wmaraci reklam
lidertakipci

Altına Yatırım Yapılır mı?

16 Mesajlar 3.442 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

altaybilgin altaybilgin WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek Ekonomist
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** B**
  • Mesajlar 621
  • Beğeniler 105 / 148
  • Ticaret 0, (%0)

En eski yatırım araçlarımızdan birisi olan altına yatırım yapmak günümüzde hala popüler. Finans piyasaları dışında birikmiş para ile kuyumcudan alınan altınlar evde herhangi bir yerde yastık altı denilen şekillerde saklanmaktadır. Bu yöntem yatırım yapmaktan daha çok birikmiş parayı bir süreliğine harcamadan bekletmek adına yapılan bir harekettir. Çünkü bu yöntemin karlı bir yatırım yöntemi olduğu söylenemez.

Hemen herkes kuyumcudan alınan altının alım – satım fiyatı arasındaki farkın yüksekliğinden şikayet etmiştir. Yönetmelikler gereği çeyrek altının alım – satım fiyatı arası fark maksimum 5 – 6 TL olmalıdır. Ama bazı kuyumcular, özellikle de altının değer kaybettiği zamanlarda satışlarından daha çok kar elde edebilmek için bu farkı kendilerine göre değiştirmekte ve kişileri dolandırmaktadır. Durum bu şekilde olduğunda da yatırım amaçlı biriktirdiğiniz paradan kar elde etmeniz söz konusu olamaz. Peki, finans piyasalarında altına yatırım yapılır mı? Nasıl yapılır ve ne kadar kar elde edilir?

Finans Piyasalarında Altına Yatırım

Altın borsası ve forex piyasasında gerçekleştirilen altın yatırımları kesinlikle kuyumcudan yatırım amacıyla alınan altından çok daha kazançlıdır. Bu piyasalar çeşitli kurumlar tarafından denetlenmektedir ve herhangi bir hile yapılması söz konusu bile olamaz. Özellikle forex piyasasında tüm dünya yatırımcıları ile aynı olanaklar altında işlem yapılır ve yatırım araçlarının gerçek değerleri üzerinden işlemler gerçekleştirilir.

Altın, ülkelerin merkez bankalarının elinde her daim rezerv olarak tutulan bir emtiadır. Bu nedenle de altın en güvenli yatırım aracı olarak görülmektedir. Bunun yanı sıra 2013 yılında meydana gelen sert düşüşler sonrasında güven kaybetmiş olsa da altın 12 yıl boyunca yatırımcılarının yüksek kazanç elde etmesini mümkün kılan güvenli yatırım aracıdır. Forex veya borsada altın yatırımı bilgisine sahip olan kişiler bu yıllar arasında kuyumcudan elde edecekleri karın çok daha fazlasını elde etmişlerdir. Bunun nedeni ise bu finans piyasalarının işlem özellikleri ve yatırımcılara sundukları olanaklardır.

Forex piyasası işlem özellikleri diğer finans piyasalarına göre çok daha farklıdır ve bu nedenle de en kazançlı piyasa olma özelliğine sahiptir. Diğer finans piyasalarında yalnızca altın fiyatı düşükken satın alınıp fiyat yükseldiğinde satılarak kazanç elde edilmektedir. Forex piyasasında ise altın fiyatı hem yükseleceği zaman hem de düşeceği zaman alım – satım işlemleri yapılarak kazanç sağlanabilir. Bu özelliğine çift yönlü işlem özelliği denilmektedir. Aynı zamanda kaldıraç sistemi denilen özelliği sayesinde de elde edilecek olan kar oranı 100 katına kadar arttırılabilmektedir.

Altın borsası bireysel yatırımcılar tarafından tercih edildiği gibi kurumsal yatırımcılar tarafından da tercih edilmektedir. Özellikle de bankalar altın borsasında bir havuz oluşturarak altın yatırımı yapmaktadır. Bankaların altın borsasını tercih etmesinin nedeni de güvenli ve risksiz yatırımlar yapmaktır.

Forex piyasasında yapılan altın yatırımı ise piyasanın işlem özellikleri gereği en kazançlı yatırım şekillerindendir. Çift yönlü işlem, kaldıraç sistemi, risklerin sınırlandırılabilir olması, tüm dünya yatırımcıları ile aynı olanaklar altında işlem yapılması, internet üzerinden 5/24 işlem yapılabilmesi gibi daha birçok özelliği ile forex piyasası yatırımcılarının birikimlerini kolay bir şekilde değerlendirmesini mümkün kılmaktadır.

Altına Yatırım Ne Zaman Yapılır?

Altın yatırımı özellikle dövizlere güvenin azaldığı zamanlarda yapılmaktadır. Dövizlere güvenin azaldığı dönemler ise; makro ekonomik verilerin açıklanacağı zamanlar, ülkeler arasında anlaşmazlıkların yaşandığı zamanlar, ülkelerde ekonomik ve siyasi karmaşaların yaşandığı zamanlar, dünya üzerinde doğal afet, savaş gibi olumsuz olayların yaşandığı zamanlardır. Bu dönemlerde dövizler aşırı dalgalanmalar meydana gelir ve bu nedenle de birçok yatırımcı dövizlere yatırım yapmak yerine emtia yatırımı yapmayı tercih ederler. Altın ülkelerin birincil rezerv ürünü olduğu için de dövizlere güvenin azaldığı dönemlerde altın yatırımı tercih edilmektedir.

Kaynak: www.borsanasiloynanir1.com/altina-yatirim-yapilir-mi/

------------------------------------------------------------------

WM Aracı Yatırım Araçları kategorisinde özellikle yeni yatırımcılara faydalı olacak ve piyasalardaki ilk işlemlerinde zarar etmemelerini sağlayacak yazılar yayınlamaya çalışıyorum. Eğer yazıyı beğendiyseniz; http://bit.ly/1dCBfBM linkini Google Plus, Twitter ve Facebook gibi sosyal ağlarınızda paylaşırsanız beni çok memnun edersiniz...

Herkese Bol Kazançlar...

Hayat sıradan bir bakış açısıdır.
wmaraci
reklam

isagold isagold WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 22.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek web sitesi
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad İ** B**
  • Mesajlar 381
  • Beğeniler 65 / 82
  • Ticaret 36, (%100)
Hemen herkes kuyumcudan alınan altının alım – satım fiyatı arasındaki farkın yüksekliğinden şikayet etmiştir. Yönetmelikler gereği çeyrek altının alım – satım fiyatı arası fark maksimum 5 – 6 TL olmalıdır. Ama bazı kuyumcular, özellikle de altının değer kaybettiği zamanlarda satışlarından daha çok kar elde edebilmek için bu farkı kendilerine göre değiştirmekte ve kişileri dolandırmaktadır. Durum bu şekilde olduğunda da yatırım amaçlı biriktirdiğiniz paradan kar elde etmeniz söz konusu olamaz.

Gramaltin alirsaniz kuyumcular size kazik atamazlar yatirim yapmak istiyorsaniz gramaltin almalisiniz ogunku altin degeri neyse 1 lira fiyat farkiyla bozdurabilirsiniz ayrica kuyumcu yerine bankaya bozdurun bence
altaybilgin

kişi bu mesajı beğendi.

WebDost WebDost WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Gazeteci
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad M** T**
  • Mesajlar 4329
  • Beğeniler 331 / 899
  • Ticaret 16, (%100)
güzel makale yararlı
altaybilgin

kişi bu mesajı beğendi.

nettebilgi nettebilgi Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 23.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek grafiker
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad D** O**
  • Mesajlar 1454
  • Beğeniler 254 / 430
  • Ticaret 8, (%100)

isagold adlı üyeden alıntı

Hemen herkes kuyumcudan alınan altının alım – satım fiyatı arasındaki farkın yüksekliğinden şikayet etmiştir. Yönetmelikler gereği çeyrek altının alım – satım fiyatı arası fark maksimum 5 – 6 TL olmalıdır. Ama bazı kuyumcular, özellikle de altının değer kaybettiği zamanlarda satışlarından daha çok kar elde edebilmek için bu farkı kendilerine göre değiştirmekte ve kişileri dolandırmaktadır. Durum bu şekilde olduğunda da yatırım amaçlı biriktirdiğiniz paradan kar elde etmeniz söz konusu olamaz.

Gramaltin alirsaniz kuyumcular size kazik atamazlar yatirim yapmak istiyorsaniz gramaltin almalisiniz ogunku altin degeri neyse 1 lira fiyat farkiyla bozdurabilirsiniz ayrica kuyumcu yerine bankaya bozdurun bence

Sana aynen katılıyorum, imzana da baya güldüm :D:D:D
isagold

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 16.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek Ekonomist
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** B**
  • Mesajlar 621
  • Beğeniler 105 / 148
  • Ticaret 0, (%0)

isagold adlı üyeden alıntı

Konuya faydalı katkınız için teşekkürler. Ancak ben yastık altı yatırımın devrinin bittiğini düşünüyorum :)

Bu arada İmzanıza bende çok güldüm :D

WebDost adlı üyeden alıntı

güzel makale yararlı

Beğendiğinize sevindim teşekkürler.
isagold

kişi bu mesajı beğendi.

tuncercetin tuncercetin Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 04.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek Makine Mühendisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 29
  • Beğeniler 2 / 2
  • Ticaret 0, (%0)
Emek ve bilgi verilmiş bir içerik.
Güzel paylaşım olmuş.
Ben 2014'ün ilk çeyreğinde altının yükseleceğini düşünüyorum.
2013 sonunda yaşattığı üzüntüler ise hala içimizde!
Geçen yıl çok üzdü bizi bu yıl sevindirir umarım.

• Üyelik 16.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek Ekonomist
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** B**
  • Mesajlar 621
  • Beğeniler 105 / 148
  • Ticaret 0, (%0)
Altın, yatırımcılar Fed'in teşvik azaltım görünümüne karşı Ukrayna'daki artan tansiyonu fiyatlarken yükseldi. Dünyanın en büyük altın destekli ETF'sindeki varlıklar bu senenin zirvesine çıktı.

Spot külçe altın yüzde 0.3 kadar artışla ons başına 1,344.02 doları buldu ve Singapur saatiyle 11:50'de ons başına 1,342.29 dolardan işlem gördü. Fiyatlar geçen hafta 5. haftalık yükselişini kaydetti ve 3 Mart'ta, Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilimin tırmanmasının güvenli varlık talebini arttırmasıyla 4 ayın zirvesine ulaştı.

Vonzarovich Vonzarovich Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 09.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Denizci
  • Konum Muğla
  • Ad Soyad Ş** K**
  • Mesajlar 3
  • Beğeniler 0 / 0
  • Ticaret 0, (%0)
Altın eskisi gibi karlı bir yatırım aracı değil artık. sert inişleri ve çıkışları olan bir yatırım. Riskli bir yatırım bence.

Zen Zen WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Web
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 1061
  • Beğeniler 16 / 189
  • Ticaret 1, (%100)
Altın alacağıma birkaç websitesi açıp 1 sene kenara atarım 100 kat daha karlı çıkarım :D Borsada oynadım zamanında ama websitesi işi kadar karlı bir iş bulamadım daha. Üstelik riski de çok az ...

• Üyelik 16.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek Ekonomist
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** B**
  • Mesajlar 621
  • Beğeniler 105 / 148
  • Ticaret 0, (%0)

Vonzarovich adlı üyeden alıntı

Altın eskisi gibi karlı bir yatırım aracı değil artık. sert inişleri ve çıkışları olan bir yatırım. Riskli bir yatırım bence.

Eskiden altın'ın yatırım dünyasındaki lakabı "güvenilir liman idi" bencede bu özelliğini özellikle 2013 senesinin sonunda yaşadığı belirsizliklerle kaybetti.
Ancak altının son 3 yıllık grafikleri izlendiğinde; hala uzun vadede en karlı yatırım aracı bence.

Konuya katkınız için teşekkürler...

Ek Olarak:

Zen adlı üyeden alıntı

Altın alacağıma birkaç websitesi açıp 1 sene kenara atarım 100 kat daha karlı çıkarım :D Borsada oynadım zamanında ama websitesi işi kadar karlı bir iş bulamadım daha. Üstelik riski de çok az ...

Yatırım dünyasını bu kadar basite almayın.
Buna ek olrak web dünyasında bir çok risk vardır.
Bir günde hitler sıfırlanabilir, tüm yatırımlar boşa gidebilir vs.
Bunları hep görüyoruz, yaşıyoruz, duyuyoruz :)

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al