wmaraci reklam

Test sistemlerindeki bu mantık nasıl işliyor?

9 Mesajlar 1.154 Okunma
smmexpress

101222 101222 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 22.01.2019
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 257
  • Beğeniler 68 / 43
  • Ticaret 0, (%0)
Merhabalar şuan da test çözme ile ilgili bir script geliştiriyorum bir teste birden fazla soru eklenebiliyor.Bundan dolayi sorulari döngü ile cekiyorum örneğin matematik sorulari diye bir testte 4 tane soru var diyelim bu sorularin radio buttonlarindaki nameleri ayni haliyle birinci soruda eğer ilk radio buton seçilirse diğer bir sorudada ilk radio buton seçildiği durumda ilk soruda seçilen kayboluyor ve diğer sorulardada bu ayni şekilde devam ediyor bu durumu nasıl çözebilirim.Ayrica tek soru icin sonucun dogru yada yanlışlığını kontrol edebiliyorum fakat birden fazla veriyi tek bir seferde gönderip sonuclarini tektek nasıl karsilastirabilirim acaba sizden kod istemiyorum sadece mantığını kuramadim nasıl yapacağımı bilmiyorum bir yol gösterseniz bile yeterli benim için

wmaraci
reklam

Abdullahx Abdullahx MW Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 03.04.2019
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek .
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 905
  • Beğeniler 393 / 395
  • Ticaret 3, (%100)
Her soru için döndürdüğünüz radio name isimleri de farklı olsa? Mesela matematik birinci soru için mat1 olsun, ikinci soru için mat2... Sondaki sayı değerlerini de döngü ile çekin? Her soru için farklı name değerlerine ait radio lar oluşur

• Üyelik 22.01.2019
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 257
  • Beğeniler 68 / 43
  • Ticaret 0, (%0)
Dediginize benzer bir mantık düşünmüştüm inputlarin namelerinin yanina idlerini eklemiştim o zamanda bir soruda birden fazla cevap secilebiliyordu ve nameler dinamik olduğundan post edilen verileri nasıl okuyacağım onu bilmiyorum

• Üyelik 03.04.2019
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek .
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 905
  • Beğeniler 393 / 395
  • Ticaret 3, (%100)
Bir soruda birden fazla radio name olmayacak şekilde bir döngü kurmanız lazım, soru sayısı kadar dönmeli. Eğer seçenekleri de döngü ile çekiyorsanız iç içe bir döngü kurmanız gerek. Name değerleri dış döngüden isim alacak value değerleri de iç döngüden. Okuma kısmına gelince gelen post array değerini count ile sayın, daha sonra yine döngü ile isimlendirip çekebilirsiniz diye düşünüyorum. Yani yazma mantığınızı bilmiyorum ama böyle bir çözümü olabilir

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 22.01.2019
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 257
  • Beğeniler 68 / 43
  • Ticaret 0, (%0)

Abdullahx adlı üyeden alıntı

Bir soruda birden fazla radio name olmayacak şekilde bir döngü kurmanız lazım, soru sayısı kadar dönmeli. Eğer seçenekleri de döngü ile çekiyorsanız iç içe bir döngü kurmanız gerek. Name değerleri dış döngüden isim alacak value değerleri de iç döngüden. Okuma kısmına gelince gelen post array değerini count ile sayın, daha sonra yine döngü ile isimlendirip çekebilirsiniz diye düşünüyorum. Yani yazma mantığınızı bilmiyorum ama böyle bir çözümü olabilir

hocam şu nameler için iç içe döngüyü anlayamadım soru sayılarını cektim dediğiniz gibi ama yapamadım

• Üyelik 03.04.2019
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek .
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 905
  • Beğeniler 393 / 395
  • Ticaret 3, (%100)
Soruları veri tabanından çekiyorsanız bu soruların bir id değeri de olması lazım sanırım. Name kısımlarını adlandırırken
name="secenekid ?>"
şeklinde kullanmayı deneyin ki her sorunun name i farklı olsun.

• Üyelik 22.01.2019
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 257
  • Beğeniler 68 / 43
  • Ticaret 0, (%0)

Abdullahx adlı üyeden alıntı

Soruları veri tabanından çekiyorsanız bu soruların bir id değeri de olması lazım sanırım. Name kısımlarını adlandırırken
name="secenekid ?>"
şeklinde kullanmayı deneyin ki her sorunun name i farklı olsun.

Aynen hocam öyle yapınca oluyor fakat post edilen verileri nasıl okuyabiliriz?

• Üyelik 03.04.2019
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek .
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 905
  • Beğeniler 393 / 395
  • Ticaret 3, (%100)
Biraz kolaya kaçmak gibi olabilir ama ilk aklıma gelen yöntem şu şekilde :

if(isset($_POST)):
foreach($_POST as $soru => $cevap):
echo substr($soru,8).' : '.$cevap.'
';
endforeach;
endif;

7 veya 8 olmalı şu an unuttum. secenek kelimesinden sonra sorunun id sini çekiyoruz.

• Üyelik 22.01.2019
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 257
  • Beğeniler 68 / 43
  • Ticaret 0, (%0)
Teşekkür ederim

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al