wmaraci reklam
lidertakipci

Tek kullanımlık Sayfa oluşturucu?

3 Mesajlar 518 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Mfa Mfa WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
Selamun aleykum, tek kullanımlık page builder arıyorum wordpress için. Elementor, divi, barkery gibi eklentiler kullanıldığı zaman eklentiye bağımlı kalıyoruz ve kullanılmayan onlarca gereksiz yük olusturuyor. Kaldırınca da ne yapıldıysa yok oluyor. Short code kalıntıları bırakıyorlar.

Şöyle sayfa oluşturup sonra kaldırabileceğimiz, bütün yapılandırmaları çıktı olarak alabileceğimiz bir eklenti arıyorum.

Bu mümkün değil demeyin yapılabilir. Bazı farklı eklentiler bu şekilde çalışabiliyor. Mesela eklentiyi kurup bütün ayarlar, özelleştirmeler yapılıp kaldirilsa dahi yapilandirmalar kalıyor. Bunun page builder tarzını arıyorum. Lütfen soruna odaklanın, öneri bekliyorum Teşekkürler

wmaraci
reklam

sworks sworks WordPress Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
Gutenberg ile yapılabilir ve herhangi bir dış bağımlılıkta olmaz.

Daha profesyonel olsun derseniz de Gutenberg + Atomic blocks kullanılabilir. 3-5 kb’lık hafif bir iki sorgusu dışında hiçbir fazlalığı yoktur.

Onun dışında mümkün olsa bile böyle bir builder eklentisinin olduğunu sanmıyorum. Eklentiyi yapanlar temiz kodlanmasına dikkat eder genelde. Çoğunlukla cache kullanıldığı içinde dediğiniz kadar hassas performans düşkünü builder olduğunu düşünmüyorum. Çünkü olay bir yerden sonra WordPress’den çıkmış oluyor. Sizin gibi düşünenler genelde WP yerine Ghost gibi farklı yazılımları tercih etmeye başlıyor bir yerden sonra.

WordPress işleyişine ters derken demek istediğim şey, siz dünyanın en hafif temalarını ve eklentilerini kullansanız bile WordPress çok amaçlı kullanıma göre hazırlandığı için zaten kendisi gerekli gereksiz pek çok özelliği&sorguları çekirdeğinde barındırır.

Mfa Mfa WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
sworks hocam onun için çözdüm buldum. Bu tip oldukça fazla tema var ama son bir kaç haftadır yaptığım testlerde Astra tema gerçekten iyi iş çıkarıyor. Sadece 16 sorgu var. 9 kaynak yüklüyor. Localhostta çalışıyorum sayfa boyutu sıkıştırılmamış olduğu halde çok çok azdı. normal wordpress default temalar bile 40-50 sorgu çağırıyor en az.

Wordpress tercih etme sebebim çoğunluğun kullanması ve hakkında daha çok bilgi, eklenti olması. Ama tam bir yazılımcı olsaydım bile kullanırdım çünkü pazar orada.

Çekirdek gereksiz yuklerle dolu evet ama onları kullanmak zorunda değiliz ki. Bir çok tema çekirdekten çekmiyor verileri. Aslında çok değişken, herkes farklı yöntem kullanmış. Yine kancalarla, filtrelerle çekirdeğe müdahale edebiliyorlar. Yani bu optimize edilemez başka yazılma bakmak lazım demek iyi fikir değil.

Geçenlerde demiştim hocam ben tema çekirdeğini hafifletmeye çalışıyorum. Üzerini eklentilerle inşaa etmem gerekiyor. Keşke sıfırdan yazacak kadar bilgim olsa da kendi temami eklentilerimi yapsaydım ama maalesef. Şuanda tema çekirdeğini olabildiğince hafifletip, eklentilerin sebep olacağı yükü dengelemeye çalışıyorum. Eklentilere müdahale etmek daha zor ve meşakkatli bir durum. Yani bir denge için olabilecek en iyi yöntemleri araştırıyorum.

Aslında sağlam hafif bir eklenti buldum pagebuilder için ama tema kullanmaya izin vermiyor. Kendi tema gibi davranıyor.

Bazı stil eklentileri var veya özellik eklentileri isimlerini hatirlamiyorum ama bunlarz eklentiyi kur ayarını yap ve kaldır mantığıyla çalışıyor. Yani varolan bir durum. Belki bunun gibi bir pagebuilder vardır. Bu yöntemin adını bilsem o şekilde bakıcam ama bulamadım

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al