wmaraci reklam

SEO Çalışmaları İçin Maliyet Belirleme

4 Mesajlar 1.339 Okunma
smmexpress

Metin Metin metinli.com Kullanıcı
  • Üyelik 28.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek SEO Analisti ve Siber Güvenlik
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 1399
  • Beğeniler 61 / 582
  • Ticaret 18, (%94)

Arama motoru optimizasyonu yapmak web siteleri için vazgeçilmez bir unsurdur. SEO'yu sadece backlink olarak algılayan arkadaşlar için bu biraz daha basit bir şekilde düşünülebilir ama arama motoru optimizasyonu sadece backlink almaktan ibaret değildir. SEO bir pazarlama stratejisidir. Sosyal medya optimizasyonu ve ücretli reklam alımları da bu pazarlama stratejisi içerisine dahildir. Sitenizin kullanıcılar tarafından anlaşılabilir olması ve arama motorlarının standartlarına göre yayın yapması sağlıklı bir çalışma için gerekli bir kriterdir. Yani sitenizin üzerinde bir çalışma yapmadan önce binanınızın temelini kontrol etmeniz gerekmektedir. Temeli sağlam olmayan backlink çalışmaları ve diğer site dışı faktörler, belirli bir süre sonra sıkıntılar doğurabilir ve zamanın ilerlemesiyle birlikte etkisini kaybedebilir.

SEO çalışmasını bir webmaster olarak kendini yapamıyor veya bu işe yetişemiyorsanız profesyonel bir danışmanlık hizmeti almanızı öneriyorum. Piyasada kendisini seo uzmanı olarak tabir eden birçok kişi bulunmaktadır. Ben kendimi bir seo uzmanı olarak nitelendirmiyorum, kişisel blogumda da insanlara bu zaman kadar edindiğim deneyimleri ücretsiz bir şekilde aktarmaya ve belirli detayları anlaşılabilir bir şekilde paylaşmaya çalışıyorum. SEO danışmanlığı veren ve belirli bir ücret karşılığında çalışma yapan arkadaşlar için ilk olarak değerlendirilecek şey ciddiyettir. Bir host ve domain alıp kendisini seo uzmanı olarak gösteren kişiler bütçe bakımından komik diyebileceğimiz rakamlara çalışmalar yapabileceklerini iddia ederler. Elbette bu işi en ucuz ve en verimli şekilde halletmeye çalışmak isteyeceksinizdir. Ama belirli şartları göz önünde bulundurduğunuz zaman, belirli fiyatlara kimi kelimelerdeki çalışmaların başarıyla sonuçlanması olanaklı değildir. Çalışmak istediğiniz kelimeleri iyi analiz etmeniz gerekmektedir. Bir çalışmaya başlamadan önce sizin hedeflediğiniz kelimelerde başarı sağlamış olan rakiplerinizi analiz etmek bir sıfır önde başlatacaktır.

Sağlam temeller üzerinde kurulmuş olan arama motoru optimizasyonu çalışmaları kolay kolay basit güncellemelere yenik düşmez. Yani agresif şekilde bir günde alınmış olan binlerce backlink sizi belirli bir sürede ilerideki sayfalara taşısa bile Google ve diğer arama motorlarının algoritmaları (spam ve sandbox tespit edici araçları da buna dahil edilebilir) kısa sürede bu çalışmalarınızın tamamen otomatik ve doğal olmayan şekilde gerçekleştirildiğini tespit edebilirler. Bu nedenle çalışmalar olabildiğince güçlü ve doğal görünmelidir. Aynı zamanda bir anda bir şeyi hedeflemek iyi olsa bile bu hedefe gitmek için kendinize belirli adımlar seçip bunları zamana yayarak uygulamanız gerekebilir. Kendisini seo uzmanı olarak tabir eden arkadaşların genel özelliklerini daha önce bir başka başlık altında belirtmiştim, o yazımı aşağıdaki bağlantıdan okuyabilirsiniz;

Bu iş için maliyet belirlerken ciddi şekilde bir araştırma içerisine girmelisiniz. Referans gösterebilen ve çalışmalar hakkında detaylı bilgileri sıkılmadan sunan kişiler başarılarıyla zaten kendilerinin reklamını gayet iyi şekilde yaparlar. Bu nedenle bir çalışma öncesinde birden fazla kişiden / firmadan fiyat isteyebilirsiniz. Bu çalışmalarla alakalı fikirlerinizi olabildiğince detaylandırmalısınız. İsteğiniz dışında gerçekleşebilecek herhangi bir illegal çalışma, o güne kadar vermiş olduğunuz emeklerin hepsini yok edebilmektedir. Bu gibi durumlar siteniz için geri dönüşü zor yollara iteklenmesine sebebiyet vermektedir.

Kaynak: http://lokuf.com/elestiri/7692/seo-calismalari-icin-maliyet-belirleme-23.html
csariaslan GizemliLORD

kişi bu mesajı beğendi.

Yazar, yazılım geliştirici, SEO Analisti ve siber güvenlik uzmanı.
wmaraci
reklam

Ne0JiMa Ne0JiMa Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 01.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek memur
  • Konum Edirne
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 236
  • Beğeniler 30 / 54
  • Ticaret 4, (%75)
bilgilendirme için teşekkürler

contentwriter contentwriter Kendi halimdeyim Kullanıcı
  • Üyelik 22.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Kendi halimdeyim
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad İ** Y**
  • Mesajlar 4130
  • Beğeniler 1136 / 1842
  • Ticaret 21, (%100)
Teşekkürler güzel yazı olmuş.

YusufKISA YusufKISA yusufkisa.com Kullanıcı
  • Üyelik 06.12.2010
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek YMM Hizmetleri
  • Konum Adana
  • Ad Soyad Y** K**
  • Mesajlar 872
  • Beğeniler 81 / 104
  • Ticaret 16, (%100)
Bende böyle bir makale yazmıştım. Farklı bilgilerde öğrenmiş oldum.

wmaraci
wmaraci
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al