wmaraci reklam
lidertakipci

Neden Cloudflare kullanıyorsunuz?

34 Mesajlar 4.556 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

impjix impjix WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Yazılım Mühendisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad F** A**
  • Mesajlar 2426
  • Beğeniler 809 / 814
  • Ticaret 17, (%100)
Hocam hız çok çok önemli bir kriter artık. Sunucu yanıt sürelerini çok düşürüyor ve dünyanın diğer ucundan bile hızla bağlanabiliyor ziyaretçiler. Yeni sitelerin kullanmasından şaşıracak bir şey yok.
yilmaz70

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

Mrtcn Mrtcn PrismaCSI Kullanıcı
  • Üyelik 06.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Cyber Sec & Project Manager
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 3356
  • Beğeniler 481 / 1986
  • Ticaret 10, (%100)
1- düşük gecikme(her türlü kapışır küresel networkde)
2- tcp önceliklendirme ile network bazlı hızlandırma(pro paket)
3- cache cdn ve serverless
4- temel güvenlik önlemleri
5- ddos koruma
7- botnet ve zararlı istek koruma
8- ssl önceliklendirme ve sertifika takibi
9- edge dns hızlandırma
10- argo tunnel(route optimizasyonu)
wpuzman yilmaz70 sworks

kişi bu mesajı beğendi.

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3157 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)
Mrtcn TR lokasyon peki :)

darknov4 darknov4 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum KKTC
  • Ad Soyad V** S**
  • Mesajlar 3084
  • Beğeniler 1387 / 910
  • Ticaret 29, (%100)
Cloudflare film ve dizi sitelerini gizlemez bilgilerinizi talep eden kurumlara verir bu yüzden film siteleri abuse hizmeti almalı

theredor adlı üyeden alıntı

Hem saldırı için hem de cache için kullanıyorum, her sektör farklı kullanıyor bence. Film dizi siteleri cloudflare kullanarak gizlendiklerini düşünüyorlar, bazıları canlı tv sitesi için kullanıyor falan filan.

Genelde herkes saldırıları engellemek için kullanıyor.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 06.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 3356
  • Beğeniler 481 / 1986
  • Ticaret 10, (%100)

Zerre umrumda değil, daha ülkede düzgün alt yapı sağlayan adam yok. Türkiyedeki verimerkezlerinde testler yapıyorum bir haftadır.

Aha sonuç

https://twitter.com/mertcangokgoz/status/1270275121685692417?s=21

Helsinki ve frankfurt şaşmayacan, türkiyeyede anca turistik geziye geleceksin...
yilmaz70 sworks

kişi bu mesajı beğendi.

sworks sworks WordPress Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
Abartmak için söylemiyorum ne kadar yazarsam yazayım aldığım fayda oranını anlatmama yetmez. :)

1- Google Cloud ile birlikte dünyanın en hızlı DNS hizmetini sunuyor. Herhangi bir hosting firmasının yarışabileceği bir performans değil. Yine aynı şekilde sağladığı DNS hizmetiyle birlikte sunucumu DNS ile meşgul etmeme gerek kalmıyor. DNSSEC koruması da artısı.

2- İkinci olarak sunucumu kuş kadar hafifletiyor. Sayfa açılırken CSS, JS, görseller dahil toplam 30-40 istek gelecekken, onun yerine sunucuya sadece 1 istek geliyor. HTML siteleri saymıyorum bile çünkü sonsuz sayıda ziyaretçi kapasitesi olmuş oluyor. Düz HTML sitede anlık 100,000 kişiyi aylık 5 liralık bir hosting firmasının kaldırabilmesini sağlıyor. :) Ve bunu ücretsiz yaparken sitede milisaniyelik yavaşlama bile meydana gelmiyor.

3- Bilindiği gibi HTTPS kullandıldığı zaman handshake süreleri de oluyor, sağladığı Flexible SSL sayesinde bu tokalaşma süreleri minimuma iniyor. Hatta ve hatta yoğunluk durumlarında az da olsa CPU tüketebilecek GZIP sıkıştırmasını bile açmama gerek kalmıyor. GZIP'in bir level üstü olan Brotli'yi ücretsiz sunuyorlar.

4- İnsanlar CDN kullanmak için para harcama konusunda birbiriyle yarışır durumda. Fakat Cloudflare kadar çok pop noktası sunan (170+ ülke) ve boyutu ne olursa olsun tamamen ücretsiz yapan başka bir firma yok. Mesela bazı CDN firmaları saldırı almanız halinde karşınıza saldırı boyutuna göre CDN masrafı çıkartır. Hem Cloudflare'a göre daha yavaş oluyor hem de masraflı oluyor.

5- Güvenlik konusu. Güvenlik hizmeti burada sayfalarca yazıyla anlatılacak bir şey değil. Ücretsiz haliyle bile çok sayıda güvenlik hizmeti sunuyor. Saldırı aldığınızda sağladığı koruma hizmetini başka bir firmaya aylık 1000 TL ödeyerek alamayabiliyorsunuz. Ücretsiz DDoS koruması monitoring hizmeti kullanıldığı taktirde geceleri rahat uyumanızı sağlıyor.

6- (ÜCRETLİ) Bu madde hem güvenlik hem performans ile bağdaştırılabilir. Normalde hosting firmaları modsecurity kullanır ki trafiği analiz ederken ister istemez siteyi yavaşlatabilir. Cloudflare'ın sunduğu WAF servisi inanılmaz hızlı çalışıyor. Her zamanki gibi kapasite sorunu olmuyor. Bunun dışında 20$'lık planda resim sıkıştırması, WebP, TCP optimizasyonu gibi daha sayısız seçenek var.

Örneğin WM Aracı gibi bir sitenin resim upload özelliğinin de olduğunu düşünün ve Cloudflare ile birlikte koskoca forumdaki yüzbinlerce resmi sıkıştırıp, WebP sunabiliyorsunuz. Bunu farklı yöntemlerle çözmeye çalışmak masraflı olur.

7- Sunucuyu hafifleten bir başka özellik ise şu, örneğin PHP bir sitede Semrush botlarını Cloudflare ile engellemeyi denedim. Gün sonunda sayısına baktığımda ise günlük 7k-10k civarında SemRush botu engelleniyordu. Bu sadece Semrush için geçerli ki kötü niyetli bir bot değildir. Kötü niyetli botlar veya diğer pek çok işe yaramaz bot engellendiğinde sunucu kaynağı boşa gitmemiş oluyor. Bunları Cloudflare yerine kendi sunucunuzdan engelleseniz bile yine belirli ölçüde kaynak tüketecektir.

8- Hızlandırma faktörü. Doğru ve etkili ayarlarla birlikte (örn. Workers) premium level bir hız sunuyor. Bu hız pek fazla rekabet edilemeyecek seviyelerde. CSS, JS küçültme özellikleri de gayet sorunsuz çalışıyor. HTTP/3 sunan ilk firmalardan birisi. Bunlar hız ayarları yapıldığında işin görünen yüzü. Yukarıda saydığım sunucu hafifleten yöntemler ise performansın görünmeyen yüzü. :)

9- Uygun fiyata domain hizmeti veriyor. Sürekli süpriz fiyatlar çıkarmıyor. Ayrıca VPN kullanıyorsanız eğer wp-login.php gibi önemli sayfaları sadece kendinize erişebilir yapabilirsiniz. Böylece hiçbir şekilde brute-force yöntemleri sizi etkilemez.

Bunların bir çoğu ücretsiz özellikler ki açıkcası bu kadar yazdıktan sonra devamını yazmaya üşendim. İyi para kazandığınız bir siteniz varsa aylık 20$ ödeyerek çok çok daha iyi yerlere getirebilir.

Hız konusunda tabiki bunlar kendi deneyimlerimdi. Yavaşlattığını düşünenler de olabilir elbette. Ben pek çok fayda gördüğüm için sanırım sitemi 100-200 milisaniye yavaşlatacak olsa bile sırf sunduğu güvenlik servisi ve sunucu yükünü azalttığı için kullanmaya devam ederdim. Bu yüzden tüm siteyi yayınlamadan önce ilk yaptığım şey Cloudflare'a taşımak oluyor. Sadece şu durumda Cloudflare kullanmazdım; örn. ufak bir şehirde yer alan kuaför salonuna veya restoran gibi sadece bir bölgeye ait işletmenin internet sitesi varsa Cloudflare'a hiçbir şekilde ihtiyaç duymazdım.
Mrtcn Nisan wpuzman

kişi bu mesajı beğendi.

fatih7544 fatih7544 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.03.2019
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek seo uzmanı - wordpress uzmanı
  • Konum Denizli
  • Ad Soyad F** E**
  • Mesajlar 129
  • Beğeniler 8 / 41
  • Ticaret 2, (%50)

yilmaz70 adlı üyeden alıntı

Dediklerinize katılıyorum ancak bir husus dışında.

Sizce TR lokasyonda barınan bir siteyi hızlandırıyormu Cloudflare?

Hızlandırıyor hocam lokasyon farketmeden yalnız sadece ns adreslerini değiştirip bıraktınız mı siteniz aynı hızda oluyor sub domain üzerinden cdn hizmetini de yapmanız lazım fotograflarınız filan mobilde cdn üzerinden görünüyor buna bağlı olarak sitenin açılış hızına etki ediyor

Muratbaykam Muratbaykam WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Kodlama & Yazılım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 39
  • Beğeniler 3 / 5
  • Ticaret 0, (%0)
Cloudflare kullandığınız zaman sorunları ciddi anlam baş ağırtıyor.Sitemizi taşıdık bir ton hatayla karşılaştık.Hostla bağlanamıyordu vb...

Cloudflare büyük sitelerde kullanmak dışında kendi sitenizde kullanmamanız daha iyi olacaktır.

• Üyelik 06.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 3356
  • Beğeniler 481 / 1986
  • Ticaret 10, (%100)
Durum güncellemesi yapayım, geçen şunu canlıya aldım.

https://search.mertcangokgoz.com/

CloudFlare sağolsun sıfır yük ile tertemiz iş görüyor.

Şimdi bunu gelde kullanma :) yilmaz70
yilmaz70 sworks

kişi bu mesajı beğendi.

vaveyla vaveyla WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 09.12.2018
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Konya
  • Ad Soyad R** C**
  • Mesajlar 338
  • Beğeniler 107 / 71
  • Ticaret 3, (%100)

sworks adlı üyeden alıntı

Abartmak için söylemiyorum ne kadar yazarsam yazayım aldığım fayda oranını anlatmama yetmez. :)

1- Google Cloud ile birlikte dünyanın en hızlı DNS hizmetini sunuyor. Herhangi bir hosting firmasının yarışabileceği bir performans değil. Yine aynı şekilde sağladığı DNS hizmetiyle birlikte sunucumu DNS ile meşgul etmeme gerek kalmıyor. DNSSEC koruması da artısı.

2- İkinci olarak sunucumu kuş kadar hafifletiyor. Sayfa açılırken CSS, JS, görseller dahil toplam 30-40 istek gelecekken, onun yerine sunucuya sadece 1 istek geliyor. HTML siteleri saymıyorum bile çünkü sonsuz sayıda ziyaretçi kapasitesi olmuş oluyor. Düz HTML sitede anlık 100,000 kişiyi aylık 5 liralık bir hosting firmasının kaldırabilmesini sağlıyor. :) Ve bunu ücretsiz yaparken sitede milisaniyelik yavaşlama bile meydana gelmiyor.

3- Bilindiği gibi HTTPS kullandıldığı zaman handshake süreleri de oluyor, sağladığı Flexible SSL sayesinde bu tokalaşma süreleri minimuma iniyor. Hatta ve hatta yoğunluk durumlarında az da olsa CPU tüketebilecek GZIP sıkıştırmasını bile açmama gerek kalmıyor. GZIP'in bir level üstü olan Brotli'yi ücretsiz sunuyorlar.

4- İnsanlar CDN kullanmak için para harcama konusunda birbiriyle yarışır durumda. Fakat Cloudflare kadar çok pop noktası sunan (170+ ülke) ve boyutu ne olursa olsun tamamen ücretsiz yapan başka bir firma yok. Mesela bazı CDN firmaları saldırı almanız halinde karşınıza saldırı boyutuna göre CDN masrafı çıkartır. Hem Cloudflare'a göre daha yavaş oluyor hem de masraflı oluyor.

5- Güvenlik konusu. Güvenlik hizmeti burada sayfalarca yazıyla anlatılacak bir şey değil. Ücretsiz haliyle bile çok sayıda güvenlik hizmeti sunuyor. Saldırı aldığınızda sağladığı koruma hizmetini başka bir firmaya aylık 1000 TL ödeyerek alamayabiliyorsunuz. Ücretsiz DDoS koruması monitoring hizmeti kullanıldığı taktirde geceleri rahat uyumanızı sağlıyor.

6- (ÜCRETLİ) Bu madde hem güvenlik hem performans ile bağdaştırılabilir. Normalde hosting firmaları modsecurity kullanır ki trafiği analiz ederken ister istemez siteyi yavaşlatabilir. Cloudflare'ın sunduğu WAF servisi inanılmaz hızlı çalışıyor. Her zamanki gibi kapasite sorunu olmuyor. Bunun dışında 20$'lık planda resim sıkıştırması, WebP, TCP optimizasyonu gibi daha sayısız seçenek var.

Örneğin WM Aracı gibi bir sitenin resim upload özelliğinin de olduğunu düşünün ve Cloudflare ile birlikte koskoca forumdaki yüzbinlerce resmi sıkıştırıp, WebP sunabiliyorsunuz. Bunu farklı yöntemlerle çözmeye çalışmak masraflı olur.

7- Sunucuyu hafifleten bir başka özellik ise şu, örneğin PHP bir sitede Semrush botlarını Cloudflare ile engellemeyi denedim. Gün sonunda sayısına baktığımda ise günlük 7k-10k civarında SemRush botu engelleniyordu. Bu sadece Semrush için geçerli ki kötü niyetli bir bot değildir. Kötü niyetli botlar veya diğer pek çok işe yaramaz bot engellendiğinde sunucu kaynağı boşa gitmemiş oluyor. Bunları Cloudflare yerine kendi sunucunuzdan engelleseniz bile yine belirli ölçüde kaynak tüketecektir.

8- Hızlandırma faktörü. Doğru ve etkili ayarlarla birlikte (örn. Workers) premium level bir hız sunuyor. Bu hız pek fazla rekabet edilemeyecek seviyelerde. CSS, JS küçültme özellikleri de gayet sorunsuz çalışıyor. HTTP/3 sunan ilk firmalardan birisi. Bunlar hız ayarları yapıldığında işin görünen yüzü. Yukarıda saydığım sunucu hafifleten yöntemler ise performansın görünmeyen yüzü. :)

9- Uygun fiyata domain hizmeti veriyor. Sürekli süpriz fiyatlar çıkarmıyor. Ayrıca VPN kullanıyorsanız eğer wp-login.php gibi önemli sayfaları sadece kendinize erişebilir yapabilirsiniz. Böylece hiçbir şekilde brute-force yöntemleri sizi etkilemez.

Bunların bir çoğu ücretsiz özellikler ki açıkcası bu kadar yazdıktan sonra devamını yazmaya üşendim. İyi para kazandığınız bir siteniz varsa aylık 20$ ödeyerek çok çok daha iyi yerlere getirebilir.

Hız konusunda tabiki bunlar kendi deneyimlerimdi. Yavaşlattığını düşünenler de olabilir elbette. Ben pek çok fayda gördüğüm için sanırım sitemi 100-200 milisaniye yavaşlatacak olsa bile sırf sunduğu güvenlik servisi ve sunucu yükünü azalttığı için kullanmaya devam ederdim. Bu yüzden tüm siteyi yayınlamadan önce ilk yaptığım şey Cloudflare'a taşımak oluyor. Sadece şu durumda Cloudflare kullanmazdım; örn. ufak bir şehirde yer alan kuaför salonuna veya restoran gibi sadece bir bölgeye ait işletmenin internet sitesi varsa Cloudflare'a hiçbir şekilde ihtiyaç duymazdım.

@yilmaz70 üstad ne diyorsun bu duruma kullanalım mı?Hocamın yazdıkları önemsemeyecek avantajlar değil

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al