wmaraci reklam

Hayatta ben en çok babamı sevdim...

3 Mesajlar 2.834 Okunma
wmaraci reklam

Soner3d Soner3d Renkler her dili konuşur. Kullanıcı
  • Üyelik 09.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Freelance Grafiker
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** D**
  • Mesajlar 196
  • Beğeniler 59 / 16
  • Ticaret 3, (%100)
CAN YÜCEL’İN ÖLÜMÜNÜN 12. YILI

Müstehcen ve argo sözcükler kullanarak kendine özgü yalın bir şiir dili yaratan ve dünyaca tanınan şair Can Yücel, ölümünün 12. yılında Datça’daki mezarı başında anılacak.

Eski Milli Eğitim Bakanlarında Hasan Ali Yücel’in oğlu olan Can, 1926 yılında İstanbul’da doğdu.

Eğitim hayatını Ankara ve Cambridge üniversitelerinde tamamlayan Yücel, birçok elçilikte çevirmen olarak görev alırken Londra’daki BBC Türkçe Radyosu’nda spikerlik de yaptı.

Yenilikler, Seçilmiş Hikayeler, Şiir Sanatı, Papirüs ve İmece gibi birçok dergide yayınlanan yazıları ve şiirleri ile tanınmaya başladı. İlk kitabı şiir kitabı olan ‘Yazma’yı 1950 yılında yayınlayan şair, askerliğini Kore’de yaptı. Türkiye’ye döndükten sonra Bodrum’da turist rehberi olarak çalıştı. Bodrum’dan ayrılıp İstanbul’a yerleşen Yücel, buradaki hayatına bağımsız çevirmen ve şair olarak devam etti.

'BİR İHTİMAL DAHA VAR ÖLMEK Mİ DERSİN'
Dünyaca ünlü birçok yazarın şiir ve yazılarını Türkçe’ye çeviren Yücel’in en unutulmaz çevirisi Shakespeare’in ünlü ‘to be or not to be’ sözünü ‘bir ihtimal daha var, o da ölmek mi dersin’ şeklinde Türkçeleştirmesidir.

EVLENDİ
Karısı Güler Yücel ile 1956 yılında hayatını birleştiren Can Yücel’in bu evlilikten ikisi kız biri erkek üç çocuğu oldu. Çocukların en büyüğü olan Kanada’da yaşayan Yeni Hasan, profesör doktor oldu. Kızı Güzel Yücel, 9 Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri bölümünde görev yapıyor. Küçük kızı Su Yücel ise ressamlığı tercih etti.

'HAYATTA BEN EN ÇOK BABAMI SEVDİM'
Ailesine olan bağlılığını her fırsatta dile getiren Can Yücel, ‘Küçük Kızım Su’ya’, ‘Güzel’e', ‘Yeni Hasan’a Yolluk’, ‘Hayatta Ben En Çok Babamı Sevdim’ şiirleriyle de sevgisini dizelere döktü.

LİSE ARKADAŞI İLE MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA BAŞVURDU
Can Yücel, lise arkadaşı Gazi Yaşargil veçok sevdiği babası Hasan Ali Yücel arasında geçen bu olay yıllardır dilden dile dolaşır…

Can Yücel bir gün lise arkadaşı Gazi Yaşargil ile Milli Eğitim Bakanı olan babası Hasan Ali Yücel’in kapısını çaldı ve ona dedi ki; Baba biliyorsun arkadaşım Gazi ve ben okulumuzu başarıyla bitirdik ve bir yıldır para biriktiriyoruz. Eğer senin de iznin olursa bakanlığın bursuyla eğitimimize Amerika’da devam etmek istiyoruz.

AMERİKA BURSU YAŞARGİL'İN OLDU
Babası Can’dan dışarı çıkmasını ve arkadaşı ile özel görüşmek istediği söyle. Can odadan çıkar çıkmaz Bakan Yücel, Gazi’ye dönerek; “Ben sizler gibi başarılı öğrencilerin yurt dışında eğitim görmesini her zaman desteklerim ama oğlumu gönderirsem insanlar bunu yanlış anlayabilir, O yüzden burs senin, başarılar diliyorum” dedi ve dışarı çıkmasını istedi.

Sevinçten yerinde duramayan Gazi Yaşargil, kapının ardındaki arkadaşına koştu ve “Can sana bir iyi bir de kötü haberim var. Baban bursu bana verdi ama senin gitmeni onaylamıyor” dedi. Can, arkadaşına baktı ve “Bu paralar bana burada lazım olmaz en iyisi bunları sen al” dedi ve biriktirdiği bütün parasını arkadaşına verdi.

Gazi Yaşargil dünyanın en ünlü beyin cerrahlarından biri oldu, Can Yücel ise ünlü bir şair...
Arkadaşlıkları ise ölünceye kadar devam etti.

CHE VE MAO YÜZÜNDEN HAPİS YATTI
Che Guvera ve Mao’dan çevirler yapan şair 12 Mart 1971 döneminde 15 yıl hapse mahkum oldu ama 1974’te çıkarılan genel aftan faydalanarak özgürlüğüne kavuştu. Hapisten çıktıktan sonra mahkum olduğu yıllarda yazdığı şiirlerini ‘Bir Siyasinin Şiirleri’ kitabıyla yayınladı.

Rengahenk kitabı ise müstehcen olduğu gerekçesiyle 12 Eylül 1980 sonrasında toplatıldı.

DATÇA'YA YERLEŞTİ
Yücel, 1989’da eşi Güler ile birlikte hayatlarının geri kalanını geçirmek üzere Datça’ya yerleşti. Bu yıllarda yazdığı şiir ve yazıları Leman ve Öküz dergilerinde yayınlandı.

SİYASETLE DE İLGİLENDİ
Muhalif kişiliğiyle ve siyasi şiirleri nedeniyle başı sık sık derde giren Yücel 'Özgeçmişim' şiirinde “Ben ömrümce muhalif yasadım.
Devletçe de menfi bi "tip" sayıldım
onun için kan gurubum rh negatif” dizeleriyle vurguladı bu özelliğini.

Siyasetle de yakından ilgilenen Yücel, 18 Nisan seçimlerinde ÖDP'den aday olmuştu.

KANSERE YENİLDİ
Elinden düşürmediği sigara ve rakısıyla bir bütün oluşturan ünlü şaire ‘ağız boşluğu kanseri’ teşhisi konulmasına ve doktorların tüm uyarılarına rağmen bu ikiliden vazgeçmedi. 12 Ağustos 1999’da tedavi gördüğü Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’nde hayata veda etti.

GÜNEBAKAN ÇİÇEKLERİYLE UĞURLANDI
Cenazesi son yıllarını geçirdiği Datça’ya defnedilmek üzere yola çıkarıldığında sevenleri ve hayranları 'Can Baba'larını yalnız bırakmadı. Şair Can Yücel, çok sevdiği günebakan çiçekleri ve karanfillerle son yolculuğuna uğurlandı.

ÜÇ VASİYET BIRAKTI
Yücel yaşamını yitirmeden önce eşi Güler’e üç vasiyet bıraktı. Bunlardan ilki Datça’da toprağa verilmek ikincisi bir ‘karhane’ye adının verilmemesi, son vasiyeti ise tohum bankası projesinin hayata geçirilmesi olmuş.

Güler Yücel, şu sıralar eşinin son isteği olan 'tohum bankası' projesini hayata geçirmek için çalışıyor.

DATÇA’DA ANILACAK
Arkasında bıraktığı dizelerle hayat bulmaya devam eden Can Yücel ölümün 12. yılında Datça’daki mezarı başında anılacak…

SOSYAL PAYLAŞIM SİTELERİNİN VAZGEÇİLMEZİ
Can Yücel şiirlerinin ilham kaynağı doğa, insanlar, olaylar ve heyecanlar oldu. Argo ve müstehcen sözcüklerden oluşan kendine özgü bir dile sahip olan Yücel’in şiirleri her okuyanda farklı bir etki yaratıyor.

Özellikle aşk şiirlerinin bazı dizeleri sosyal paylaşım sitelerinin vazgeçilmezleri arasında…

İŞTE ÜNLÜ ŞAİRİN UNUTULMAZ DİZELERİNDEN BİRKAÇI

BAĞLANMAYACAKSIN
Bağlanmayacaksın bir şeye, öyle körü körüne.
“O olmazsa yaşayamam.” demeyeceksin.
Demeyeceksin işte.
Yaşarsın çünkü.
Öyle beylik laflar etmeye gerek yok ki.
Çok sevmeyeceksin mesela. O daha az severse kırılırsın..

HAYATTA BEN EN ÇOK BABAMI SEVDİM
hayatta ben en çok babamı sevdim.
karaçalılar gibi yerdenbitme bir çocuk çarpı bacaklarıyla- ha düştü, ha düşecek...
nasıl koşarsa ardından bir devin, o çapkın babamı ben öyle sevdim.
-----------------

Öyle bir seveceksin ki,
yüreğinden kimse ayıramayacak.
Ve öyle birini seveceksin ki,
seni gözleriyle bile aldatmayacak…

KADIN DEDİĞİN
Kadın gibi kadın olacak kadın dediğin, çıtır çerez niyetine yemediğin.
Bir gecelik değil, ömürlük olacak ömürlük. Yıllara rehaveti değil huzuru taşıyacak.
En seksi leydi olmayı da bilecek, hanım sultan olup sözünü geçirmeyi de.
Cıvık konulara takılıp zaman tüketmeyecek, küfretmeyecek, Kadın dediğin ayıp nedir bilecek…

HER ŞEY SENDE GİZLİ
yerin seni çektiği kadar ağırsın
kanatların çırpındığı kadar hafif..
kalbinin attığı kadar canlısın
gözlerinin uzağı gördüğü kadar genç...
sevdiklerin kadar iyisin
nefret ettiklerin kadar kötü..
ne renk olursa olsun kaşın gözün
karşındakinin gördüğüdür rengin..
yaşadıklarını kar sayma:
yaşadığın kadar yakınsın sonuna;
ne kadar yaşarsan yaşa,
sevdiğin kadardır ömrün...
gülebildiğin kadar mutlusun
üzülme bil ki ağladığın kadar güleceksin
sakın bitti sanma her şeyi,
sevdiğin kadar sevileceksin.
...

Can Yücel

Kaynak: Hurriyet

Tasarım işleriniz ile ilgili özel mesajla iletişime geçebilirsiniz.
wmaraci
reklam

alicin12 alicin12 Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 05.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Mesajlar 611
  • Beğeniler 116 / 70
  • Ticaret 5, (%100)

Can Yücel-AKDENİZ YARAŞIYOR SANA

Akdeniz yaraşıyor sana
Yıldızlar terler ya sen de terliyorsun
Aynı ıslak pırıltı burun kanatlarında
Hiç dinmiyor motorların gürültüsü
Köpekler havlıyor uzaktan
Demin bir çocuk havladı
Fatmanım cumbadan çarşaf silkiyor yine
Ali dumdum anasına sövüyor saatlerdir
Denizi tokmaklıyor balıkçılar
Bu sesler işte sessizliğini büyüten toprak
O sesinin sardunyalar gibi konuşkan sessizliği
Hayatta yattık dün gece
Üstümüzde meltem
Kekik kokuyor ellerim hala
Senle yatmadım sanki
Dağları dolaştım
Ben senden öğrendim deniz yazmayı
Elimden düşmüyor mavi kalem
Bir tirandil çıkar gibi sefere
Okula gidiyor öğretmenim
Ben de ardından açılıyorum
Bir poyraz çizip deftere
Bir ada var sırf ebabil
Dönüyor dönüyor başımda
Senle yaşadığım günler
Gümüş bir çevre oldu ömrüm
Değince güneşine
Neden sonra buldum o kaçakçı mağarasını
Gözlerim kamaşınca senden
Ölüm belki sularından kaçırdığım
O loş suda yıkanmaktır
Durdukça yosundan yeşil
Kulaç attıkça mavi
Ben düzde sanırdım yıkıntım
Örenim alkolik asarım
Mutun doruğundaymışım meğer
Senle çıkınca anladım
Eski Yunan atları var hani
Yeleleri bükümlü
Gün inerken de öyle
Ağaçtan izdüşümleriyle
Yürüyor Balan tepeleri
Yürüyor bölük bölük can
Toplu bir güzelliğe doğru
Kadınım Yaraşıyorsun sen Akdenize

Soner3d Soner3d Renkler her dili konuşur. Kullanıcı
  • Üyelik 09.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Freelance Grafiker
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** D**
  • Mesajlar 196
  • Beğeniler 59 / 16
  • Ticaret 3, (%100)

Tasarım işleriniz ile ilgili özel mesajla iletişime geçebilirsiniz.
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al