wmaraci reklam

Firefox 16 Çıktı

7 Mesajlar 1.027 Okunma
smmexpress

May May Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 30.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Denizli
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 306
  • Beğeniler 64 / 82
  • Ticaret 4, (%100)

Sitesinde hala 15. versiyon bulunmasına rağmen ftp sunucularında 16. sürüme ulaşabiliyoruz. İndirmek isteyenler ftp://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/releases/16.0/win32/tr/ adresinden Türkçe sürümünü indirebilir.

Resmi olarak yayınlanmasını bekleyenler de firefox anasayfasını kontrol edebilir veya firefox 2-3 güne kendisi 16. sürüme güncelleyecektir.

Sürümdeki yeniliklere bakacak olursak firefox 16 ile Chrome’ daki gibi Web app desteğine kavuşuyoruz.

Diğer bir yenilik ise incremental garbage collection. Garbage collection JavaScript kodlarının artık kullanmadığı belleği toplayarak ram tükemini azaltır. Garbage collection genelde her 5 saniyede bir çalışır. Firefox garbage collection çalışırken hiç bir işlem yapamıyordu. Genelde çok çabuk halletmesine rağmen, bazen takılmalar olabiliyordu. Incremental garbage collection sayesinde bu düzeltildi.

Bu özellik sayesinde daha az kilitlenme veya takılma yaşayıp yaşamayacağımızı da zamanla göreceğiz.

Kaynak: Firefox 16 Çıktı

wmaraci
reklam

Yrlmz Yrlmz WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 24.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Kamu
  • Konum Konya
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 794
  • Beğeniler 24 / 137
  • Ticaret 5, (%100)
4-5 saattir kullanıyorum önceki sürümlere göre daha stabil çalışıyor sanki.ayrıca ram kullanımıda azalmış.

Elbet birgün...

Batuhan Batuhan Kendine webmaster Kullanıcı
  • Üyelik 08.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad B** B**
  • Mesajlar 3455
  • Beğeniler 783 / 1009
  • Ticaret 1, (%100)
Ben Firefox Beta kanalındayım, ilginçtir ben de hala 16 sürümünü kullanıyorum ve güncelleme gelmemiş gibi görünüyor. Bekliyorum bakalım.

Ayrıca şu anda Aurora da şahane, final aşamasına ulaştığında tadından yenmeyecek bir Firefox bekliyor bizi :)

soulmy soulmy WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Öğretmen
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad O** Y**
  • Mesajlar 1722
  • Beğeniler 398 / 400
  • Ticaret 20, (%100)
Güncelleme kanalına gelmiş. :)

.
wmaraci
wmaraci

supheli supheli Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 05.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Türkçe Öğretmeni
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 1441
  • Beğeniler 245 / 238
  • Ticaret 40, (%100)

Batuhan adlı üyeden alıntı

Ben Firefox Beta kanalındayım, ilginçtir ben de hala 16 sürümünü kullanıyorum ve güncelleme gelmemiş gibi görünüyor. Bekliyorum bakalım.

Ayrıca şu anda Aurora da şahane, final aşamasına ulaştığında tadından yenmeyecek bir Firefox bekliyor bizi :)

Aurora da şu an 17 var sanırım. Merak ettim deneyeceğim bakalım dediğiniz kadar var mı

Atakan Atakan Emekli. Kullanıcı
  • Üyelik 20.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek -
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad A** U**
  • Mesajlar 6139
  • Beğeniler 2442 / 2410
  • Ticaret 12, (%100)
Firefox 16'da güvenlik açığı çıktı, Mozilla indirme işleminin yapılmamasını tavsiye etti

Mozilla, dün itibariyle Firefox 16′yı yayınlanmıştı, ancak görünüşe göre bu yeni sürüm çok iyi bir başlangıç yapmadı. Kuruluştan gelen açıklamaya göre bir güvenlik açığı nedeniyle Firefox 16′nın indirme bağlantısı web sitesinden kaldırıldı. Sorunun çözülmesi ve indirme bağlantısının tekrar yerine gelmesi bekleniyor. Bunun yanı sıra Firefox 16′yı çoktan kurmuş olanlar için de bir otomatik güncelleme yayınlanacak ve indirme bağlantısının kaldırılmasına neden olan açık yamalanacak. Bununla birlikte Mozilla becerebilen kullanıcıların 15.0.1 versiyonuna geri dönmelerini veya indirilmiş olan Firefox 16 sürümünün hata düzeltilinceye kadar kullanılmamasını tavsiye ediyor.

İlginçtir ki, Firefox’un ABD’ye özel indirme sayfasında 15.0.1 sürümünün indirme bağlantısı yer alırken Türkiye’ye özel Türkçe sürümün indirme sayfasında 16.0 sürümünün indirme bağlantısı yer alıyor. Bu durum biraz kafaları karıştırmıyor değil, acaba sorun sadece ABD’ye özel versiyonu mu kapsıyor, ya da Türkiye gibi ülkelerdeki kullanıcılar fazla önemsenmiyor mu, bunu bilmiyoruz. Ancak tavsiyemiz Firefox 16′yı yüklemeden önce ABD’ye özel düzgün sürümün sunulmasını beklemek. Bunun için bu bağlantıyı ilerleyen saatlerde ziyaret edip Firefox 16′nın yayınlanıp yayınlanmadığını kontrol etmek, sonrasında Türkçe sayfa üzerinden Firefox 16′nın Türkçe sürümünü indirmek iyi olabilir.

Kaynak: Teknoblog
May

kişi bu mesajı beğendi.

Atakan Atakan Emekli. Kullanıcı
  • Üyelik 20.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek -
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad A** U**
  • Mesajlar 6139
  • Beğeniler 2442 / 2410
  • Ticaret 12, (%100)
Firefox 16.0.1 yayınlandı arkadaşlar. 16.sürümü kuranlar mutlaka güncellesin.
https://download.mozilla.org/?product=firefox-16.0.1&os=win&lang=tr
contentwriter

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al