freelance iş ilanları

WebP mi Jpeg mi?

14 Mesajlar 2.313 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

Sailort Sailort WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.03.2018
  • Yaş/Cinsiyet 50 / E
  • Meslek Bilişim
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** T**
  • Mesajlar 211
  • Beğeniler 117 / 25
  • Ticaret 1, (%100)
Birçok makalede sitelerin daha hızlı açılması için resimlerin Jpeg yerine WebP formatında olmasının daha verimli olacağı yazılıyor ve %40 a kadar sıkıştırıldığı söyleniyor.

Sizce WebP kullanmalı mıyız? WP de tüm resimleri WebP 'ye çevirecek bir eklenti tavsiye edebilir misiniz?

wmaraci
reklam

selcuksofta selcuksofta Bronz Üye
  • Üyelik 15.04.2017
  • Yaş/Cinsiyet 50 / E
  • Meslek blogger
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** S**
  • Mesajlar 1272
  • Beğeniler 444 / 444
  • Ticaret 61, (%100)
Merhaba, bu konu benim fikrime göre muallakta. Çünkü şuna dikkat ederseniz, insanlar yazıyı yazıyor webp kullanın vs diyor ama kendi blog'unda kullanmıyor :)) evet webp teknolojisi gerçekten iyi sıkıştırıyor boyutu küçültüyor ama sonuçta siz ilk resmi jpg jpeg png gibi attığınız için bence tam istenilen sonuç alınamıyor. Eklenti imagify veya genel de de kullandığımız litespeed içinde mevcut. Litespeed avantaj olabilir, çünkü zaten farklı amaçlar için kullanırken aynı zamanda resim optimizasyonu yapıyor olması güzel bir seçenek. Dediğim gibi bence kesin webp kullanın diyecek biri sanırım yoktur, dese de o arkadaş kullanıyormu mutlaka bakın. Çok yoğun resim kullanıyorsanız cdn mutlaka almalısınız. Ama normal bir sitede bence gerekli değil. İyi forumlar.
Sailort

kişi bu mesajı beğendi.

Mfa Mfa WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
Şahsen sırf bu konuyu aylarca yoğun şekilde araştırmışligim var. Yani kısa sürede net bilgi edinmek mümkün değil. Ama aylarca edindiğim bilgileri kısaca paylaşmam gerekirse, webp yi her tarayıcı desteklemiyor. Özellikle Firefox Google a inat webp desteklemiyor. Yani 2 farklı resim formatını da kullanman lazım. Resimler taraciya göre otomatik seçilmeli. Litespeed resim optimizasyonundan Webp yi aktif et. çok kişi bilmez ama YouTube thumbnail leri bile webp formatındadır. Google teknolojisi sonuçta. Litedpeed otomatik olarak tarayıcıya göre hangi resim formatını sunacağını kendi seçiyor. Kafan rahat eder. Gözle görülür hızlanma var. Birde litespeed deki lazy loadı da aktif ettin mi performans artar. Çok resim varsa cdn ile en üst performansa taşırsın. Litespeed optimizasyon yapıyor ama bir de sunucuya yüklemeden sıkıştırma yaparsan tamamdır. Bütün bunları uygularsan en üst performansı alırsın bunun daha ötesi yok şimdilik hocam
selcuksofta Sailort

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 10.03.2018
  • Yaş/Cinsiyet 50 / E
  • Meslek Bilişim
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** T**
  • Mesajlar 211
  • Beğeniler 117 / 25
  • Ticaret 1, (%100)

selcuksofta adlı üyeden alıntı

Merhaba, bu konu benim fikrime göre muallakta. Çünkü şuna dikkat ederseniz, insanlar yazıyı yazıyor webp kullanın vs diyor ama kendi blog'unda kullanmıyor :)) evet webp teknolojisi gerçekten iyi sıkıştırıyor boyutu küçültüyor ama sonuçta siz ilk resmi jpg jpeg png gibi attığınız için bence tam istenilen sonuç alınamıyor. Eklenti imagify veya genel de de kullandığımız litespeed içinde mevcut. Litespeed avantaj olabilir, çünkü zaten farklı amaçlar için kullanırken aynı zamanda resim optimizasyonu yapıyor olması güzel bir seçenek. Dediğim gibi bence kesin webp kullanın diyecek biri sanırım yoktur, dese de o arkadaş kullanıyormu mutlaka bakın. Çok yoğun resim kullanıyorsanız cdn mutlaka almalısınız. Ama normal bir sitede bence gerekli değil. İyi forumlar.

Üstadım daha yeni blog yazmaya başladığımız için çok araştırıp çok kafamız bulanıyor.
Daha çok görünmek daha hızlı olmak derken gerçek bilgiye ulaşmak bazen olmayıp şekil 4 gündür olduğu gibi sitemi daha tam açamadan çökertmiş oluyorum. Bu yüzden artık bir adım atmadan sorup deneyimlerden yararlanmaya çalışıyorum. Çok teşekkürler
selcuksofta

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 10.03.2018
  • Yaş/Cinsiyet 50 / E
  • Meslek Bilişim
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** T**
  • Mesajlar 211
  • Beğeniler 117 / 25
  • Ticaret 1, (%100)

Mfa adlı üyeden alıntı

Şahsen sırf bu konuyu aylarca yoğun şekilde araştırmışligim var. Yani kısa sürede net bilgi edinmek mümkün değil. Ama aylarca edindiğim bilgileri kısaca paylaşmam gerekirse, webp yi her tarayıcı desteklemiyor. Özellikle Firefox Google a inat webp desteklemiyor. Yani 2 farklı resim formatını da kullanman lazım. Resimler taraciya göre otomatik seçilmeli. Litespeed resim optimizasyonundan Webp yi aktif et. çok kişi bilmez ama YouTube thumbnail leri bile webp formatındadır. Google teknolojisi sonuçta. Litedpeed otomatik olarak tarayıcıya göre hangi resim formatını sunacağını kendi seçiyor. Kafan rahat eder. Gözle görülür hızlanma var. Birde litespeed deki lazy loadı da aktif ettin mi performans artar. Çok resim varsa cdn ile en üst performansa taşırsın. Litespeed optimizasyon yapıyor ama bir de sunucuya yüklemeden sıkıştırma yaparsan tamamdır. Bütün bunları uygularsan en üst performansı alırsın bunun daha ötesi yok şimdilik hocam

Hocam her şeyi çok güzel yazmışsın ama geçen hafta tam net demesem de litespeed i aktif ettikten sonra zincirleme problemler yaşadım ve artık korkuyorum onu aktif etmeye :D

• Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
Sailort estağfirullah hocam. Ben performansa biraz fazla takıntılıyım. Gereksiz yere çok vakit harcıyorum maalesef araştırmak için. İnşallah faydalı olmuştur. Bu şekilde en yüksek performansı alırsın hocam resim konusunda yüklemeden önce sıkıştırmak, yüklendikten sonra litespeed webp dönüştürmesi bir de CDN oldu mu tamamdır. Litespeed ayarlarını netten bulabilirsin hocam hem ekstra eklentiye ihtiyaç duymazsın

selcuksofta selcuksofta Bronz Üye
  • Üyelik 15.04.2017
  • Yaş/Cinsiyet 50 / E
  • Meslek blogger
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** S**
  • Mesajlar 1272
  • Beğeniler 444 / 444
  • Ticaret 61, (%100)

Sailort adlı üyeden alıntı

Üstadım daha yeni blog yazmaya başladığımız için çok araştırıp çok kafamız bulanıyor.
Daha çok görünmek daha hızlı olmak derken gerçek bilgiye ulaşmak bazen olmayıp şekil 4 gündür olduğu gibi sitemi daha tam açamadan çökertmiş oluyorum. Bu yüzden artık bir adım atmadan sorup deneyimlerden yararlanmaya çalışıyorum. Çok teşekkürler
O zaman doğru yoldasınız :)
Sailort Mfa

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)

Sailort adlı üyeden alıntı

Hocam her şeyi çok güzel yazmışsın ama geçen hafta tam net demesem de litespeed i aktif ettikten sonra zincirleme problemler yaşadım ve artık korkuyorum onu aktif etmeye :D

Hocam litespeed sunucu bazlı profesyonel bir eklenti. Yani en ufak hatada herşey karman çorman olabilir doğaldır. Ayarları çok iyi şekilde kişiye özel yapmak lazım. Her tema aynı sonucu vermez çünkü. Bende yıllar önce yüzlerce kez resetleyip durmuştum, öğrenmek için testler yapıyordum. Yani ayarları yapabilmek için iyi bilmek lazım yoksa ters bir etkisi yok listespeed in. Tabi sunucunuzun da litespeed destekli olması lazım tam verim için. İnce ayarları olan profesyonel bir eklenti sonuçta
Sailort

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 10.03.2018
  • Yaş/Cinsiyet 50 / E
  • Meslek Bilişim
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** T**
  • Mesajlar 211
  • Beğeniler 117 / 25
  • Ticaret 1, (%100)

Mfa adlı üyeden alıntı

Mfa adlı üyeden alıntı

Hocam litespeed sunucu bazlı profesyonel bir eklenti. Yani en ufak hatada herşey karman çorman olabilir doğaldır. Ayarları çok iyi şekilde kişiye özel yapmak lazım. Her tema aynı sonucu vermez çünkü. Bende yıllar önce yüzlerce kez resetleyip durmuştum, öğrenmek için testler yapıyordum. Yani ayarları yapabilmek için iyi bilmek lazım yoksa ters bir etkisi yok listespeed in. Tabi sunucunuzun da litespeed destekli olması lazım tam verim için. İnce ayarları olan profesyonel bir eklenti sonuçta

Sunucum destekliyor, ayarları da onların önerdiği şekilde yaptım ama işte bi kere ağzı yanan üfleyerek yiyor. :)

lastpavel lastpavel WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek E-Ticaret
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad P** A**
  • Mesajlar 1146
  • Beğeniler 339 / 339
  • Ticaret 2, (%100)
safari tarafından desteklenmediği sürece tam anlamıyla etkin olması zordur. fakat tarayıcıya göre algılayıp sonrada ona göre resimleri servis eden bir eklenti vs varsa kullanabilir. ancak yine güncellemelerle bu kısım arada sorun olabilir gibi.

wmaraci
Konuyu toplam 2 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 2 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al