freelance iş ilanları

Yüksek Tarama Hatası (Sayfa Bulunamadı) Nasıl Düzeltilir ?

5 Mesajlar 2.692 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

Spasso Spasso WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Yazılım Mühendisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** G**
  • Mesajlar 4
  • Beğeniler 0 / 0
  • Ticaret 0, (%0)
Arkadaşlar Merhaba,
Bir web sitemiz var ve yaklaşık 24.000 sayfası google'da indexliydi. Yeni sisteme geçtikten sonra URL yapısı ve sayfa isimlerinde değişiklik oldu ve şuan 18.000 kadar sayfa indexli. Arada 6000 kadar sayfamız gitti. Yeni sayfa yapımıza görede zaten böyle olmalıydı ancak Google Webmaster Araçlarında Tarama Hataları bölümüne ne zaman baksam moralim bozuluyor. Sürekli 300-500 sayfa bulunamadı hatası alıyoruz. Bunları tek tek kaldırmak mümkün değil ! URL engelleyelim desek nasıl engelliyeceğiz kafamız karışmış durumda ! Eski sayfa yapısına göre
" /get-window.php?324098230jlflsfjls " şeklindeydi. Bizler get-window urlsini önbellekten ve arama sonuçlarından kaldır dedik ancak yine problemimiz çözülmedi.

Şimdi esas sorum şu; Sitemiz 3 ayda bir tasarım ve sistem yenilikleri yapıyor. Biz eski URL'lerin tamamını arama sonuçlarından ve önbellekten kaldırıp, yeni sisteme göre tekrar taramasını nasıl sağlarız ?

İlginize şimdiden çok teşekkür ederim...

wmaraci
reklam

playbek playbek WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.05.2012
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek amatör webmaster
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad H** Ö**
  • Mesajlar 268
  • Beğeniler 23 / 24
  • Ticaret 1, (%100)
yeni geçiş yaptıysanız bulanamadı demesi normal bir şey okadar linkle uğraşılırmı bilmem ama 404 hata sayfan varsa zaten zamanla silinecektir.

blueffect blueffect Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 23.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek Bilgisayar Programcısı
  • Mesajlar 353
  • Beğeniler 29 / 89
  • Ticaret 2, (%100)
Sitemap'i yeni yapıya göre yeniden oluşturup Google Araçlarına gönderirseniz eski yapıyı unutacak yenisini kullanmaya başlayacaktır o zaman hatalar almazsınız.

kulturelbellek kulturelbellek Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 06.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek
  • Mesajlar 1387
  • Beğeniler 357 / 363
  • Ticaret 0, (%0)
Hepsini seçip düzeltin. Zamanla hata sayısı düşecektir

wmaraci
wmaraci

Spasso Spasso WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Yazılım Mühendisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** G**
  • Mesajlar 4
  • Beğeniler 0 / 0
  • Ticaret 0, (%0)
Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim. Bu söylediklerinizin hepsini daha ilk 1 haftalık periyotta yaptım. Sitemap'i yeni sistemi aktif ederken hemen oluşturdum. Ancak eski sisteme göre cache'lemiş olduğu sayfalar hala aramalarda ve önbellekte duruyor. Zaten bu yüzden sürekli hata sayfası uyarısı alıyoruz. Ben bunları webmaster araçlarından "düzeltildi" olarak işaretlememe rağmen tekrar tekrar çıkıyor çünkü binlerce sayfa daha var. Evet zamanla hata sayısı azalıyor ancak bu durum bizi 5. sıradan 10. sıraya düşürdü googleda.

404 sayfası ile alakalı google'ın yardım dökümanlarını okudum ancak çok açıklayıcı bilgiler yer almıyor. Yani 404 sayfasının artısı nedir anlayamadım. Zaten default olarak sunucunun 404 sayfası var bizim tekrardan hazırlamamız neyi değiştirecek mantığını çözemedim. Açıkçası bence bu büyük bir eksiklik. Ve ben bunu nasıl fix ederim bulamıyorum...

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al