freelance iş ilanları

Basit Bir Kod İsteği{PHP}

3 Mesajlar 965 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

emreyavuz emreyavuz Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 05.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Erzurum
  • Ad Soyad E** Y**
  • Mesajlar 132
  • Beğeniler 49 / 9
  • Ticaret 0, (%0)
S.a arkadaşlar bir site için yardımınıza ihtiyacım var.Konu başlığında basit bir istek dediğime bakmayın sadece vb.net te kolaydı diye diyorum. Daha önce vb.net öğreniyordum fakat programla konusunda çok yol katetmem gerektiğini gördüm.Bu yüzden php de bir iki şey öğreneyim istiyorum.Kısaca soruma geleyim. php sayfamda "30000" gibi bir sayı var butona tıklayınca 30000 yerine 25000 yazacak ve her yarım saatte 10000 eklenecek.

Benim gözümde şuan çok zor görünüyor eminim bilenler içinde öyledir.Bunun için alnernatif kolay bir sorum daha var oda şöyle php sayfamda bir buton var butona tıklayınca 30000 sayısında 5000 azalacak yani 25000 olacak. Yukarıdaki kısımı yani yarım saate bir 10000 ekleme kısmını nasıl yapacağım onunda en azından mantığını anlatabilir misiniz? Vb.net'te timer ile bu işi halledebiliyorduk, vb.net'in söz dizimi de php'ye göre bir hayli kolaydı.Neyse yardımlarınızı bekliyorum.Not: Yarım saate bir gelme olayı da benim için çok önemli bilenler onuda cevaplayabilirlerse sevinirim.

Diğer bir sorum ise;
2-3 günde öğrendiğim kadarıyla tablo oluşturabiliyorum fakat yan yana tablo oluşturamıyorum alt satırda görünüyor. Son olarak istediğim bölgeye tablo oluşturamazmıyım illa center,left yada righr olmak zorunda mı?

Eğer yazarken bir hatam varsa özür dilerim.İnternetten araştırdım <>'$=; işaretlerini görünce iyice korktum. O yüzdedn buraya yazıyorum bolca araştırdım ama bulamadım :(

Kolay gelsin...

wmaraci
reklam

koderhan koderhan WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Php coder
  • Konum Konya
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 50
  • Beğeniler 25 / 3
  • Ticaret 1, (%100)
Bildiğim kadarıyla yarım saatte bir azalması olayı için cron kullanman gerekiyor butona tıklayınca eksilmesini de ajaxla yabailirsin

Anilcanc Anilcanc Yazılım Geliştiricisi Kullanıcı
  • Üyelik 03.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad A** Ç**
  • Mesajlar 27
  • Beğeniler 0 / 13
  • Ticaret 0, (%0)
Yarım saatte bir ekleme olayı olarak 2 alternatif var aklıma gelen. İlki zaman damgasını kullanmak fakat bu seçeneği kullanırsanız atıyorum 1 saat boyunca kimse sitenizi görüntülemezse eklenmez. Site görüntülendiği anda işlemler yapılır.

Kısaca bir örnek vermek gerekirse PHP'de time() fonksiyonu ile o anın 10 karakterli benzersiz zaman değeri alınır.
Burada son eklenen zamanın time() değeri herhangi bir veri sistemine kayıt edilip, kayıt edilen değerin üzerine 30 dakika ekleyip şuan ki zamanı karşılaştırma ile yapılabilir.
If (time() >= $soneklenme + 30 * 60) // üzerine 30 dakika ekler.
{
#Eklenecek kod
$sayi = $sayi + 5000;
}

2. bir seçenek "cronjob" namı değer zamanlı işlemler. En garantili ve mantıklı olanı budur. Bunu yapmak için bir webhosting'e sahip olmalısınız. CPanel'e sahip olan bir hostingte Cpanel'de cronjob sayfasına php /dizin/dosya.php şeklinde komut eklenerek çalıştırma zamanı eklenirse o periyotlarda bu php dosyası çalıştırılır.

Moderasyon dışı istekler için özel mesajlara yanıt vermiyorum.
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al