wmaraci reklam

Web Hosting veya Web Server Nasıl Kurulur ?

20 Mesajlar 21.547 Okunma
wmaraci reklam

emirhan emirhan www.ozkula.com.tr Kullanıcı
  • Üyelik 26.11.2010
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek hosting
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** C**
  • Mesajlar 1455
  • Beğeniler 60 / 263
  • Ticaret 39, (%100)

Minare adlı üyeden alıntı

Tartışmıyoruz, yanlış anlama var, yanlış anlayan taraf da sen olmana rağmen hala durum belli diyorsun, sunucu kiralamak, sunucu kurmaktan daha iyidir dedim, sen de aynı şeyi muhalif bir çıkış ile anlattın. Aynı şeyi anlatacaksan neden muhalefet ediyorsun?

Bir konu açıldıysa sonu netlik kazanmadan neyselemem ben.

Sunucu kiralamak kurmaktan daha iyi :eek:

Sunucu barındırma 120 TL . Sunucu kiralama 1 GB ramli sunucu 150 TL.

Sunucu barındırma hertürlü daha uygun.
4x Quad Xeon 5530 (HT Enable 16Core) 38 GB Ramli sunucuyu 120 TL barındırırken bu sunucuyu kiralamak 300 TL üzerinden.

wmaraci
reklam

Minare Minare Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 09.12.2010
  • Yaş/Cinsiyet 37 /
  • Meslek Öğrenci
  • Mesajlar 639
  • Beğeniler 0 / 4
  • Ticaret 1, (%100)
bak yine başa döndük :D

Sunucu barındırmak demek sunucuyu kendi imkanların ile kurmakla aynı şey değil. Burada sunucu kiralamak ile sunucu kurmaktan bahsediyoruz, bunları kıyaslıyoruz =)

Almanyadan bir firma ile anlaşıp yine sunucu firması kurar ve sunucu barındırdığını iddia edebilirsin. Hem de 100 mbit hızla.

Ama türkiyede aynı şeyi yapmaya kalk bakalım aylık 100 lira mı 150 lira mı. Ben sana söylim. Bir kere 100 diye bir şey yok zaten. Olan yerlere de 100 değil 10 mbit fiberi 2 bin tl ye çekiyorlar. her yere de çekmiyorlar. Bunun dışında senin kuracağın serverin masrafı fiberden ibaret değil, bir oda hazırlaman lazım, icinde sogutucu olan bir yer ayarla, bunun masrafını da koy. Yoksa bir hafta sonra o makinayı görmek istemezsin :D Daha bitmedi güzel kardeşim, senin o makina varya bir tane de başında duracak, yeri geldiginde sorunlarla ilgilenecek sadece panelden ya da php kodlamadan değil aynı zamanda donanımdan da anlayan bir eleman isteyecek, eger sunucu kiralarsan bütün bu hizmetleri firma karşılıyor fazlası ile. Bunun yanında senin o makinanın başına gelecek donanım zararları, o kart hasar görmüş, şu yanmış bu bozulmuş, sen bu işe başla, o zaman anlarsın kiralamak mı ucuza geliyor yoksa kurmak mı :D

• Üyelik 26.11.2010
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek hosting
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** C**
  • Mesajlar 1455
  • Beğeniler 60 / 263
  • Ticaret 39, (%100)

bak yine başa döndük :D

Sunucu barındırmak demek sunucuyu kendi imkanların ile kurmakla aynı şey değil. Burada sunucu kiralamak ile sunucu kurmaktan bahsediyoruz, bunları kıyaslıyoruz =)

Almanyadan bir firma ile anlaşıp yine sunucu firması kurar ve sunucu barındırdığını iddia edebilirsin. Hem de 100 mbit hızla.

Ama türkiyede aynı şeyi yapmaya kalk bakalım aylık 100 lira mı 150 lira mı. Ben sana söylim. Bir kere 100 diye bir şey yok zaten. Olan yerlere de 100 değil 10 mbit fiberi 2 bin tl ye çekiyorlar. her yere de çekmiyorlar. Bunun dışında senin kuracağın serverin masrafı fiberden ibaret değil, bir oda hazırlaman lazım, icinde sogutucu olan bir yer ayarla, bunun masrafını da koy. Yoksa bir hafta sonra o makinayı görmek istemezsin :D Daha bitmedi güzel kardeşim, senin o makina varya bir tane de başında duracak, yeri geldiginde sorunlarla ilgilenecek sadece panelden ya da php kodlamadan değil aynı zamanda donanımdan da anlayan bir eleman isteyecek, eger sunucu kiralarsan bütün bu hizmetleri firma karşılıyor fazlası ile. Bunun yanında senin o makinanın başına gelecek donanım zararları, o kart hasar görmüş, şu yanmış bu bozulmuş, sen bu işe başla, o zaman anlarsın kiralamak mı ucuza geliyor yoksa kurmak mı :D

Sen DC açmaktan bahsediyorsun.
Ev ortamında ( mahale arasında vs vs.. ) DC açman imkansız.

Kurmak diye birşey yok barındırmak diye bir şey var.
Gidip sunucuda sata hdd kullanırsan 1-2 aya bozulur belki bozulmaz.
Fakat gidip sas takarsan hiç bir şey olmaz.
Donanım arızası çok az olur yılda 1 belki.Sunucu kiralayan adam donanıma para vermekten korkmaz.

ek : Fiberi de parayı basan çeker .Limitlendirme yok.

Evet 1 GB lik sunucu barındırcaksan mantıksız fakat 32 GB ramli , 64 Ramli sunucularda barındırma ( co-location ) daha mantıklı.

co-location Hizmeti veren bir firma : http://ni.net.tr/sunucu-barindirma.html

Minare Minare Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 09.12.2010
  • Yaş/Cinsiyet 37 /
  • Meslek Öğrenci
  • Mesajlar 639
  • Beğeniler 0 / 4
  • Ticaret 1, (%100)
Hoca co-location ne ki yahu, açılan konuyu oku sana zahmet adam bilgisayarımda yapmak istiyorum diyor , bilgisayarı bi yere götüreyim co-location yapayım demiyor, ayrıca evde yapılmaz degil bal gibi yapılır ama dedigim gibi yapılır =)

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 26.11.2010
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek hosting
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** C**
  • Mesajlar 1455
  • Beğeniler 60 / 263
  • Ticaret 39, (%100)

Hoca co-location ne ki yahu, açılan konuyu oku sana zahmet adam bilgisayarımda yapmak istiyorum diyor , bilgisayarı bi yere götüreyim co-location yapayım demiyor, ayrıca evde yapılmaz degil bal gibi yapılır ama dedigim gibi yapılır =)

" co-location " senin cümlelerin üstüne dedim.
Evden açılmaz.DC kaynaklı 1 saatlik kesinti oluyor bize patlıyor müşteriler.
Evden yayın yapmayı düşünemiyorum...

ouztek ouztek Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 26.11.2010
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 56
  • Beğeniler 0 / 3
  • Ticaret 0, (%0)
Webmaster arkadaşlarım, hepinize gerçekten çok teşekkür etmek isterim, lakin verdiğiniz bilgilere baktığımda bana en kolayı, hosting sitelerinden domain almak ve hosting alarak sitemi yayınlamak daha mantıklı geldi, zor işlermiş gerçekten kendi severinı kurmak hosting, domain vs... Ayrıca ayrı bir uzmanlık konusu gibi geldi bana, ancak birisi video eğitim hazırlarsa bu işlerin nasıl yapıldığını anlatan ancak o zaman belki anlaşılabilir ve uygulanabilir diye düşünüyorum, yani uzun lafın kısası ayrı bir uzmanlık ve tecrübe alan gibi geldi bana,

Saygı ve sevgilerimle, Teşekkürler...

[Oğuz]

ibrahimTatar ibrahimTatar öğrenci Kullanıcı
  • Üyelik 04.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad İ** T**
  • Mesajlar 1106
  • Beğeniler 283 / 282
  • Ticaret 35, (%100)

emirhan adlı üyeden alıntı

Evden yapamazsın fakat öğrenme amaçlı tek kendi siteni barındırabilirsin.
Evde fazla bilgisayar olmalı.
Sitelerin barınacağı bilgisayara ubuntu kuruyorsun ubuntu server .
ardından http://webayisi.com/easy-hosting-kontrol-paneli-vpse-kurulabilir.html Bu paneli anlattığım şekilde kurunca aktif olacak zaten.
Fakat ip adresin sabit olmalı yoksa DNS 'Ler yönlenmez ve yayın yapamazsın.
Sabit ip olsun 8mbit bir hattın olsun tek kendi siteni yalım yamalak yayınlarsın.

http://webayisi.com/easy-hosting-kontrol-paneli-vpse-kurulabilir.html ' kurulumunda yardımcı olurum msn@ozkula.com eklemen yeterli.

Fakat hosting satmak istiyorsan reseller almanı öneririm.Uygun fiyata güzel bir reseller ayarlarız istersen www.ozkula.com 'dan.

Kolay iş gözünde büyütmene gerek yok.Bilgisayarının 1 GB ram , 50 GB hdd olsa yeterli .

Fakat dediğim gibi birden fazla site barındırman imkansız

Gelelim domain
domain için Domain bayiliği alman gerek ve domain bayiliğini kullanabileceğin script.
Domain için DirectI / Resellerclub tercih edebilirsin.

Konuyu hortlattım kusura bakmayın.Hocam konunun üzerinden çok geçmiş ama ben kendi sunucumu kurmayı düşünüyorum.Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

AaRAdyOcU AaRAdyOcU WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 09.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 46 / E
  • Meslek İnşaat Teknisyeni
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad L** Ö**
  • Mesajlar 687
  • Beğeniler 337 / 110
  • Ticaret 24, (%100)
Hosting firmasından sunucu kiralayın daha mantıklı :) kendi evinizden yapmak biraz pahalıya mal olur...

Fiber hattı çekilmesi gerekiyor.Klimalı bir oda ve sağlam bir sunucu almanız :)

Zamanında yapmıştım evden web hizmeti ama her gün pc açık bırakıyordum.Elektrikler kesildiğinde ise kızıp duruyordum tedaşa....

Zahmetli iş en iyisi hosting firmasından sunucu kiralayın :)

bsakizli bsakizli Bilgisayar Programcısı Kullanıcı
  • Üyelik 17.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Yönetim Bilişim Sistemleri Uzm
  • Mesajlar 925
  • Beğeniler 102 / 79
  • Ticaret 2, (%100)

emirhan adlı üyeden alıntı

" co-location " senin cümlelerin üstüne dedim.
Evden açılmaz.DC kaynaklı 1 saatlik kesinti oluyor bize patlıyor müşteriler.
Evden yayın yapmayı düşünemiyorum...

Emirhan hocam bu konu üzerinde güzel bir anlatım yaparmısın sunucu barındırma ile adımlar nelerdir. Nelere ihtiyaç kaynaklara tam olarak nereden ulaşabiliriz :)

vidanjorcu vidanjorcu WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 27.01.2019
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek İnşaat-Altyapı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 211
  • Beğeniler 60 / 49
  • Ticaret 0, (%0)
verdım baba isimtescıle 35 dolar babalar gıbı kullanıyom :) anasının ak sutu gıbı helal olsun

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al