wmaraci reklam
lidertakipci

İP Adresi Kesin Delil Midir ?

13 Mesajlar 1.240 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

theharunuysal theharunuysal WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek .
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad H** U**
  • Mesajlar 1879
  • Beğeniler 596 / 202
  • Ticaret 19, (%95)
Başlıkta belirttiğim gibi arkadaşlar ip adresi kesin delil midir ? Özellikle son 5 yılda wifi ağları çok yaygınlaştı birisinin wifisi ile işlenen suçlar arttı. Başımdan böyle bir olay var birisi benim wifi ağıma bağlanıp birisinin sosyal medya hesabına girmiş bana gönderdikleri kağıtta söylendiğine göre giren kişi profilinde ki bir kaç şeyi silmiş, hesabına girilen kişi de şikayetçi olmuş. İP adresi benim çıkmış o yüzden ben sanık olarak yazılmışım, ip adresi haricinde ne gibi bir delil olabilir ? Savunma yazmam lazım ip adresi haricinde ne tür delillere başvurmalılar ?

wmaraci
reklam

wordpressroot wordpressroot WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 31.12.2019
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Çalışmıyor
  • Konum Adana
  • Ad Soyad A** A**
  • Mesajlar 86
  • Beğeniler 51 / 16
  • Ticaret 1, (%100)
Giris yapilan hesabin mac adresleri bulunabilir. Ip tek basina delil değildir hocam. Mac adresleri sorgulanmasini isteyin

resulzade resulzade Sosyal Medya Uzmanı Kullanıcı
  • Üyelik 14.06.2018
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Sosyal Medya Uzmanı, Editör
  • Konum Azerbeycan
  • Ad Soyad M** R**
  • Mesajlar 205
  • Beğeniler 7 / 41
  • Ticaret 8, (%100)
MAC adresi sorgulatın hocam. IP adresi modem içindir, fakat MAC adresi cihaz içindir ve değişilemez.

Msasn Msasn WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.04.2019
  • Yaş/Cinsiyet 22 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Ş**
  • Mesajlar 202
  • Beğeniler 50 / 61
  • Ticaret 0, (%0)
Fetöcüler zamanında çok daha gündemdeydi bu phorm olayı. Normalde ssl sertifikalı siteler iss tarafından dinlenemez ancak phorm yazılımları ile kullanıcıdan bilgi çekilip ip ile birleştirildiğinde ciddi bilgi ediliyordu.

Bu yöntemle 2010 2014 arasında az twitter hesabı kapatılmadı.

İp hiçbir zaman tek başına değerlendirilmez. Ama eldeki diğer bilgilerle birleştipinde gayette ciddiye alınması gereken bir ley haline dönüşür.

wmaraci
wmaraci

theharunuysal theharunuysal WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek .
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad H** U**
  • Mesajlar 1879
  • Beğeniler 596 / 202
  • Ticaret 19, (%95)
wordpressroot azememo Msasn

Mac adresinden direk kişinin bilgileri çıkıyor mu ? Aslında wifime bağlanan bir kişi mac adresine de çözüm bulmuştur herhalde ama yine de söyleyeceğim. O zaman ikinci el bilgisayar falan satarken imzalı bir kağıt almamız gerek yakın zamanda bilgisayarımı satmıştım imzalı kağıt almadım bir daha aklımda bulunsun teşekkür ederim.

basich basich WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 24.08.2018
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Maliyeci
  • Konum Uşak
  • Ad Soyad L** H**
  • Mesajlar 890
  • Beğeniler 109 / 319
  • Ticaret 8, (%100)
Cihazın mac adresi tabiiki. Girilen cihazın size ait olmadığını bu şekilde kanıtlayabilirsiniz.

cuneyty cuneyty WM Aracı Kimlik Onayı
  • Üyelik 19.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 52 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** Y**
  • Mesajlar 96
  • Beğeniler 6 / 39
  • Ticaret 0, (%0)
İlk aşamada siz sanık olduğunuz için sizin yapmadığınızı ispatlamanız gerekir diye düşünüyorum. Eğer kendinizi doğru bir şekilde ifade edemezseniz sorun yaşama ihtimaliniz var. Bu nedenle bir avukattan destek almanız daha doğrudur. Konuya hakim bir avukat nasıl savunulacağı konusunda doğru kararı verecektir.

hozyapici hozyapici WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.04.2020
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Bilgisayar Programcılığı
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad H** Ö**
  • Mesajlar 101
  • Beğeniler 0 / 38
  • Ticaret 0, (%0)
eğer yaptırımları ağır bir suç ise mutlaka avukata danışın. Buradan fikir alabilirsiniz ama aldığınız fikirler doğru olsa da bir avukat karşılaşacaklarınızı daha iyi bilip ona göre önlem alır.

Msasn Msasn WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.04.2019
  • Yaş/Cinsiyet 22 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Ş**
  • Mesajlar 202
  • Beğeniler 50 / 61
  • Ticaret 0, (%0)

theharunuysal adlı üyeden alıntı

Mac adresinden direk kişinin bilgileri çıkıyor mu ? Aslında wifime bağlanan bir kişi mac adresine de çözüm bulmuştur herhalde ama yine de söyleyeceğim. O zaman ikinci el bilgisayar falan satarken imzalı bir kağıt almamız gerek yakın zamanda bilgisayarımı satmıştım imzalı kağıt almadım bir daha aklımda bulunsun teşekkür ederim.

"wifime bağlanan bir kişi mac adresine de çözüm bulmuştur herhalde"

Kesinlikle katılmıyorum. Eğer modem bazlı bir açık yoksa wpa2 ile korunun bir wifi ağına girmenin tek yolu şifre deneme programlarıdır.

Muhtemelen google'a nasıl hackır olunur yazan birininde ilk karşılaiacağı şeylerden biride budur.

Eğer yeterince güvenli bir şifreniz varsa şifrenizi kırmak yıllar sürer. Eğer yeterince güvrnli bir şifreniz yoksa şifreyi kırmak haftalar sürer.

Eğer tedirgin olduğunuz nokta wifi ağınız üzerinden suç işlenmesiyse bunu güvenli bir şifre ile aşabilirsiniz.

Hatta çeşitli yazılımlar ile ağınıza bağlanan cihaxların marka modellerini gösteren yazılımlarla sizin cihazınız olup olmadığını denetleyebilirsiniz.

resulzade resulzade Sosyal Medya Uzmanı Kullanıcı
  • Üyelik 14.06.2018
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Sosyal Medya Uzmanı, Editör
  • Konum Azerbeycan
  • Ad Soyad M** R**
  • Mesajlar 205
  • Beğeniler 7 / 41
  • Ticaret 8, (%100)

theharunuysal adlı üyeden alıntı

Öyle bir Dünya yok dostum. MAC adresi gizlenemez, modemde gözükür. İlaveten, mesela bende Xiaomi'nin MiWifi cihazı var, o modemde bağlanan tüm telefon/bilgisayar vb. herşeyi görebiliyorum, artı olarak hiçbir şekilde şifresi kırılamaz. O yüzden öneririm o cihazı da.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al