarına göre Vds önde. Bence de vds daha iyi ama birden fazla siten varsa ve bu işleri ticari amaçla yürütürsen. Eskiden birden fazla sitem vardı, sadece birisine yoğunlaşmak için hepsini kapattım. Ben tamamen gönüllü olarak hobi amacıyla bu işlerle uğraşıyorum. Hiçbir ticari amacım bulunmamakta. Hostinglerde iyi ama müşteri hizmetleri olarak ortalama hepsi aynı veya benzer.Birde adres değişikliğinde hit kaybı oluyor. Bu yüzden şimdilik vds ile devam etsem daha iyi olacak gibi.

wmaraci
    Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
    Site Ayarları
    • Tema Seçeneği
    • Site Sesleri
    • Bildirimler
    • Özel Mesaj Al