wmaraci reklam
lidertakipci

Mobil Siteyi Google'a Tanıtmak

2 Mesajlar 1.217 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

kademirius kademirius WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 92
  • Beğeniler 61 / 6
  • Ticaret 3, (%100)
Merhaba pek değerli seo uzmanları :)

Benim şöyle bir sorum olacaktı. Umarım yardımcı olabilecek bir arkadaş çıkar. Sitemi mobil uyumlu olarak subdomain altında bir kopyasını hazırladım. Ancak bu kopyayı google'a nasıl tanıtmam gerekiyor. İçerikler ana site ile aynı olduğu için kopya içerik olduğunu düşünebilir mi. Bunun önüne nasıl geçebilirim.

Not : Mobil Detect scripti ile ana siteye gelen mobil kullanıcıları mobil siteye yönlendiriyorum.

Site : http://m.serbestdusunce.net/

sakinadam.com
wmaraci
reklam

Zent Zent WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Blog Yazarı ve Web Geliştirici
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Z** Z**
  • Mesajlar 267
  • Beğeniler 31 / 46
  • Ticaret 3, (%100)
Siteyi subdomain'e kopyalaman pek sağlıklı değil. Google bu şekilde subdomaini de indexleyebilir ancak sonuçta aynı kalıcı bağlantılar oluşmakta. Eğer m.serbestdusunce.net şeklinde mobil olarak illaki kullanacağım diyorsan en azından kalıcı bağlantıları değiştirebilirsin. Ya da bunun yerine ziyaretçinin hangi platformdan girdiğini tespit ederek ona göre farklı css dosyası çağırabilirsin. Bununla ilgili php mobile betikleri bulunmakta biraz araştırma yaparsan bulabilirsin. Ama en sağlıklı yolu birden fazla css dosyası kullanmak yerine eğer bilgin varsa tek bir css dosyası ile responsive tarayıcı-platform uyumlu css dosyası oluşturmalısın. Responsive(uyumlu) tasarım hazırlama konusu ile ilgili çok fazla kaynak bulamazsan eğer hazır şablonlar indirebilir ve yararlanabilirsin.

Responsive tasarımdan kasıt aslında css media özelliğini kullanmak.
Örnek olarak :

@media screen and (max-width: 768px) /* Tabletler İçin */
{
.seçici{özellik : değer}
}

@media screen and (max-width: 480px) /* Akıllı Telefonlar İçin */
{
.seçici{özellik : değer}
}

www.zaferzent.com - blogger
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al