wmaraci reklam
lidertakipci

Bireysel emeklilik hakkinda

13 Mesajlar 2.194 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

cthax cthax @emileyt.vanlife Kullanıcı
  • Üyelik 18.11.2014
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Çağrı merkezi görevlisi
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad C** K**
  • Mesajlar 3488
  • Beğeniler 1222 / 1221
  • Ticaret 130, (%100)
haber58 tasarruf tabi ki şart ama sizi canlı örnek olarak ele alalım. 1-) 11 yıldır BES'e yatırdığınız para kaç TL bir ona bakın. 2-) Birde yatırdığınız TL 11 yıl önce ne değerde idi birde şimdi ki değerine bakın.
Birde kendiniz en basitinden o pars ile sürekli döviz alsaydınız 11 yıllık TL niz kaç para olmuştu ona bakın.

Umarım BES saçmalığını daha iyi anlatabilmişimdir.

wmaraci
reklam

haber58 haber58 Doğruluk dost kapısı Kullanıcı
  • Üyelik 10.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 54 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum Bitlis
  • Ad Soyad Ö** D**
  • Mesajlar 1772
  • Beğeniler 424 / 491
  • Ticaret 47, (%100)
98000 TL falan oldu. Elbette başka yatırım argümanında olsa daha fazla edecekti ama biriktiremeyecektim.

NETFLIX GURUBUMUZA HEMEN ORTAK OLMAK İÇİN TIKLAYIN

ozgurgezen ozgurgezen WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Bilgisayar Muhendisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Ö** H**
  • Mesajlar 702
  • Beğeniler 224 / 225
  • Ticaret 16, (%100)

cthax adlı üyeden alıntı

haber58 tasarruf tabi ki şart ama sizi canlı örnek olarak ele alalım. 1-) 11 yıldır BES'e yatırdığınız para kaç TL bir ona bakın. 2-) Birde yatırdığınız TL 11 yıl önce ne değerde idi birde şimdi ki değerine bakın.
Birde kendiniz en basitinden o pars ile sürekli döviz alsaydınız 11 yıllık TL niz kaç para olmuştu ona bakın.

Umarım BES saçmalığını daha iyi anlatabilmişimdir.

Aynen katiliyorum.

Babam ailecek bizi TR ye gelen ilk siogrta sistemine katti. Adi farkli olan ilk sigorta sisteminden para cekmeye hakkim oldugunda 19 yasinda idim ve 10 sene odeyip aldigimiz para oldukca komik bir rakamdi ve sonra o sistem kapandi.

2 sene sonra asagidaki gibi bir haber cikti ve insanlara tekrar sunuldu.
"
Tüm sanayileşmiş ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de nüfusun yaşlanması ve tıpta yaşanan olumlu gelişmeler sonucu yaşam sürelerinin uzaması ile sosyal güvenlik sistemlerinin aktif- pasif sigortalı dengeleri büyük ölçüde bozulmaya başladı. Bu durum da sosyal güvenlik reformuna gereksinim yarattı. Bunun üzerine Türkiye’de sosyal güvenlik reform çalışmaları başlatılarak, 28.03.2001 yılında Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu çıkarıldı. Kanun, 7 Ekim 2001 tarihinde yürürlüğe girdi ve nihayetinde Bireysel Emeklilik Sistemi 27 Ekim 2003 tarihinde ilk emeklilik planlarının onaylanmasıyla birlikte fiilen başladı."

Insan gelirini ve giderini ayarlamayi bilmeyi.
Gelirler, maasi, ek isleri vs olabilir. GELIRLER 2 ye ayrilir AKTIF ve PASIF gelirler.
AKTIF - zaman ve isgucu harcayarak elde ettiginiz gelir, ornek maasiniz.
PASIF - ornegin benim google oyunlarindan para elde etmem. kripto paradan gelir elde etmem. Bu forumda ticaret yapan arkadaslarinda gelirleridir.

GIDER ler ise sizden goturenlerdir. kira gideri, benzin gideri. giyim kusam gideri gibi.

BES bana gore GIDER dir.

Asil amac PASIF GELIRI artirmak olmali.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al