wmaraci reklam

Kaliteli Blog Yazarı Olmak Için

12 Mesajlar 3.583 Okunma
wmaraci reklam

Linux Linux Linux Kullanıcı
  • Üyelik 21.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Bilgisayar Programcısı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad U** A**
  • Mesajlar 469
  • Beğeniler 14 / 23
  • Ticaret 8, (%100)
Kaliteli Blog Yazarı Olmak İçin
Evet arkadaşlar konumuz kaliteli bir blog yazarı olmak için neler yapmamız gerektiğinden kısaca bahsedeceğim. Bir çok yazı okudum bu konu ile ilgili ve bunları tek bir yazıda birleştireyim dedim…
Sizler için yapmanızı önerdiğim şeyler şunlardır. ;

1. İlgi Çekici Başlıklar Kullan
En önemli şeydir ilk bakıldığında başlık. Daha başlığı okuduğunda ziyaretcinin onu illa okuma gereksinimini duymasını sağlamaya çalış.

2. Farklı ve ilginç görseller kullan
Dikkat çekecek görseller kullan.

3. Yazılarında Bağlantı Kullan
Elini korkak alıştırma yazılarında site içi, site dışı linkl vermekten çekinme. Ama fazlada bonkör olma.

4. Yazı Şeklini Iyi Kullan – Maddelendir – Arada Video Anlatım Yap
Bir çok kişi yazı okumayı sevmez, yazını canlandır kalın italik kullanmaya çalış ve gereken yerlerde videolu şekilde sesli ve görüntülü anlatım yap.

5. Kişiliğini öne çıkart – Sıcak(Samimi) ol
Adam siteye giriyor yazılara bakıp çıkıyor beni tanısa ne olacak demeyeceksin. O adam bir kerelik mi girsin senin sitene ? Arkadaş ol hem bir arkadaşa daha sahip olmuş olursun hemde seni adınla tanıdığından sitenide unutmaz. Ayrıca yazılarında sıcak olan blog yazarlarının ziyaretcilerine bağımlılık yapıyor blog bunu unutma. Bazı yazılarında sanki karşındakine anlatıyormuş gibi dök yazını.

6. Kısa ve Öz Yazılar Kullan
Çok uzun yazılar insanları sıkar Bunu 4. Madde de bahsetmiştim. O yüzden yazınızı kısa ve öz şekilde anlatın yazınız 1 A4 Kağıdı Sayfasını geçmeyecek şekilde ayarlamaya çalışın.

7. Kaynak Göster Büyüklük Sende Kalsın
Blogundaki her yazıyı sen yazacaksın diye bir kaide yok. Gezerken bir blogda, sitede yazı görmüşsündür ve sende faydalanmışsındır ve sitende de yer almasını isteyebilirsin. Bunu kaynak göstererek paylaşabilirsin, Hem bu kaynağını göstermiş olduğun sitenin sahibininde hoşuna gider konuna bir yorum da o yazar. Kim bilir belki blog kardeşliği olur aranızda.

8.Basit olma – Farklı Ol
Göründüğünün dışına çıkma, Oyuncu olma kendi yeterliliğin, bakiyen sınırları içerisinde esprili, eğlenceli konularla ziyaretcilerin karşısında olmaya çalış 5. Maddedeki gibi aynen samimi ol sonuçta onlar senin vel-i nimetin.

9.Yorum Yapmaya Teşvik Et
Zaten konularımızda yeterince samimiyiz iş geldi yazımızın sonuna ne yapabiliriz ki konumuza ziyaretciler yorum yazsınlar. Eğer yazımız ilginç ise ve sonunuda sizlerin görüşlerine bırakıyorum diye bağlarsak faydalı olabilir kanaatindeyim.

10.Cesur ol
Cesur ol yazılarında, önce konunun faydalı olduğuna kendini inandır. Casurluğunu fazla abartma pohpohlandırma kendini.

11.Etiket Kullan – Içeriğine Uygun Olsun
Etiket kullanmayı unutma, ama bu etiketlerin konunun dışına çıkmasın ve etiket kullanımını abartma.

12.Yorumları Cevapla
Yorumları cevapla ki karşılıklı bir muhabbete dönüşsün konu ve buda aradaki bağlılığı arttırır.

13.Blogunu Güncel Tut
Sürekli birşeyler yaz, çiz fakat saçma sapan şeyler yazma. Tüm siteleri dolaş, bak bakalım etrafındakiler neler yapıyor ? sürekli gez, gör, öğren ki sende onlardan ilham al. Sitenin 2, 3 gün aynı yazılardan ibaret kaldığını gören ziyaretcin seni aldatabilir.

14.Blogunu Tanıt, Paylaş
Her kapıya git, elbette ki sana faydalı olabilecek biryerler vardır Facebook, Twitter, LinkedIn sitelerinde otomatik olarak paylaşma zerzavatları var onları kullan, yorulma.

15.Bilmediğin Konular Hakkında Yazma
En önemlisi şudur ki ; Herşeyi bilmek zorunda değilsin ve bilmediklerini paylaşmamalısın. Önüne çıkacak sorular karşısında apışıp kalmak istemezsin değil mi ?

♥Bu konunun bana ilham-ı olan ve başlıklarını edindiğim Beyn`e Teşekkür Ederim.

Kaynak : Akıl Küpü

wmaraci
reklam

meteturkdonmez meteturkdonmez WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek PHP Developer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 439
  • Beğeniler 11 / 45
  • Ticaret 4, (%100)
Bunlar temel ve yararlı bilgiler.Ama blog geliştirmenin onlarca yolu var.Teşekkürler.

wordpressyapalim.com

SeA SeA WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek
  • Mesajlar 38
  • Beğeniler 0 / 1
  • Ticaret 0, (%0)
En iyisi bu

15.Bilmediğin Konular Hakkında Yazma

etraf bu kuralı ihlal edenlerle dolu..

• Üyelik 21.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad U** A**
  • Mesajlar 469
  • Beğeniler 14 / 23
  • Ticaret 8, (%100)
Evet hocam.

wmaraci
wmaraci

Serkut Serkut Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 01.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek Müzisyen.. Orkestracı..
  • Mesajlar 175
  • Beğeniler 0 / 3
  • Ticaret 0, (%0)
aynen katılıyorum.. yazdıkların çok önemli.. 7. nci maddeye herkes uyarsa çok iyi olur..

SeA SeA WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek
  • Mesajlar 38
  • Beğeniler 0 / 1
  • Ticaret 0, (%0)
Hocam bu kaynak gösterme sizce nasıl olmalı ?

konudaki gibi link çıkışı mı olmalı yada sadece text olarak belirtsek yeter mi ?

Her açıdan soruyorum ..Hem dinen hem madden..:)

meteturkdonmez meteturkdonmez WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek PHP Developer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 439
  • Beğeniler 11 / 45
  • Ticaret 4, (%100)
SeA hocam, kaynak gösterirken link vermek en mantıklısıdır. Sonuçta o bir emek ver karşılığı ödenmeli.:)

wordpressyapalim.com

Serkut Serkut Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 01.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek Müzisyen.. Orkestracı..
  • Mesajlar 175
  • Beğeniler 0 / 3
  • Ticaret 0, (%0)
[COLOR=Blue]Şuradaki[/COLOR] yazımda 7.nci maddeye bakabilirsiniz..

MooseMordecai MooseMordecai Kişisel düşünceler Kullanıcı
  • Üyelik 30.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek
  • Mesajlar 96
  • Beğeniler 0 / 1
  • Ticaret 0, (%0)
Çok doğru bir konu ve maddeler güzel Linux. Ayrıca eklemek istediğim birşey var. Blog yazarken Türkçe'yi de iyi kullanmalı bir yazar. Bu, okuyucuyu konulara ilgili tutar ve blogun ziyaretçileri artar. Ayrıca sitenize giren yabancı ziyaretçiler için iyi bir intibadır.

• Üyelik 21.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad U** A**
  • Mesajlar 469
  • Beğeniler 14 / 23
  • Ticaret 8, (%100)

Moose Mordecai adlı üyeden alıntı

Çok doğru bir konu ve maddeler güzel Linux. Ayrıca eklemek istediğim birşey var. Blog yazarken Türkçe'yi de iyi kullanmalı bir yazar. Bu, okuyucuyu konulara ilgili tutar ve blogun ziyaretçileri artar. Ayrıca sitenize giren yabancı ziyaretçiler için iyi bir intibadır.

Evet hocam aynen öyle, fakat benim türkçem muhteşem sayılmaz.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al