wmaraci reklam
lidertakipci

Asp mi öğreneyim PHP Mi?

33 Mesajlar 4.191 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

mutluhanbiter mutluhanbiter WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 15.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 74
  • Beğeniler 25 / 11
  • Ticaret 2, (%100)
artık PHP almış başını gitmiş durumda.

wmaraci
reklam

PrestijSolution PrestijSolution SEO and DEVELOPER Kullanıcı
  • Üyelik 03.09.2012
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Seo ve Web Tasarım Uzmanı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 606
  • Beğeniler 30 / 139
  • Ticaret 29, (%93)
bence direkt php ile başla.zaten sadece php ile aklına gelen herşeyi yapabilirsin.

www.mucahitguner.com

eksiyukluproton eksiyukluproton Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 26.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Microsoft Sertifikalı Yazılım Geliştirici - Yazılım&Veritabanı Uzmanı
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad H** Ş**
  • Mesajlar 74
  • Beğeniler 19 / 24
  • Ticaret 6, (%100)
Php ve Asp karşılaştırılacak olursa Php daha başarılı bir dil. Ancak bir hocam bana şunu demişti : "İyi dil yoktur, iyi algoritma vardır."

Php'nin olumlu yanı çok sayıda kaynağa ücretsiz olarak erişebiliyorsunuz. Microsoft sistemleri pahalı sistemler olduğu için bu asp için bir dezavantaj.

Benim şahsi kanaatime gelince ; ilk 1 yıl zorlanmayı göze alıp .net olayına gir. Asp, php ile yarışamaz ama php de .net ile yarışamaz. Yıllardır piyasanın içinde olan bir insan olarak söyleyebilirim ki C# ile .net kodlayan adamlar, php'cilere göre çok daha fazla maaş alıyorlar. Karar senin, şimdiden kolay gelsin :)

TanerSELEK TanerSELEK Seo Danışmanı Kullanıcı
  • Üyelik 09.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Seo Danışmanlığı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad T** S**
  • Mesajlar 353
  • Beğeniler 229 / 69
  • Ticaret 3, (%100)
php öğrenebilirsin....

wmaraci
wmaraci

eksiyukluproton eksiyukluproton Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 26.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Microsoft Sertifikalı Yazılım Geliştirici - Yazılım&Veritabanı Uzmanı
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad H** Ş**
  • Mesajlar 74
  • Beğeniler 19 / 24
  • Ticaret 6, (%100)
Ek olarak, çok yavan yorumlar okudum.

1.) Php'nin alıp başını gittiği, diğer dillerin piyasadan silindiği yönünde yorumlar görüyorum. Bu yoruma sadece gülüyorum.

2.) Arkadaşlar internet dünyası wordpress üzerine kurulu değil. 100 liraya Wordpress template düzenleyip para kazanan arkadaşlar böyle düşünüyor sadece.

3.) "Php ile aklına gelen herşeyi yapabilirsin" demiş bir arkadaş. Ben de diyorum ki uygun algoritma oluşturulduğu takdirde, yapılabileceklerin hiçbir zaman sınırı yoktur.

4.) Yıllardır profesyonel seviyede php ve .net çalışıyorum. .net çok daha fazla para kazandırdı bana.

5.) (şahsi kanaatim) Php'de hata ayıklamak zulümken, .net çalışırken Visual Studio ortamında bu iş çok daha kolay.

Son olarak tekrar ediyorum :

php mi asp mi ? => Php
php mi .net mi ? => .net

FurkanHisamioglu FurkanHisamioglu Arayüz Çizeri Kullanıcı
  • Üyelik 05.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 22 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad F** H**
  • Mesajlar 1763
  • Beğeniler 214 / 508
  • Ticaret 11, (%100)

Ahmet adlı üyeden alıntı

Günümüz sitelerinin çok büyük çoğunluğu PHP olduğuna göre öğrenmeniz gereken de bana göre PHP.

katılıyorum aynen

.

YazilimMimari YazilimMimari Eski adi: Turgay Can Kullanıcı
  • Üyelik 25.06.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Engineering Director
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** C**
  • Mesajlar 771
  • Beğeniler 2 / 260
  • Ticaret 0, (%0)
http://www.tiobe.com/index.php/content/paperinfo/tpci/index.html

Dunyada kullanılan dillerin, kullanım oranları.

Java(Web/Masaüstü/Mobil/Embeded bla bla herşey yazabilirsin) -> C#(.Net framewok ile beraber, Web, Masaüstü, Mobil bla bla herşey yazabilirsin sadece ve sadece windows tabanında çalışır) -> PHP (Web'de takılıp kalırsın ama web tarafında oldukça esnektir)

Sonuç olarak, PHP kullanım sıralamasında en sonda bu üçü arasında kıyaslama yaparsak.

https://www.linkedin.com/in/turgaycan/
Kaliteli kod yazılır.. (Günlük/Saatlik ücreti ile)

mehmetcanhoroz mehmetcanhoroz Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 31.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Web tasarım
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** C**
  • Mesajlar 256
  • Beğeniler 21 / 27
  • Ticaret 1, (%100)
ASP.NET 4.5.1 öğrenmelisin. Şuan günümüzde birçok firma asp.net üzerine kendi sistemlerini yaptırtıyor ( isimtescil en bilindik örnek ).

ASP öleli çok oldu. sen ASP.NET öğrenmen gerekiyor. PHP ile yapabileceklerin 100 ise ASP.NET ile 1000 yaparsın. ASP.NET ucu bucağı olmayanbir dil ve aklına ne geliyorsa yabilirsin.

Örnek verecek olursak aspx yani asp.net kullananlara
1-) www.isimtescil.net
2-) www.marsgate.com.tr
3-) www.cinemaximum.com.tr
4-) www.milliyet.com.tr
5-) www.hurriyetoto.com
6-) www.hepsiburada.com
7-) www.fanatik.com.tr
dahada verilebilir...

Neden PHP daha çok yaygın diyecek olursan, php linux tabanlıdır yani ücretsiz işletim sistemi. Fakat ASP.NET yani aspx kullanan siteler Microsoft Windows Server işletim sistemi gerektirir ve sql eklentilerini kurman gerekli. Windows Server + SQL ler falan bütün bileşenler binlerce dolara patlar lisanslamak. BU yüzden halka hitap eden en uygun dil php dir fakat bir firma herzaman ASP.NET Tercih eder. ki örneklerdekilere dikkat edebilirsin.

TESER TESER WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 27.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Bilgisayar Mühendisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad T** E**
  • Mesajlar 15
  • Beğeniler 0 / 3
  • Ticaret 1, (%100)
6 yılı aşkın süredir kurumsal finans kuruluşlarında çalışıyorum. 6 yılın öncesini (kendi çalışmalarımı) saymıyorum. Bu deneyimlerimden faydalanarak birkaç şey söyleyebilirim.

ASP yazdım, PHP yazdım, ASP.NET yazdım. Şunu söyleyebilirim ki; ASP'nin güncelliğini yitirdiği (en azından ülkemizde) kısmen doğru. PHP çok güzel çok esnek bir dildir, öğrenilmesi büyük fayda sağlar ve kaynak bulmak oldukça kolaydır. ASP.NET ise bir çok kurumsal firma içerisinde kullanılmaktadır. ASP.NET öğrenmek aslında temelinde C# yada VB.NET öğrenmek demektir. (C# tavsiye ederim)

.NET öğrendiğinizde yalnızca ASP.NET öğrenmiş olmazsınız. C# syntaxını şunların tümünde kullanabilirsiniz; Windows Forms, WCF, WPF, ASP.NET, ASP.NET MVC (Tabiki hepsinin kendine özgü kullanım farklılıkları var)

İşin bir diğer boyutu ise; ASP yada ASP.NET (Genel itibarı ile Microsoft ürünleri diyelim) için gerekli altyapı, PHP den her zaman daha pahalıdır ve daha fazla kaynağa itiyaç duyar. (İşlemci gücü, ram miktarı gibi)

MaxFrexx MaxFrexx Tanıtım yazıları Kullanıcı
  • Üyelik 29.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 54 / E
  • Meslek Blog yazarı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** U**
  • Mesajlar 4
  • Beğeniler 0 / 0
  • Ticaret 0, (%0)
PHP Öğren derim , asp nin şuan eski çağda kalmış gibi birşey PHP candır :)

Tanıtım yazısı satışçısı ...
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al