wmaraci reklam

Tarayıcı önbellekleme hakkında

19 Mesajlar 4.411 Okunma
wmaraci reklam

AhmetK AhmetK WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 2503
  • Beğeniler 64 / 327
  • Ticaret 23, (%100)

Melih adlı üyeden alıntı

Ben anlatamıyorum sanırım.Resimlerin uzantısı jpeg,png olabilir ancak isimleri farklıdır.Yeni konuların resimleri görünmesi lazım.Sen sadece uzantı olarak düşünüyorsun.

Ama kodda resim dosyasının ismi yazmıyor. Uzantısı yazıyor. Ve buda hepsi için geçerlidir. Eğer isim yazsaydı sadece o dosya için geçerli olurdu önbellekme.

Mesela siz bilgisayarınızda bir dosya ararken eğer ornek.png diye ararsanız sadece o dosyaya ulaşırsınız, ama eğer .png diye ararsanız tüm .png uzantılı resimlere ulaşırsınız değil mi? İşte bu da aynen böyle işliyor ;)

wmaraci
reklam

Melih Melih WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Blogger
  • Konum -
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 403
  • Beğeniler 3 / 124
  • Ticaret 1, (%100)
Kodda resimlerin ismi yazmıyor ama bu var olan bütün resimleri gizleyeceği anlamına gelmiyor.Ordaki resim formatlarının amacı "Bu formattaki resimleri ön belleğe al" anlamında.Yayınlanan resim o formattaysa görünecek ve her görüneni ön belleğe alacaktır.Son olarak benim düşüncem budur.
taylandemiray

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 06.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 2503
  • Beğeniler 64 / 327
  • Ticaret 23, (%100)

Melih adlı üyeden alıntı

Kodda resimlerin ismi yazmıyor ama bu var olan bütün resimleri gizleyeceği anlamına gelmiyor.Ordaki resim formatlarının amacı "Bu formattaki resimleri ön belleğe al" anlamında.Yayınlanan resim o formattaysa görünecek ve her görüneni ön belleğe alacaktır.Son olarak benim düşüncem budur.

Zaten her görüneni ön belleğe alsa, önbellekleme olmaz. Önbellekmelenin amacı yenileri önbelleğe almayarak, sayfa açılırken download boyutunu düşürmektir.

• Üyelik 28.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Blogger
  • Konum -
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 403
  • Beğeniler 3 / 124
  • Ticaret 1, (%100)
Her görüneni ön belleğe almasa sitenin güncelliği nerde kalacak? Önbelleğin amacı yeni-eskiyi önbelleğe alarak aynı sayfaya 2.defa girince resimlerin ön bellekten okunması demektir.
taylandemiray

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 06.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 2503
  • Beğeniler 64 / 327
  • Ticaret 23, (%100)

Melih adlı üyeden alıntı

Her görüneni ön belleğe almasa sitenin güncelliği nerde kalacak? Önbelleğin amacı yeni-eskiyi önbelleğe alarak aynı sayfaya 2.defa girince resimlerin ön bellekten okunması demektir.

Dedim ya bu blog siteleri falan uygun değil diye. Yeni resimleri önbelleğe almaz bir kullanıcı ikinci defa giriyorsa.

• Üyelik 28.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Blogger
  • Konum -
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 403
  • Beğeniler 3 / 124
  • Ticaret 1, (%100)

kralizasyon adlı üyeden alıntı

Dedim ya bu blog siteleri falan uygun değil diye. Yeni resimleri önbelleğe almaz bir kullanıcı ikinci defa giriyorsa.

Neyse tamam kardeşim:) En iyisi bu kodu koyan biri varsa ondan yorum almak.Benim fikrim değişmedi ama görmekte fayda var.

• Üyelik 06.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 2503
  • Beğeniler 64 / 327
  • Ticaret 23, (%100)

Melih adlı üyeden alıntı

Neyse tamam kardeşim:) En iyisi bu kodu koyan biri varsa ondan yorum almak.Benim fikrim değişmedi ama görmekte fayda var.

Evet bence de öyle yapalım ya fena tartıştık :D

contentwriter contentwriter Kendi halimdeyim Kullanıcı
  • Üyelik 22.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Kendi halimdeyim
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad İ** Y**
  • Mesajlar 4130
  • Beğeniler 1136 / 1842
  • Ticaret 21, (%100)
Kodun bloggerda nasıl kullanılacağını bilen var mı?

concorde concorde WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 15.08.2012
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Niğde
  • Ad Soyad T** Y**
  • Mesajlar 110
  • Beğeniler 36 / 30
  • Ticaret 16, (%100)
Hiç destekli sallamamışsınız:) access plus 1 year demek web tarayıcısının türü orada belirtilen ve "önbelleğe alınmış" o dosyaları sunucudan tekrar istemeyeceğini -tabi 1 yıl boyunca- belirtiyor. Yeni eklenen yazılardaki resimler önbelleklenmeden nasıl görünmeyecekmiş? Ayrıca kullanıcı tarayıcının önbelleğini boşaltırsa tüm dosyalar yeniden sunucudan istenir. Bi dahaki sefere önbelleklenmiş dosyalar kullanılır. Bu arada hız için access plus 1 month demeniz de yeterli olacaktır. Bu durumda tarayıcı dosyaları 1 aylığına önbellekleyecektir. Süre bittiğinde yeniden dosyaları sunucudan isteyecek. Umarım anlaşılmıştır.

Ek Olarak: Ayrıca, blogger olayına gelince, .htaccess dosyasına erişebildiğiniz tüm sistemlerde bu mantık kullanılabilir. Mesela Wordpress.

safirtema.com - kaliteli, hızlı ve SEO uyumlu wordpress temaları.
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al