lostyazilim

Django mu Flask mi?

3 Mesajlar 2.165 Okunma
lstbozum
wmaraci reklam

dogubaklaci dogubaklaci Kodlarla Anlatma Sanatı Kullanıcı
  • Üyelik 21.07.2018
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Student
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** B**
  • Mesajlar 725
  • Beğeniler 250 / 240
  • Ticaret 3, (%67)
Merhaba arkadaşlar yaklaşık 1 aydır Python dersleri almaktayım. Şimdi web programlama için framework araştırmasına girdim. Flask ve Django arasındaki farklar nelerdir acaba kısaca bilgi verebilecek biri var mı?

Bu arada normalde django başlamak istiyordum fakat dün bir haberde son dönemde yapılan girişim projelerinde %20 Flask %14 Django gibi bir oran gördüm (JS falan da var tabii toplam %100 oluyor :D) o sebeple sormak istedim.

wmaraci
reklam

Kakarotto Kakarotto WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Software Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 2434
  • Beğeniler 686 / 1151
  • Ticaret 1, (%100)
Flask bir micro-framework.
Django ise full-stack bir framework.

Flaskda tüm her şey tek dosya üzerinden yönetiliyor (tabi dilerseniz ayrı ayrı dosyalara parçalayabiliyorsunuz). Django ise normal model-view-template (mvc) yapısını kullanıyor.

Flask'ın tercih edilme sebebi çok hafif ve hızlı olmasından kaynaklı çünkü içinde Django'da olan özellikler yok. Daha çok api oluşturma kısmında kullanılıyor geri kalanında Javascript ile işlem yaptırılıyor.

Flask çok basit, birkaç günde bitirilebilir. Django ise biraz daha karmaşık, iyice öğrenmeniz biraz zaman alabilir.

Eğer yapmaya çalıştığınız şey bir websitesi olsun ve front-end - back-end arasındaki ilişki api aracılığıyla yürüsün, başka özelliklere gerek yok derseniz tercihiniz flask olmalı. Ama içinde admin paneli dahil bir sitede ihtiyacınız olan (template engine, db engine vs) her şey olsun isterseniz Django tercih etmeniz daha akıllıca olur.

gndz gndz WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 02.05.2015
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek İş Geliştirme Uzmanı
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad K** G**
  • Mesajlar 189
  • Beğeniler 69 / 44
  • Ticaret 0, (%0)
Django tabiki de. oldukça gelişmiş, esnek bir fw.

İş Geliştirme, Hukuk ve Danışmanlık
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al