wmaraci reklam
lidertakipci

Site Hızının Google Açısından Önemi Nedir?

5 Mesajlar 675 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Kreatorn Kreatorn WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.07.2017
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek İş Güvenliği Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** K**
  • Mesajlar 1067
  • Beğeniler 617 / 620
  • Ticaret 7, (%100)
Dostlar elimden geldiğince araştırarak kendimi ve sitemi geliştirmeye ve bir şekilde optimize etmeye çalışıyorum. Site hızının sitenizi ziyaret eden kullanıcılar için önem arz ettiğini ve google abimizin bu konuya dikkat ettiğini forumdaki birçok kişiden öğrendim. Peki google için bunun önemi bir backlink seosu tarzı kadar mı? Seo'ya uykun, aktif ve iyi bir makale kadar özen gösterilmesi gereken bir konu mu?

Bunu sormamın sebebi şu arkadaşlar:

Google'ın PageSpeed Insights kısmından hani "Rüya gördüm neticemde çıban çıktı bu ne demek" gibi en garip soruların bile cevabını bulabildiğiniz bomboş içeriklerde bil en üstte çıkan haber sitelerinin hız testlerini yaptım. Bu durum ne kadar etkili ya da gösterilen veriler ne kadar doğru fakat ama çoğu hız olarak yerlerde sürünüyor.

Cahilliğime verin fakat şunu mu anlamalıyız? Google açısından aslında hızın önemi Seo, Backlink inşası, taş gibi makalelerin çok ama çok gerisinde mi demek bu durum?

Hızımızı optimize etmeye çalışmamızın sebebi google'da iyi bir veri yakalamak mı yoksa tamamiyle kullanıcı odaklı mı?

wmaraci
reklam

robertokim robertokim Vunu Web - Site Yapımı Kullanıcı
  • Üyelik 17.09.2017
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Web Tasarım - Site Yapımı
  • Konum Afyon
  • Ad Soyad H** A**
  • Mesajlar 450
  • Beğeniler 36 / 111
  • Ticaret 8, (%100)
Hocam google kullancı odaklı. Dolayısıyla siz kullanocı veya google odaklı olduğunuzda iş bitiyor zaten. Şimdi kullanıcı sitenize girdi. Açılmadı ve hemen çıktı. Google bunu takip ediyor ve sıralamanızı düşürüyor. Değersiz içerik görüyor. Bu sebeple kullanıcı odaklı olduğunuz, kişi sitenizde vakit geçirdiği zaman bu büyük avantaj google gözünde. Bu açıdan iyi bir tema ve hızlı bir site çok önemli. Bu konuda profesyonel destek sağlıyorum ben de: https://m.wmaraci.com/forum/wordpress-hizmetleri/wordpress-hizmetleri-69-dolarlik-tema-hediye-anahtar-teslim-site-635296.html
Kreatorn

kişi bu mesajı beğendi.

webloggi webloggi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.11.2018
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Web & Medya
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad T** H**
  • Mesajlar 2165
  • Beğeniler 925 / 926
  • Ticaret 12, (%100)
Bir pazarlama taktiği olarak 3 saniye kuralı vardır. 3 saniye de karşıdakini ikna etmek gerektiği söylenir. Aynı şekilde google da sitelerimizin en geç 3 saniye içinde kullanıcı tarafından ulaşılabilir olmasını ister. Geç açılan sitelerde, above the fold kullanımı yanlış olan sitelerde hemen çıkma oranı yükselir. Bu oran yükseldikçe google sitenizin kalitesiz olduğunu düşünür.

Çeşitli zorluklarda ki anahtar kelimeler üzerinde bir araştırma yapıyoruz. Şuanda yaklaşık 20-25 farklı anahtar kelimeyi analiz ettik. Elde ettiğimiz sonuç hızlı açılan sitelerin üst sıralarda yer aldığıdır. Fakat unutulmaması gereken nokta sadece hız "yeterli değildir".

Yaptığımız analizleri detaylıca bir doküman haline getirip önümüzde ki günlerde paylaşmayı düşünüyorum.

Günümüzde site hızı, seo'nun ayrılmaz bir parçasıdır bunu kesin olarak söylemek mümkün
Kreatorn

kişi bu mesajı beğendi.

Kreatorn Kreatorn WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.07.2017
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek İş Güvenliği Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** K**
  • Mesajlar 1067
  • Beğeniler 617 / 620
  • Ticaret 7, (%100)
tolhur Tam olarak aklıma takılanı vermişsiniz hocam teşekkür ederim :) Paylaşımınızı da bekliyorum merakla
webloggi

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3157 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)
Mobil index de yer alan sitelerin hızına bakın derim :)

https://www.thinkwithgoogle.com/intl/tr-tr/feature/testmysite/

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al