freelance iş ilanları

Bilgi Alışverişi: Üyelik Alımlarında T.C. Kimlik Bilgilerini Zorunlu Hale Getirme

196 Mesajlar 26.073 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

E3FN E3FN Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
    • Üyelik 16.08.2012
    • Yaş/Cinsiyet 34 / E
    • Meslek SEO Danışmanlığı
    • Konum ABD
    • Ad Soyad E** K**
    • Mesajlar 88
    • Beğeniler 12 / 15
    • Ticaret 19, (%100)
    Opsiyonel bir seçenek haline gelmeli bence...

wmaraci
    reklam

ugurcanka ugurcanka Öğrenci Kullanıcı
    • Üyelik 09.12.2012
    • Yaş/Cinsiyet 26 / E
    • Meslek Öğrenci
    • Konum İstanbul Anadolu
    • Ad Soyad U** K**
    • Mesajlar 561
    • Beğeniler 112 / 90
    • Ticaret 34, (%100)
    TC Kimlik numaramı şahsen vermek istemem.Tc kimlik numarası onaylaması zorunlu olmamalı fakat veren kişilerin profilinde tc kimlik onaylı olarak görülmesi daha iyi olur.

TC Kimlik verilmedende ticaret yapılabilir.Fakat bu kişilerede tc onaylı değil ibaresi getirilebilir müşteriler buna göre karar verir.

Developer

eabilisim eabilisim WM Aracı Kullanıcı
    • Üyelik 26.03.2013
    • Yaş/Cinsiyet 37 / E
    • Meslek Bilişim Sektörü
    • Konum İzmir
    • Ad Soyad ** **
    • Mesajlar 8
    • Beğeniler 4 / 5
    • Ticaret 0, (%0)

MMO Biti adlı üyeden alıntı

İnternet sitelerinin hiçbirine TC kimlik numaramı vermiyorum buraya da vermem büyük ihtimalle.
    Bence internet üzerinden bu tür bilgiler istenmesi iyi bir şey değil, bunun yerine telefon onayı yaptırılsa aynı etkiyi yapacağına inanıyorum.

Ben buna katılmıyorum,
    Genel olarak TC Kimlik numarasını kullanmıyorum deseniz anlarım ama internet sitesi sahibi ( ve özellikle bu işten gelir elde etmeyi bekleyenler olarak)
    Özellikle Niçin ( İNTERNETTE ) vermiyorum diyorsunuz, akıl sır aldıramıyorum.

Zira, siz vermiyorsunuz belki ama, nufus idaresi tüm Türkiyenin TC Kimlik numaralarını 2002 yılında internete verdi bile internete :)

Şaka bir yana,
    Eksik bilgilerle ve Bilinçsizce ömrümüzün çoğunu geçirdiğimiz internete güvenmediğimiz ortaya çıkıyor.
    Oysa TC Kimlik numarası bizlerin gizli şifreleri değildir :)
    TC Kimlik Numaraları, gelişen dünya şartlarında isimlerimiz yerine geçen sayısal numaralardır. Tıpkı Eskiden kullanılan Alinin Oğlu Veli yerine nasıl soyadlarımız geldiyse, gelişen teknolojide de isim ve soyismimizin yerine Kimlik Numaralarımız geldi.

UNUTMAYIN
    Kimse sizin Adınızı - Soyadınızı yani TC Kimliğinizi bilerek, size zarar veremez.
    Mesela, Adınıza kredi kartı çıkartamaz, bir bankadan kredi çekemez, iş başvurusu yapamaz yada bu tarz her hangi bir hukuki işlem yapamaz.
    Çünkü, huküki işlemlerde, Devlet daireleri yada kurumlar mutlaka Nufus İsterler, İnternet üzerinde ise, TC Kimlik numaranızın yanında Aile Sıra No Kütük No ve Nufus Cüzdanı Seri No isterler :) yani tek başına TC Kimlik Numaranız tıpkı Adınız, Soyadınız ve Doğum Yılınız gibi size zarar vermeye yetmez. Bu konuda lütfen bilinçlenelim. Ve hiç olmazsa, bizler diyelim ki Doğru Kullanırsanız İNTERNET GÜVENLİDİR. Çünkü bunu diğerleri ( mesela Ayşe Ninemiz ) bilemez. Bizler öğretmeliyiz. :)

Saygı ve sevgilerimle.

NOT: Evet uygulama kesinlikle güzel. Güvenli. Hiç kayıp yaşanmaz, üstelik güvenli olduğu için zamanla, daha kaliteli bir ortama dönüşür. Benim aklıma takılan tek soru, bizim gibi şirketler, nasıl üye olucak?.

Saygılarımla.
    Psycho mbatuhan

kişi bu mesajı beğendi.

fatih83 fatih83 WM Aracı Kullanıcı
    • Üyelik 01.03.2013
    • Yaş/Cinsiyet 41 / E
    • Meslek webmaster
    • Konum Avusturya
    • Ad Soyad F** Y**
    • Mesajlar 232
    • Beğeniler 48 / 65
    • Ticaret 18, (%100)

ugurcanka adlı üyeden alıntı

TC Kimlik numaramı şahsen vermek istemem.Tc kimlik numarası onaylaması zorunlu olmamalı fakat veren kişilerin profilinde tc kimlik onaylı olarak görülmesi daha iyi olur.

TC Kimlik verilmedende ticaret yapılabilir.Fakat bu kişilerede tc onaylı değil ibaresi getirilebilir müşteriler buna göre karar verir.

Bu durumda kendi üyeliği onaylı olan hiçkimse karşı taraf onaylı değilse ticaret yapmak istemez, buranın eskileri hariç tabiki. Yani bir yerde, ticaret yapmak isteyen TC onaylı yapmak zorunda kalacak üyeliğini.

wmaraci
    wmaraci

• Üyelik 09.12.2012
    • Yaş/Cinsiyet 26 / E
    • Meslek Öğrenci
    • Konum İstanbul Anadolu
    • Ad Soyad U** K**
    • Mesajlar 561
    • Beğeniler 112 / 90
    • Ticaret 34, (%100)

fatih83 adlı üyeden alıntı

Bu durumda kendi üyeliği onaylı olan hiçkimse karşı taraf onaylı değilse ticaret yapmak istemez, buranın eskileri hariç tabiki. Yani bir yerde, ticaret yapmak isteyen TC onaylı yapmak zorunda kalacak üyeliğini.

Aralarında anlaşabilirler örneğin senin tc kimlik numaran onaylı olmaz ise önce hizmeti yapar sonra ödemeyi alırsın.

Developer

bd bd WM Aracı Kullanıcı
    • Üyelik 26.10.2010
    • Yaş/Cinsiyet 34 / E
    • Meslek 2
    • Konum Manisa
    • Ad Soyad B** D**
    • Mesajlar 4926
    • Beğeniler 784 / 3953
    • Ticaret 18, (%100)

eabilisim adlı üyeden alıntı

Benim aklıma takılan tek soru, bizim gibi şirketler, nasıl üye olucak?.

Şirket içinde hesabı kullanan kişilerden biri onaydan geçirebilir. Veya şirketlere özel ayrı bir üye grubu oluşturulur.

Bu konuda çok güzel fikirlerimiz var. İleride ticareti forumdan ayırmayı ve bir sahibinden.com, gittigidiyor.com gibi webmasterlara özel ayrı bir sistem üzerinden yürütmeyi düşünüyoruz. Bu sayede havuz sistemi ve daha bir çok kontrol ile yüzde yüz güvenli ticareti sağlamış olacağız.

Batuhan Batuhan Kendine webmaster Kullanıcı
    • Üyelik 08.05.2011
    • Yaş/Cinsiyet 27 / E
    • Meslek Öğrenci
    • Konum Ankara
    • Ad Soyad B** B**
    • Mesajlar 3455
    • Beğeniler 783 / 1009
    • Ticaret 1, (%100)
    Ben TC Kimlik Numarası sisteminin getirilmesine de, zorunlu olmasına da sıcak bakıyorum. Eminim WMAracı da bu önemli verileri koruyacaktır.

MehmetTURK MehmetTURK Kronik Depresif Kullanıcı
    • Üyelik 05.04.2013
    • Yaş/Cinsiyet 34 / E
    • Meslek Webmaster
    • Konum Ankara
    • Ad Soyad M** T**
    • Mesajlar 924
    • Beğeniler 219 / 226
    • Ticaret 24, (%100)
    [COLOR=#000000]- Üye olanların gerçek yaşını biliriz. 18 yaş altı kişileri 18 yaşını geçene kadar ayrı bir üye grubuna taşırız. Bu üye grubunda olan üyeler 18 yaşını geçene kadar tüm forumları görür ancak belirlenen bölümdeki konulara (örn: ticaret konuları) katılım gösteremez.[/COLOR]Bu kural uygulanacaksa bu sistemi sonuna kadar destekliyorum

• Üyelik 09.12.2012
    • Yaş/Cinsiyet 26 / E
    • Meslek Öğrenci
    • Konum İstanbul Anadolu
    • Ad Soyad U** K**
    • Mesajlar 561
    • Beğeniler 112 / 90
    • Ticaret 34, (%100)
    TC Kimlik numarası ile neler yapılabilir : http://www.webdelen.net/2012/08/tc-kimlik-numaras-ile-neler.html

Developer

fatih83 fatih83 WM Aracı Kullanıcı
    • Üyelik 01.03.2013
    • Yaş/Cinsiyet 41 / E
    • Meslek webmaster
    • Konum Avusturya
    • Ad Soyad F** Y**
    • Mesajlar 232
    • Beğeniler 48 / 65
    • Ticaret 18, (%100)

ugurcanka adlı üyeden alıntı

Aralarında anlaşabilirler örneğin senin tc kimlik numaran onaylı olmaz ise önce hizmeti yapar sonra ödemeyi alırsın.

Peki bunu onayı olmayan kişi açısından düşünün, bu sistem devreye girdiğinde ben şahsen TC onayım varken, onayı olmayan biriyle ticaret yapmam, tut ki yaptım ve atıyorum şahıstan bir site satın aldım, sonradan altından bir problem çıkmayacağı ne malum, nereden bulacağım ben bu şahsı?

wmaraci
    Konuyu toplam 2 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 2 misafir)
    Site Ayarları
    • Tema Seçeneği
    • Site Sesleri
    • Bildirimler
    • Özel Mesaj Al