Temalarınızda sadece sidebarda menü oluşturmak istemeyebilirsiniz. Özellikle de geniş ve büyük bir footera sahipseniz. İşte böyle durumlarda birden fazla bileşen destekli menü ihtiyacımız doğuyor. Ve tıpkı sadece sidebarda menü oluşturur gibi bunu oluşturabileceğiz. Hem de Türkçe karakterli isimler bile olabilir. Tabi bunun için öncelikle bileşen destekli menü oluşturmayı bilmemiz lazım. Daha önce wordpress tema yapımı eğitim seti yayınlamıştım. Bu eğitim setinin 5. si olan WordPress Sidebar.php Oluşturmak adlı videoma bakabilirsiniz. Burada sesli olarak bileşen destekli menü yapmayı gösterdim. Dilerseniz yazılısı da bulunuyor, onun için de Worpress Sidebara Bileşen Desteği adlı yazıma bakabilirsiniz.

Bileşen destekli menü yapmayı öğrendikten sonra artık bunun çoklusunu yapabiliriz.

Menüleri Oluşturma

Functions.php dosyamızı açıp şu kodları ekliyoruz;
/* MENULER */
if (function_exists('register_sidebar'))
{
register_sidebar(array(
'before_widget' => '',
'after_widget' => '',
'name' => 'Anasayfa Sağ Kısım'
));
register_sidebar(array(
'before_widget' => '
',
'after_widget' => '
',
'name' => 'Anasayfa Sol Kısım'
));
register_sidebar(array(
'before_widget' => '
',
'after_widget' => '
',
'name' => 'İç Sayfa Sidebar'
));
}
/* #MENULER */

Bu kodları açıklama gereği duymuyorum, çünkü yukarıda verdiğim 2 yazıda anlattım. Burada farklı olan tek şey ‘name’ yani menümüzün ismi. Bunu da istediğimiz gibi değiştiriyoruz.

Menüyü Kullanma

Bu oluşturduğumuz menüleri kullanmak için istediğimiz bir yere gelip şu kodları yazıyoruz;

Tabi burada ‘İç Sayfa Sidebar’ yazan yere menü oluştururken tanımladığımız menü ismini yazmayı unutmuyoruz.
Sonuç

Çalışmamızın sonucunda da şu görüntüyü elde ettik;(Menü içindeki bileşenler hariç)

Bu yazım bu kadar. Umarım faydalı olmuştur. Eskilerden bir yazım olan WordPress 3 farklı şekilde yazı tarihi‘ne bakabilirsiniz.

Kaynak : WP Çoklu Menü