freelance iş ilanları

Cpanel Kullanıcılarına önemli duyuru.

3 Mesajlar 840 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

BuraySavasANIL BuraySavasANIL Founder & CEO Geliyoo Kullanıcı
  • Üyelik 02.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 46 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 543
  • Beğeniler 294 / 332
  • Ticaret 1, (%100)
Değerli arkadaşlar bir süredir Cpanel'de yapılan güncellemeler hakkında sizlere biraz bilgi vermek istiyorum. Cpanel bildiğiniz gibi linux işletim sistemi tabanlı sunucularda en çok ve en yaygın kullanılan Hosting Paneli'dir bu sıralar Hosting çalışmalarında sorun yaşayan arkadaşlarımıza bazı detaylar vererek sorunları önceden tespit etmeleri ve gidermeleri anlamında yardımcı olmak istiyorum.

Bildiğiniz gibi Cpanel geçtiğimiz günlerde EOL olan bir çok çalışması artık panellerinden kaldırdı. Bunun içerisinde eski Apache sürümleri ve eski MYSQL tabanlı sürümlerde bulunuyor bunun yerine MYSQL'de yeni versiyonlarda 5.6'ya geçerek FullText search kısmını default olarak kullanıma açtı. Ancak elbetteki bunun olması için bir çok adım gerekiyor. PHP'nin eski versiyonları 5.3.27 ve 5.3.28 hariç diğerlerinde de kaldırma çalışmaları devam ediyor ancak bir çok kişi halen php 5,3,27' ve bir üstü yazılımları kullandığı için değişkenlikleri sitelerinde etkili biçimde görüyorlar.

Hosting firmaları bu değişkenlikleri tek tek kullanıcıya bildirerek yapamayacağı için sunucuda direkt olarak güncellemeye gitmek zorunda kalıyor. Dolayısıyla PHP'de 5.4'ye geçiş yapan hostlar olabilir bu sizin sitelerinize olumlu yada olumsuz şekilde yansıyabilir. Her host firması bunu yaptı da demiyorum lütfen yanlış anlaşılmasın ancak güvenlik nedeni ile ve açıkların giderilmesi anlamında otomatik güncellemeye ayarlamış olan firmalar bunu yapmış olabilir.
Şu anda en son sürüm olarak kullanılan 11.42.12 sürümü ile ilgili olarak MYSQL 5.6 güncellemesi getirildi, bunun yanı sıra bazı değişkenlerde yer alıyor. WHM paneli içerisinde Security bölümünde size bir ayrıcalık daha sunuldu buda güvenlik analizi yapmanıza yardımcı olan Security Advisor adında bir plugin. Bu araç sitenizde olası açıkları kapatmanızda ve olası Apache güncellemeleri hakkında sizlere uyarılar veriyor ve ikinci bir analizde düzelip düzelmediğini sizlere söylüyor.

Bunun yanı sıra eğer sunucularınızda CSF gibi pluginler kullanıyorsanız bunlarında yeni sistemlere uyumlu olması için güncel tutmalısınız. Ayrıca diğer eklentiler ile ilgili de artık ModSec in default olan koruma configurasyonuda sizlere ModSec içerisinde veriliyor.

Son olarak mail konularında yaşanabilir bazı sıkıntılar göze çarpıyor SMTP''de sizlere tavsiyem EximPort'u on konumuna getirerek 587'den hizmet verebilirsiniz.

Kaynak: http://forum.geliyoo.com/webmaster-genel-konular-sorunlar/64820-cpanel-kullanicilarina-onemli-duyuru-11-42-12-guncellemeler.html
AaRAdyOcU

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

TuralAbiyev TuralAbiyev root@localhost ~ / Kullanıcı
  • Üyelik 17.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Network & Linux/UNIX
  • Konum Rusya
  • Ad Soyad T** A**
  • Mesajlar 4146
  • Beğeniler 0 / 1357
  • Ticaret 89, (%100)
Güzel yazı. En iyisi benim gibi sunucuyu panelsiz kullanmaktır. :)
BuraySavasANIL

kişi bu mesajı beğendi.

BuraySavasANIL BuraySavasANIL Founder & CEO Geliyoo Kullanıcı
  • Üyelik 02.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 46 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 543
  • Beğeniler 294 / 332
  • Ticaret 1, (%100)
Teşekkürler aslında daha açıklanması gereken bir çok alanı var ancak sadece görünen kısımlarını anlatmak istedim. Dİğer detayları site kullanıcılarını çok yakından ilgilendirmeyen ayrıntılar. Zaten bir çoğunu kullanmıyorlardır. WP gibi çalışmalar için herhangi bir önem arzetmiyor.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al