wmaraci reklam
lidertakipci

Botlar yüzünden ortalama oturum süresi düşüyor

17 Mesajlar 1.836 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Supercalifirigida Supercalifirigida WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad O** K**
  • Mesajlar 373
  • Beğeniler 125 / 176
  • Ticaret 1, (%100)
RootFRM sağolun hocam

Wordpress Kurulum & Destek Hizmetleri İçin PM.
wmaraci
reklam

RootFRM RootFRM Müşteri Temsilcisi Kullanıcı
  • Üyelik 20.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek MT
  • Konum Karabük
  • Ad Soyad M** S**
  • Mesajlar 422
  • Beğeniler 88 / 89
  • Ticaret 2, (%100)

Rica ederim hocam, yokmudur arkadaşlar bunun bir çaresi ?

Bugüne kadar hep ileri denedik.

mehmet01 mehmet01 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek ...
  • Konum Adana
  • Ad Soyad M** Ç**
  • Mesajlar 664
  • Beğeniler 329 / 328
  • Ticaret 1, (%100)
Google analytics oturum süresini hesaplarken botları dahil etmiyor diye biliyorum. İstatistiklerde de arama motoru botlarını göstermiyor zaten. Daha önceden kendi siteme bir istatistik sayacı kodlamıştım. Günde 300e yakın giriş okuyordu. Google analyticse baktiğimda ise 50 hit görünüyordu. Sonra kendi istatistiklerimdeki tarayicilara baktım ki gerçekten 250 tanesi örümcek ve botmuş. Ahrefs botu, facebook botu, web.archive botu vs. analyticsh hepsini süzüyor ve gerçek kullanıcı üzerinden oturum süresi ayarlıyor.

Sizin oturum süresinin düşük olmasinin sebebi facebook hitidir. Facebook'tan gelenler merakla içeriğe bakıp hemen geri geri yaparak facebook ekranına geri dönüyor. Bende de o durum var.

• Üyelik 20.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek MT
  • Konum Karabük
  • Ad Soyad M** S**
  • Mesajlar 422
  • Beğeniler 88 / 89
  • Ticaret 2, (%100)

mehmet01 adlı üyeden alıntı

Google analytics oturum süresini hesaplarken botları dahil etmiyor diye biliyorum. İstatistiklerde de arama motoru botlarını göstermiyor zaten. Daha önceden kendi siteme bir istatistik sayacı kodlamıştım. Günde 300e yakın giriş okuyordu. Google analyticse baktiğimda ise 50 hit görünüyordu. Sonra kendi istatistiklerimdeki tarayicilara baktım ki gerçekten 250 tanesi örümcek ve botmuş. Ahrefs botu, facebook botu, web.archive botu vs. analyticsh hepsini süzüyor ve gerçek kullanıcı üzerinden oturum süresi ayarlıyor.

Sizin oturum süresinin düşük olmasinin sebebi facebook hitidir. Facebook'tan gelenler merakla içeriğe bakıp hemen geri geri yaparak facebook ekranına geri dönüyor. Bende de o durum var.

Bilgi için teşekkür ederim hocam, evet facebooktan fazla geliyor hit çözmek lazım bunu ama nasıl olacak bilemiyorum bende.

wmaraci
wmaraci

ocalburakdurmus ocalburakdurmus E-Ticaret Yöneticisi Kullanıcı
  • Üyelik 24.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek E-Ticaret Yöneticisi
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad B** D**
  • Mesajlar 339
  • Beğeniler 0 / 243
  • Ticaret 1, (%100)

RootFRM adlı üyeden alıntı

Hayır her hangi bir problem olmuyor hocam, şuan mevcut hit %70 sosyal medya %30 organik artmaya devam ediyor ve her hangi bir uyarı da almadık daha.

Herhangi bir problem olmuyor diyorsunuz ama problem olmuş ve o problemi konu açmışsınız. Ortalama oturum süresi içeriğinizin kalitesi ve özgünlüğü ile alakalıdır. İsterseniz günde 1 milyon tane içeriği botla çekin. 1 milyon tıklamanız olsun. Bu 1 milyon saat anlamına gelmez. Her gelen kalitesiz içeriği gördüğü anda çıkar. İnsanlar artık kaliteli içerik arıyor bot ile oluşmuş içeriği zaten Google önermiyor. Ki ziyaretçilerinizin büyük bölümü yönlendirme trafiği. Kalan %30'un muhtemelen %80 üzeri de içeriği gördüğü anda çıkıyor. Sizin yaptığınız çok basit bir iş. Zor olanı deneyin göreceksiniz sürelerin arttığını.

• Üyelik 20.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek MT
  • Konum Karabük
  • Ad Soyad M** S**
  • Mesajlar 422
  • Beğeniler 88 / 89
  • Ticaret 2, (%100)

ocalburakdurmus adlı üyeden alıntı

Herhangi bir problem olmuyor diyorsunuz ama problem olmuş ve o problemi konu açmışsınız. Ortalama oturum süresi içeriğinizin kalitesi ve özgünlüğü ile alakalıdır. İsterseniz günde 1 milyon tane içeriği botla çekin. 1 milyon tıklamanız olsun. Bu 1 milyon saat anlamına gelmez. Her gelen kalitesiz içeriği gördüğü anda çıkar. İnsanlar artık kaliteli içerik arıyor bot ile oluşmuş içeriği zaten Google önermiyor. Ki ziyaretçilerinizin büyük bölümü yönlendirme trafiği. Kalan %30'un muhtemelen %80 üzeri de içeriği gördüğü anda çıkıyor. Sizin yaptığınız çok basit bir iş. Zor olanı deneyin göreceksiniz sürelerin arttığını.

Hocam konuyu farklı yerlere çekmenize gerek yok, açılan konularda ki siteler birbirinden farklı.

ocalburakdurmus ocalburakdurmus E-Ticaret Yöneticisi Kullanıcı
  • Üyelik 24.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek E-Ticaret Yöneticisi
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad B** D**
  • Mesajlar 339
  • Beğeniler 0 / 243
  • Ticaret 1, (%100)
Merhabalar
Siteme günlük ortalama 150 160 yazı girişi oluyor ve indexi çok kısa sürüyor ama çok fazla bot geliyor index için. Ama ne yazık ki buda sitemin ortalama oturum süresini çok düşürüyor. Ne yapmak gerekir açıkcası bunun için ?

Çekiyorum hocam kendim yazmıyorum, https://prnt.sc/w64avz https://prnt.sc/w64blq

Bu yukarıdaki mesajlarında bot ile içerik çektiğini ve sitede örümceklerin gelip ortalama oturum süreni düşürdüğünü yazmışsın. Ben de sana faydası olsun diye gerçekçi bir cevap vermeye çalıştım. Bir içeriğe 2 saat uğraşan biri ile bir tıklama ile 150 içerik çeken biri aynı istatistiği yakalayacak olsaydı biz de o işi yapardık. Kimse söylememiş ama ben söylemek istedim. Bot ile bir yere gelemeyeceksin. Bunu ya şimdi ya da ilerde fark edersin. Konuyu farklı yerlere çekmediğimi, sana yardımcı olmak için tavsiye verdiğimi anlaman dileği ile.

Benim +200K tekile sahip projemde sadece metin içerikleri var ve ortalama görüntüleme sürem +7 dakika. Her sayfada geçirilen ortalama süre bu. Sana tavsiye verirken bunların yardımı oluyor. İyi forumlar.
mehmet01 bluecity

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al