freelance iş ilanları

Programlamaya nerden başlamalıyım ?

21 Mesajlar 4.850 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

BerkantKONAC BerkantKONAC opensourceprojects.org Kullanıcı
  • Üyelik 20.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Software
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 938
  • Beğeniler 209 / 125
  • Ticaret 18, (%100)
Merhaba Arkadaşlar.
Bugün sizin en cok sordugu soru "Programlamaya nerden başlamalıyım ?"
Herkez genelde bu soruyu soruyor programlamaya başlamayı ama neyin ne oldugunu nasıl yapılacagını bilmeyen arkadaşlar ..
Şimdi öncelikle sizlere yaygın olan 3 programlama dilinden bahsedicem .
Visual basic 6 :
Bence bu dil içlerinden en kolay ögrenilebilecek bir dildir , ben bu dili kullanıyorum yakında c#'ye geçmeyi planlıyorum.
Visual basic 6 cok kullanışlı Kodları ilk başta internetten araştırarak adınıza programlar yazabileceginiz bir dildir.
Öncelikle temel kodları ögrenmenizi tavsiye ederim..
2. Programlama dilimiz Visual Basic.NET :
Visual basic.net dedigimiz aklımıza visual basic 2005 , 2008 , 2011 sürümlerinin gelmesi gerekiyor bunlar hakkında ,
pek fazla bir bilgim yok cok kullanmadım açıkcası bunlar visual basic 6'nin üst sürümleridir daha profesyonel ve daha zorludur ( bence ) .
3. Programlama Dilimiz C# :
C# Visual basic ve vb.NET'in yanısıra daha profesyonel hertürlü programınızı kodlayabileceginiz bir dildir.
Şahsen ben visual basic6′da kodlamak istedigim bi programı desteklemedigi için kodlayamıyorum ama c#'de yapılabiliyor.
Benim pek c# bilgim yok onun için c# ögrenmeye calisiyorum ..
Evet programlama dilleri bunlardı şimdi gelelim bu dillerin indirme linklerine ;
Visual Basic 6 : http://hotfile.com/dl/34213026/7526431/visual_basic_6_irukandji76.rar.html ( İSO DOSYASIDIR DEAMON TOOLS İLE YÜKLENİR ! )
C# : http://www.mydesign.gen.tr/download/600.html

VisualBasic.NET : http://www.gezginler.net/modules/mydownloads/singlefile.php?download=visual-studio-express-edition&lid=5563

Şimdi bunlardan sonra son birşey ;
Eger programlamaya başlayacaksanız benim önerim ilk önce Visual Basic 6 dilinde ileri derece'ye gelmeniz ,
daha sonra c# diline geçiş yapmanızdır..

Kaynak : http://www.legendcoder.net/2011/08/programlamaya-nerden-baslamaliyim/

owner of opensourceprojects.org & arduinoproject.net
wmaraci
reklam

FriedeKind FriedeKind Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 21.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek
  • Mesajlar 1431
  • Beğeniler 101 / 123
  • Ticaret 0, (%0)
bu konuda malesef size katılmıyorum programlamaya ilk olarak pascalda başlamak kodlamaya yapısını anlamanızda büyük fayda sağlayacaktır.

• Üyelik 20.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Software
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 938
  • Beğeniler 209 / 125
  • Ticaret 18, (%100)

FriedeKind adlı üyeden alıntı

bu konuda malesef size katılmıyorum programlamaya ilk olarak pascalda başlamak kodlamaya yapısını anlamanızda büyük fayda sağlayacaktır.

Herkesin görüşü farklıdır tabiki :) , ama yaygın ve en kolay programlama dili şuanda visual basic 6 . ( bana göre )

elmaster elmaster WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 23.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 27
  • Beğeniler 2 / 0
  • Ticaret 0, (%0)
herkesin gorusune saygı duyuyorum ama pascalla gecirdiğim zamanı vakit kaybı olarak goruyorum.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 21.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek
  • Mesajlar 1431
  • Beğeniler 101 / 123
  • Ticaret 0, (%0)

LegendCoder adlı üyeden alıntı

Herkesin görüşü farklıdır tabiki :) , ama yaygın ve en kolay programlama dili şuanda visual basic 6 . ( bana göre )

visual zor demedim zaten bende kodlama mantığını anlamak kavramak açısından pascal ile başlamak önemli demek istedim

Metin Metin metinli.com Kullanıcı
  • Üyelik 28.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek SEO Analisti ve Siber Güvenlik
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 1399
  • Beğeniler 61 / 582
  • Ticaret 18, (%94)
Yazılım için dil önermek yerine mantık kavratmak için "Algoritmik" ürünler tercih ettirmelisiniz.

Mesela algoritma geliştiren oyunlar, sorular, yazılımlar belirli bir süre kişinin kurgu zekasını açar.

Masaüstünde ise, Visual Basic 6.0 Ent. sürümü gayet basit ve geniş kütüphanelidir. Çok küçük bir eklenti ile 3D yazılımlar bile yapılabilir.

Ama kişi Web'e merak salmışsa, PHP öneririm. Kimseye kafadan bu kolay, şundan başla demek hoş olmaz diye düşünüyorum. :)

Zaten 2 dilde gerçekten algoritmasını konuşturabilen bir kişi, rahatça diğer dillerde de işlem yapabilir, önemli olan işlevleri kısa yapabilecek, kısa ve az satırlı yazılımlarla çok iş yapabilecek zekayı elde edebilmek, açığa çıkartmak.

Yazar, yazılım geliştirici, SEO Analisti ve siber güvenlik uzmanı.

• Üyelik 20.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek Software
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad B** K**
  • Mesajlar 938
  • Beğeniler 209 / 125
  • Ticaret 18, (%100)

ProgramYapmak adlı üyeden alıntı

Yazılım için dil önermek yerine mantık kavratmak için "Algoritmik" ürünler tercih ettirmelisiniz.

Mesela algoritma geliştiren oyunlar, sorular, yazılımlar belirli bir süre kişinin kurgu zekasını açar.

Masaüstünde ise, Visual Basic 6.0 Ent. sürümü gayet basit ve geniş kütüphanelidir. Çok küçük bir eklenti ile 3D yazılımlar bile yapılabilir.

Ama kişi Web'e merak salmışsa, PHP öneririm. Kimseye kafadan bu kolay, şundan başla demek hoş olmaz diye düşünüyorum. :)

Zaten 2 dilde gerçekten algoritmasını konuşturabilen bir kişi, rahatça diğer dillerde de işlem yapabilir, önemli olan işlevleri kısa yapabilecek, kısa ve az satırlı yazılımlarla çok iş yapabilecek zekayı elde edebilmek, açığa çıkartmak.

Haklısınız , ama dedigim gibi benim kendime göre olan önerim ister uygularlar ister uygulamazlar :)

• Üyelik 28.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 1399
  • Beğeniler 61 / 582
  • Ticaret 18, (%94)
Sizin görüşünüze, herkesin görüşüne saygım var. :)

Sadece bende belirtmek istedim, başarılar dilerim.

• Üyelik 21.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek
  • Mesajlar 1431
  • Beğeniler 101 / 123
  • Ticaret 0, (%0)
eğer webe yönelik kodlamalarda yapmak istenirse delphide uygun olur oda visual gibidir ama biraz daha detayları var

• Üyelik 28.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 1399
  • Beğeniler 61 / 582
  • Ticaret 18, (%94)
Delphi masaüstü ama illa ben hem masaüstü hemde server (web) yönelik ortak bir dilde çalışmak istiyorum derse C# ile oyun geliştirebilir, ASP + C# ile .aspx sayfa sistemli scriptler yazabilir.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al