wmaraci reklam
lidertakipci

Bir tabloya başka bir tablodan id bilgisi ile veri çekmek (Mysql)

9 Mesajlar 3.480 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Ertug Ertug WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Yazılım geliştiricisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 361
  • Beğeniler 51 / 43
  • Ticaret 0, (%0)
Merhaba, yazdığım scripte bir özellik eklemek istiyorum. Basit bir şey olduğunu biliyorum ama nasıl yapacağımı bir türlü çözemedim.
Girisler tablosuna veri eklerken adi, soyadi vb. gibi bilgileri eğer kayıtlı bir hasta ise Kayitlar tablosundaki KayitNo bilgisi ile forma çekmek istiyorum. Yani isim soyisim boş bırakıldığında Kayitlar tablosundaki KayitNo bilgisi ile otomatik tamamlanacak. Daha net şöyle açıklayabilirim;
Kayitlar tablosunda hastanın bilgileri mevcut. Hasta girişleri yani seanslar içinse Girisler tablosunu kullanıyorum. Yeni giriş ekleyeceğim zaman formda isim, soyisim vb. textboxlarla ilgilenmeden sadece hasta numarasını (kayitlar.kayitno) yazarak diğer bilgileri de otomatik eklemek istiyorum. Bunu nasıl yapacağım konusunda yardımcı olabilecek biri var mı acaba? Veritabanındaki ilişkilendirmeleri yaptım. Ama yeterli olmadı. Veritabanının şemasını da ekledim. Bu sayede bu tür bir projeye başlayacak olanlara da veritabanı için örnek olur umarım.

[freenodeIRC]
PHP = #laravelTurkiye
C++ = #qtTurkiye
Python = #pythonium
wmaraci
reklam

jasper jasper WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 25.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek öğrenci
  • Mesajlar 262
  • Beğeniler 17 / 46
  • Ticaret 0, (%0)
hocam bilmiyorum yer mi bu ama dene istersen

$Hastano1 = $_POST['HastaNo'];

$query = query("SELECT * FROM Kayitlar INNER JOIN Girisler ON Kayitlar.KayitNo = Girisler.HastaNo WHERE HastaNo = '$HastaNo1'")
Ertug

kişi bu mesajı beğendi.

favoridus.com

• Üyelik 21.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 361
  • Beğeniler 51 / 43
  • Ticaret 0, (%0)
İlginiz için teşekkür ederim. Şu an deneme fırsatım yok. Telefondan yazıyorum. Aklıma bu işlemi basitleştirecek bir yol geldi. Kayitlar için view sayfası yaptım. Ve o sayfaya bir button ekleyerek istediğim bilgileri girisler tablosu için oluşturduğum forma göndermeyi denedim. Ama bunda da başarısız oldum. Visual Basic mantığıyla baktığımdan olsa gerek. Yukarıdaki ya da bu, fark etmez. Nasıl yapabileceğim konusunda bilgisi olan paylaşırsa çok mutlu olurum.

[freenodeIRC]
PHP = #laravelTurkiye
C++ = #qtTurkiye
Python = #pythonium

opyan opyan WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Web tasarım
  • Konum Tekirdağ
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 68
  • Beğeniler 15 / 8
  • Ticaret 0, (%0)
Kod olarak mi mantik olarak mi?
If else olayi ile yapabilirsin hasta numarasini girip hasta kaydi varsa dbden cektirip otomatik doldurtabilirsin formadki bos alanlari ayni zamanda bu form alanlarini disable yaparak degisitirilrmez hale getirmende mumkun. Yani anladigim kadariyla boyle bisi soruyorsun

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 21.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 361
  • Beğeniler 51 / 43
  • Ticaret 0, (%0)

opyan adlı üyeden alıntı

Kod olarak mi mantik olarak mi?
If else olayi ile yapabilirsin hasta numarasini girip hasta kaydi varsa dbden cektirip otomatik doldurtabilirsin formadki bos alanlari ayni zamanda bu form alanlarini disable yaparak degisitirilrmez hale getirmende mumkun. Yani anladigim kadariyla boyle bisi soruyorsun

İstediğim şey tam olarak if else olayıydı zaten de kod olarak bir örneğe ihtiyacım var.

[freenodeIRC]
PHP = #laravelTurkiye
C++ = #qtTurkiye
Python = #pythonium

opyan opyan WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Web tasarım
  • Konum Tekirdağ
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 68
  • Beğeniler 15 / 8
  • Ticaret 0, (%0)
Birlikte kucul bir ornek yapalim istersen sonra basit kodu burda paylasirsin diger arkadaslarada kaynak olur pm ile skype gonder istersen teamdan bakalim iki dakka

• Üyelik 21.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 361
  • Beğeniler 51 / 43
  • Ticaret 0, (%0)
Teşekkür ederim ilginiz için. Ama teamlik bir durum yok. Sadece örnek bir koda ihtiyacım var. Siz bir örnek yapıp buraya ekleyebilir misiniz acaba?

Ek Olarak: hastano textboxunun yanına bir buton eklesek ve hastano girildiğinde o butona basınca hastanın bilgilerini diğer textboxlara çekse, bunu yapabilir miyiz?

[freenodeIRC]
PHP = #laravelTurkiye
C++ = #qtTurkiye
Python = #pythonium

jasper jasper WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 25.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek öğrenci
  • Mesajlar 262
  • Beğeniler 17 / 46
  • Ticaret 0, (%0)
yaparsin hocam hersey mumkundur fakat yapmak istedigin sistemde java mi kullaniyorsun yoksa sadece php mi her sekilde olur ama esneklik istiyorsan java kullanmani tavsiye ederim. arkadasin dedigi gibi istedigin sey if else ile halledilebilecek birsey.

favoridus.com

• Üyelik 21.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 361
  • Beğeniler 51 / 43
  • Ticaret 0, (%0)
Sadece php kullanıyorum. Mantığını biliyorum da nasıl bir kod yazmam gerektiğini bilmiyorum maalesef.

Ek Olarak: Javaya bir göz atayım dedim. Bana biraz ağır geldi.

[freenodeIRC]
PHP = #laravelTurkiye
C++ = #qtTurkiye
Python = #pythonium
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al