wmaraci reklam

Xml Flash Slide Show.

8 Mesajlar 2.428 Okunma
wmaraci reklam

TarikMentese TarikMentese Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 04.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek
  • Mesajlar 474
  • Beğeniler 0 / 3
  • Ticaret 1, (%100)
Bloğumda yayınladığım bir slideshow'u paylaşmak istedim.. Ayrıca uzun uzun anlatımını da yaptım : )

------------

Öncelikle bu sistemi nasıl kullanacağınız hakkında bir kaç bilgi vereyim. Mesela siteniz blog diyelim. Blogunuzun sadece ana sayfasına ve ya sitenizin bloglarının içerik sayfasında görünecek şekilde, o bölümler için boyutlarını alıyoruz. Ardından alt tarafta anlattığım şekilde kodları koyuyoruz. Mesela blogunuzda eski, işe yarar ama pek görülmemiş, okunmamamış bir yazınız var. O yazıyı resim halinde yayınlayabilirsiniz. Yada hosting, Domain satış siteniz var diyelim illa domain, hosting olması şart değil ya, site satış vs. herşey olabilir.. Yenilikleri, indirimleri duyuruları yayınlamanıza yardımcı olabilir.

Not: Eğer boyutu dikeylemesine kısa, uzunlamasına uzun olursa 1-2-3-4 diye sıralama bölümü, yukarı doğru kalkacaktır. Daha güzel gözükyor ama eğer dikeylemesi uzun, uzunlaması kısa olursa 1-2-3-4 butonları yataylama olacaktır. Böyle de güzel gözüküyor yani ikisinde’de fark yok . Ayrıca ne kadar az koyarsanız yine o kadar dikey, ne kadar cok koyarsanız yine o kadar uzun olur söylemesi…

Bir örnek gösterelim.

Bu benim sitemde kullandığım biçimdir. Resimleri PSD olarak kaydediyorum, yeni yapacağımda aynı resim üzerine yazıyorum. Sizden bir resim boyutu belirleyerek, PSD kaydederek kendi resimlerinizle yapabilirsiniz. Eğer alt tarafındaki 1-2-3-4 butonlarının yerini beyaz yaparsanız cok cok daha güzel duracaktır. Benimkilerde renk olduklarından dolayı yapamıyorum, Siz başta, ilk psd’yi yaparken koyarsanız sonradan her yaptıgınızda o alanı beyaz yaparsınız.

-------------

Ayrıca alt tarafta anlatımını yapmıştım fakat birde burada kısa yazayım: Arkadaşlar trgg gibi sadece sub domain olan sitelerde yani FTP olmayan sitelerde bunu iframe ile koyuyorsunuz. O yüzden önce bir bedava hosting veya paralı hosting alın. Dosyayı ona aktarın. Ardından calıstırın. Önerimdir.

Bakınız sizin için birde video’lu anlatım hazırladım. Eğer kafanız karışırsa kısa bi bölümünü izleyin. Ancak dikkat! Alt tarafdtaki yazıyı mutlaka okuyun.. Her şeyi orada yazdım.

-----------

Burayı Okuyun : NASIL SİTEME EKLERİM ?

Sitenize eklemek için sadece iframe gereklidir. Onuda paylaşıyorum zaten. Öncelikle üstteki videoda anlattığım gibi Dosyayı indirin. Ardından file zillayı açın. puplic html ‘de flash diye bir kategori açın. Ardından dosyayı oraya atın.a (Dikkat: Dosyayı atmadan önce data.xml ‘yi düzenleyin, resimleri ve linkleri ekleyin öyle atın) ardından alttaki kodları kullanarak sitenizin (Blog tasarımınızın) index, header vs. her nereye ekleyecekseniz kodu oraya yerleştirin..

Kod içindeki Kahverengi renkli bölüme siteadi.com/flash (dosyayı yüklediğiniz klasörün linkini) koyun. Ardından data.xml ‘ye koydugunuz boyutları iframeye de yazın ve iframeyi koyacağınız yere yerleştirin… İşte bu kadar Artık slide show’unuz kullanıma hazır.

--------------

Daha fazla Resim nasıl yüklerim ?

Eğer buton sayısını coğaltmak, daha fazla resim koymak istiyorsanız alt tarafta yayınladığım kodu ( Ayrıca video içinde’de belirtmiştim) data.xml dosyasının içindeki item ‘ler arasına koyabilirisniz… Buton sayınız ne kadar cok olursa o kadar göz yorar ancak insanlar aradıkları şeye daha cabuk ulaşır. Şahsen benim önerim, 15 dir. Ama bu bloga, blogun duruşuna göre değişir.. İşte kod;

Kodun başındaki images/4.png ‘yi siz images klasörüne eklediğiniz numaralandırmalar ile değiştirin. Aynı olayı link içinde yapın. Ardından bu kodları yine data.xml ‘deki kodlar arasına koyun. ( Hangi butonda görünmesini istiyorsanız o sıralamaya koyun..

Resimleri değiştirirken yeni resimler yüklenmiyor. NEDEN ?

Yeni resim eklediğinizde ve ya link değiştirdiğinizde cerezleri silin yada 5-6 dakika bekleyin.. /resim klasörü ve xml oldugundan resimler biraz geç çıkyıor. Geç algılıyor yani. Cerezleri silmek işinize yarayacaktır.

——————————————————————————————————————————————

Telif hakkı.

Bu xml, bs-aktif.com tarafından yapılmamıştır, Dizayn edilmemiştir. Yapımcısını tam olarak bilmediğim için paylaşılan sitelerin kaynağını vermek istemedim.. Buna benzer onlarca flash slideshow olsa’da bu bir başka geliyor insana. Özelliği cok yani.. Kullanışlı ve kolay’da ayrıca.. Blogunuzu’da yormayacak şekilde hazırlanmış.. Ayrıca herhangi bir siteniz yoksa, size yardımcı da olabiliriz. Yani sitemizde bir sayfa acıp verdiğiniz resimleri ve linkleri ekleyebiliriz. Sitenize koyabilirsiniz.. iletişim sayfamızdan bize ulaşınız..Paylaşımdan cok analtımını yaptım galiba. Çünkü cok istek geliyordu. Ayrıca cok da beğeniliyordu o yüzden anlatımını adam gibi uzun uzun yapmak istedim.

——————————————————————————————————————————————

Umarim anlamışsınızdır, rahat rahat kullanırsınız. Kolay gelsin. #Bs-Aktif.com

Konunun Orjinal'i buradadır.

wmaraci
reklam

AlpEreN AlpEreN Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 28.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Mesajlar 633
  • Beğeniler 0 / 3
  • Ticaret 0, (%0)
Bunu wordpress ile nasıl entegre edebiliriz ? Yani özel alan olarak kullanabilmeyi anlatacak olan var mı ?

• Üyelik 04.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek
  • Mesajlar 474
  • Beğeniler 0 / 3
  • Ticaret 1, (%100)

AlpEreN adlı üyeden alıntı

Bunu wordpress ile nasıl entegre edebiliriz ? Yani özel alan olarak kullanabilmeyi anlatacak olan var mı ?

ah ulan ah ben bu kadar uzun yazıyom da keşke yazıyı okuyacak kişileri de bulsam :D hocam bakın konnnun içinde iframe ile koyacağınızı söylemiştim..

boyutunu vs. nasıl yapacağınızı anlaşılır şekilde anlattım neyse yinede üstteki kodu kullannın. Boyutlarını koyacağınız yer için iframeden, resimler içinde data.xml dosyasından değiştirin. :)

• Üyelik 28.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Mesajlar 633
  • Beğeniler 0 / 3
  • Ticaret 0, (%0)
Hocam sen sorduklarımı yanlış boyutundan anlıyorsun. Ben entegre etmeden bahsettim hatta özel alan terimini de kullandım ki bazıları bunu siteye nasıl ekleriz şeklinde anlamasın diye. Ki öyle anlaşılmış. Benim bahsettiğim özel alan kısmı ile alakalı. yoksa bunu 2 yıldır kullanıyorum ben. saygılar...

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 04.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek
  • Mesajlar 474
  • Beğeniler 0 / 3
  • Ticaret 1, (%100)

Hocam sen sorduklarımı yanlış boyutundan anlıyorsun. Ben entegre etmeden bahsettim hatta özel alan terimini de kullandım ki bazıları bunu siteye nasıl ekleriz şeklinde anlamasın diye. Ki öyle anlaşılmış. Benim bahsettiğim özel alan kısmı ile alakalı. yoksa bunu 2 yıldır kullanıyorum ben. saygılar...

hım anladım. Bilen varsa iyi olur evet bide öyle yayınlarım :D

• Üyelik 28.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Mesajlar 633
  • Beğeniler 0 / 3
  • Ticaret 0, (%0)
iyi olur. bizler de konuyu uzun uzadıya cevaplıyoruz da keşke konuyu açanlar doğru algılasa diyelim.

Saygılarımla...

Sinan Sinan Grana Kullanıcı
  • Üyelik 18.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Yazılım Geliştirme Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** Y**
  • Mesajlar 3509
  • Beğeniler 1321 / 1320
  • Ticaret 97, (%100)

iyi olur. bizler de konuyu uzun uzadıya cevaplıyoruz da keşke konuyu açanlar doğru algılasa diyelim.

Saygılarımla...

Evet, yazılanları dikkatli okumakta fayda var. Ben uzun süredir özel alanlar ile ilgileniyorum çünkü tema yapımı ile ilgilendiğim için müşteriler sürekli istiyor. Haliyle ilgilenmek zorundaydım, ama benimde çok işime yaramadı değil.

Söylediğin "özel alan ile eklemek" konusunu bir deneyeyim. Tabi konu sadece özel alan ile resim ekletmekle bitmiyor. Neyse ben bir çalışma yapayım, olduğu takdirde paylaşırım zaten.

• Üyelik 28.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Mesajlar 633
  • Beğeniler 0 / 3
  • Ticaret 0, (%0)
Olur kardeşim. Beyin fırtınası yapabiliriz eksikliklerimizi kapatarak.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al