lostyazilim

Koklamayı Düşünmek

4 Mesajlar 725 Okunma
lstbozum
wmaraci reklam

mucosoft mucosoft Mucosoft Kullanıcı
  • Üyelik 07.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Bilgisayar Programcısı
  • Konum Giresun
  • Ad Soyad M** E**
  • Mesajlar 648
  • Beğeniler 181 / 81
  • Ticaret 5, (%100)
Merhaba saygıdeğer forum üyeleri, bu konuda ilginç bir paylaşım yapacağım. Bir beyin fırtınası yapacağız.

Görmek ve duymak düşünce gücüyle mümkün olmakta. Bunun yanı sıra ekran ile uzaktaki bir bilgiye ulaşıp onu görebiliriz, hoparlör ile farklı sesleri dinleyebiliriz.

Kısacası 2 duyu organı dijital ortama aktarılmış durumda. Diğer duyu organlarımız tat alma, dokunma ve koklama olmakta.

Tat alma organı ile de bir yemek düşünebiliyoruz, bunda da bir sakınca yok ama bunu dijital ortam ile sanırım şu anda yapamıyoruz. Dokunma eylemini de düşünebiliyoruz ama dijital ortamda sanırım bunun da aktarma yolu şimdilik yok.

Gelelim koku duyusuna. Koku duyusunu düşünemeyiz ve dijital ortamlar ile şu anki teknoloji bazında aktaramayız, belki ileride farklı yöntemlerle ve nanoteknoloji ile bu mümkün olabilir.

Kısmen de olsa bir şeyi düşünürken kokusunu almak mümkün oluyor ama genel olarak düşünemeyiz. Peki neden böyle bir durum var? Haydi beyin fırtınası yapalım.

wmaraci
reklam

Barnenwalker Barnenwalker WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 01.08.2020
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad S** K**
  • Mesajlar 94
  • Beğeniler 10 / 11
  • Ticaret 0, (%0)
çünkü mümkün değil 😂

birsevda birsevda Maraba Kullanıcı
  • Üyelik 17.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Amele
  • Konum Tekirdağ
  • Ad Soyad T** K**
  • Mesajlar 2211
  • Beğeniler 753 / 753
  • Ticaret 18, (%100)
bu konuda çalışmaların oldugunu biliyorum. hatta Abd deki yanlış hatırmıyorsam bir ara bu konuda epey merak salmıstım ve bunu başarabilen şirketler oldugunu da duymustum.
Alttaki haber de biri
https://www.milliyet.com.tr/teknoloji/kokular-da-internetten-gonderilebilecek-2400244

Siteni Ekle WeBDiZiN.Com

birsevda birsevda Maraba Kullanıcı
  • Üyelik 17.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Amele
  • Konum Tekirdağ
  • Ad Soyad T** K**
  • Mesajlar 2211
  • Beğeniler 753 / 753
  • Ticaret 18, (%100)
bu konuda çalışmaların oldugunu biliyorum. hatta Abd deki yanlış hatırmıyorsam bir ara bu konuda epey merak salmıstım ve bunu başarabilen şirketler oldugunu da duymustum.
Alttaki haber de biri
https://www.milliyet.com.tr/teknoloji/kokular-da-internetten-gonderilebilecek-2400244

Siteni Ekle WeBDiZiN.Com
wmaraci
wmaraci
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al