wmaraci reklam
lidertakipci

Bu bir haykırıştır...

8 Mesajlar 1.261 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

contentwriter contentwriter Kendi halimdeyim Kullanıcı
  • Üyelik 22.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Kendi halimdeyim
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad İ** Y**
  • Mesajlar 4130
  • Beğeniler 1136 / 1842
  • Ticaret 21, (%100)
Bu yazı, bugün yapılan kpss lisans sınavına ithafen kaleme alınmış.

Bu bir haykırıştır;

Mesleğe başlayalı 15 yıl oldu ve bunun yaklaşık 14 yılını KPSS kurslarında Tarih öğretmenliği, idarecilik hatta yayınevlerinde yazarlık yaparak geçirdim. Bu cümleleri yazmak inanın benim için de zor ancak duygularımın kaleme dökülmesini engelleyemedim.

Bugün sınav sonrasındaki sizlerin o haykırışları aslında yılların birikimiydi, kiminiz çok sinirlenmiş çatacak yer arıyordunuz, kiminiz sinirden gülüyor hatta internette, “telefon kulübesinde halay çekmek” gibi şakalar yapıyordunuz. Büyük çoğunluğunuz ise sessiz kalıp gözyaşlarınızı ve öfkenizi içinize akıtıyordunuz. Çünkü hayalleriniz geleceğiniz ve umutlarınız belki de ÖSYM’nin optik formlarında kalmıştı. Biliyordum kiminiz bunun sonucunda evlenecek, evli olanlarınız çocuk yapacak, çocuklu olanlarınız ise o çocuğa daha insancı ve rahat bir hayat kuracaktı. Hatta kiminiz yıllardır sizi sırtlamış yaşlı ananız ve babanızın yorulduğunu fark etmiştiniz ve biraz da onları sırtınıza almak istiyordunuz.

Bir yönetici olarak ben şahidinizim, sadece dersanemde olan arkadaşların değil tüm ülke genelinde arkadaşların aynı süreçten geçtiğini biliyorum. Dershanem ülkenin genelinin bir kesitiydi. Dersse çalıştınız, soru ise çözdünüz, tekrar ise yaptınız. Çoğunuz geçici işler yaparak yol parası ve kurs parasını ucu ucuna denkleştirdiniz çoğu zaman öğle yemeği yemiyordunuz yerine belki farklı bir yayının soru bankasını ya da deneme sınavını alırım diye, kantinden alışveriş yapmıyordunuz çünkü karşıdaki BİM’de kahve, su ve bisküvi daha ucuzdu ve kalan parayla bir sonraki günü de kurtarıp ailenize daha az yük olacaktınız.

Yirmili yaşları geçmiştiniz herkes sizden maddi ve manevi bir beklenti içindeydi. Atanacaktınız aileden yükünüz kalkacak hatta onlara destek olmaya başlayacaktınız. Ancak gerçek şuydu sabah çıkarken babanız ya da annenizin veyahut eşinizin elinize tutuşturduğu birkaç kuruş para ağrınıza gidiyordu. Bu bitecekti bunun ağır yüküyle sabah kalktınız ve o ağır sorular daha da ağırlaştırdı yükünüzü.

Netice olarak bu bir sıralama sınavıydı ve sınavınız kötü geçse de belki de diğerleri sizden daha kötü yapmıştı ve atanacaksınız. Ancak en verimli çağlarınızı dershane köşelerinde, kütüphanelerde hatta yayınevlerinin o iğrenç isimli kitaplarının arasında bıraktınız. Atandınız ancak yaralı bir ruh haliniz var elinizde, mesleğinize heyecanlı bakamıyorsunuz, içinizde bir şeyler paslanmış yorgunsunuz.
Son anlattığım cümleleri siz değil devlet büyükleri düşünmeli. Genç beyinlerini “Afrasyab” “Voynuk” gibi boş beleş şeylerle harap etmişti. Onların o enerjilerini ellerinden almıştı. Sonra da çıkıp neden ülkemizde üretkenlik yok neden insanlarda bir Japonya’daki gibi hareketlilik yok diyordu. Devlet yöneticilerine bu bir haykırıştır. Bunu sen yaptın ve kızma ve bedelini bi zahmet öde…

Çünkü yıllarca süründürdüğün bu gençler senin yüzünden evlenemedi ve evlilik çağı geçtiği için artık evlenemiyor. (Herşey zamanında güzel)

O gençlerin bir kısmı geçim sıkıntısı yüzünden boşandı, atandıktan sonra yıkılmış bir yuvanın nafakasını ödüyor. (Paranın hayrını göremedi)

Bir kısmı çocuklarına daha iyi bir sosyal ortam kuramadığı için serseri çocuklarıyla boğuşuyor ve sana hizmeti ikinci plana atmış, iş yerinde ne olacak bu çocuk diye düşünüyor.

Bir kısmı ise ölen annesi ve babasına bir gün yüzü yaşatamadığı için vicdan yapıyor ve kendinden ve senden nefret ediyor.

Cavit Ardıç
RuZzGaR ReCo Jengawer

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

Jengawer Jengawer Tıp Öğrencisi E-Mail Onaysız
  • Üyelik 20.07.2013
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Tıp Öğrencisi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad A** A**
  • Mesajlar 256
  • Beğeniler 107 / 74
  • Ticaret 20, (%100)
Güzel yazı hocam. Kim yazmışsa eline sağlık.
contentwriter

kişi bu mesajı beğendi.

ReCo ReCo www.recepbaglar.net Kullanıcı
  • Üyelik 12.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Tokat
  • Ad Soyad R** B**
  • Mesajlar 791
  • Beğeniler 22 / 98
  • Ticaret 9, (%100)
Elinize sağlık hocam. 2 Yıl sonra ben de gireceğim bu sınava. Allah tüm öğrencilerin,ailelerinin ne yaşadığını ne acılar ne stresler çektiğini biliyor. Rabbim en hayırlısını versin bizlere.
contentwriter

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 22.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad İ** Y**
  • Mesajlar 4130
  • Beğeniler 1136 / 1842
  • Ticaret 21, (%100)

ReCo adlı üyeden alıntı

Elinize sağlık hocam. 2 Yıl sonra ben de gireceğim bu sınava. Allah tüm öğrencilerin,ailelerinin ne yaşadığını ne acılar ne stresler çektiğini biliyor. Rabbim en hayırlısını versin bizlere.

Blogunda gördüğüm kadarıyla lisans hemşirelik bölümü okuyorsun. Ben ve abim de aynı bölümü bitirip mezun olduk. Benden söylemesi şimdiden çalışmaya başla. Ne alırsan kardır. Bugün yapılan kpss sınavında bütün millet döküldü. Müfredatta olmayan 12 tarih sorusu sormuşlar. Neyse sağlıkçının çalışma alanı geniştir ama bir özel hastanede çalışınca ne demek istediğimi anlarsın. Şimdiden başarılar.

wmaraci
wmaraci

27207 27207 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 02.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 1852
  • Beğeniler 346 / 707
  • Ticaret 5, (%100)
Bunların sebebi çok sayıda üniversite açılması ve YÖK kanunlarına göre , kontenjan belirleme hakkının rektörlüklerde olması.

Kontenjan belirleme hakkı rektörlükte olunca, mesela yılda 1000 tane Fen Bilgisi Öğretmeni atanıyorsa, bakıyorsun sadece bir üniversitede Fen Bilgisi Öğretmenliği kontenjanı 200 olarak belirlenmiş. Böyle olunca %80'i atanamıyor. İhtiyacın 10 katı kadar öğrenci alınıyor. Ya YÖK kaldırılmalı ya da bi şekilde müdahale edilmeli. Yoksa bu rektörler daha fazla para için daha çok öğrenci alacaklar.
contentwriter

kişi bu mesajı beğendi.

mustafa94 mustafa94 o_0 Kullanıcı
  • Üyelik 26.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Emekli Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Ş**
  • Mesajlar 1398
  • Beğeniler 283 / 283
  • Ticaret 240, (%100)
Benim bi tanıdığımda bugün kpss ye girdi zaman yetmedi diyor turkce sorulari uzunmus galiba. Allah kimsenin emeklerini bosa cikarmaz insallah.
contentwriter

kişi bu mesajı beğendi.

Memleket mi, yıldızlar mı, gençliğim mi daha uzak?

ReCo ReCo www.recepbaglar.net Kullanıcı
  • Üyelik 12.11.2012
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Tokat
  • Ad Soyad R** B**
  • Mesajlar 791
  • Beğeniler 22 / 98
  • Ticaret 9, (%100)

İsa adlı üyeden alıntı

Blogunda gördüğüm kadarıyla lisans hemşirelik bölümü okuyorsun. Ben ve abim de aynı bölümü bitirip mezun olduk. Benden söylemesi şimdiden çalışmaya başla. Ne alırsan kardır. Bugün yapılan kpss sınavında bütün millet döküldü. Müfredatta olmayan 12 tarih sorusu sormuşlar. Neyse sağlıkçının çalışma alanı geniştir ama bir özel hastanede çalışınca ne demek istediğimi anlarsın. Şimdiden başarılar.

Kolay olur diye düşünmüştüm. Fakat uyarınız beni korkuttu. Başlayacağım inşallah. Siz atandınız mı?
contentwriter

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 22.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad İ** Y**
  • Mesajlar 4130
  • Beğeniler 1136 / 1842
  • Ticaret 21, (%100)

ReCo adlı üyeden alıntı

Kolay olur diye düşünmüştüm. Fakat uyarınız beni korkuttu. Başlayacağım inşallah. Siz atandınız mı?

Atanamadım maalesef. 3 ay sonra sınava gireceğim.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al