wmaraci reklam

İnternet Reklamcılığında Renklerin Önemi

5 Mesajlar 2.117 Okunma
smmexpress

Psycho Psycho <--! Am I Psycho? --> Kat. Mod.
  • Üyelik 11.12.2010
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Emekçi
  • Konum Edirne
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 5996
  • Beğeniler 3896 / 3910
  • Ticaret 6, (%100)
Merhaba arkadaşlar;

İletişim fakültesi, reklamcılık öğrencisi biri olarak sözel olmayan iletişimde önemli yer tutan renkler konusunda bilgi vermek istedim. Çünkü insanları harekete geçirmek açısından reklamlarda ve site tasarımında kullanılan renkler internet reklamcılığında da büyük bir öneme sahip. Önemli renkleri sırayla açıklamaya başlayalım:

Beyaz: Saflık ve masumiyetin göstergesidir. Tabii heryerde değil Asya toplumlarında ölümü simgelemektedir hedef kitle oalrak o bölgeyi seçtiyseniz siteniz için önem arz eden grafiklerde beyazın kullanımı dikkatli olmalıdır. Beyaz öne çıkarmak istediğiniz şeyleri öne çıkarmak adına kullanılabilecek bir renktir. Arkaplan beyaz, yazı veya grafik kırmızı, siyah en dikkat çekici kombinasyonlardandır.

Siyah: Siyahın düzgün kullanımı sitenize ağırlık kazandıracaktır. Siyah üzerine sarı yazı veya grafik en dikkat çekici renk kombinasyonudur. Dünyadaki, taksilerin neden sarı ve siyah kombinasyonunu kullandığını tekrar gözden geçiriniz.

Sarı: Beyni en fazla çalıştıran renktir. Turuncu da sarıyı bu konuda takip eden renklerdendir. Sarı ve turuncu insanların karnının acıkmasını hızlandırıcı bir etkiye sahiptir. ÜnLü fast food restoran zincirlerinin logolarına göz atmanızı tavsiye ederim.

Kırmızı: İnsanları harekete geçirmek adına olumlu bir etkiye sahiptir. Aktifliğin simgesidir. Fakat kırmızının kullanımının dozunun kaçırılması insanlarda sinir bozukluğuna devamında ürün, site veya reklamın itici gelmesine sebebiyet verebilir.

Mavi: Mavinin güven vermesi durumu söz konusudur. Maviyle beraber yeşil de bunun destekleyicisidir. Birçok bankanın bu rengi kullanmasına dikkatinizi çekerim.

Yeşil: Güven ve dinginlik mesajını beyne yollayan bir renktir.

Mor ve Turuncu: Genelde dahilerin ve uç noktalarda yaşayan insanların en sevdiği renklerdir. Ayrıca morun tonları (eflatun vs) şatafat ve gösterişin rengidir.

Alıntıdır.

Hatalıysam telefon etme, idare et (?)

wmaraci
reklam

NovaCep NovaCep WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 09.02.2011
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Sistem Yöneticiliği
  • Konum ABD
  • Ad Soyad S** Ş**
  • Mesajlar 2980
  • Beğeniler 258 / 257
  • Ticaret 16, (%100)
Ben maviyi kullanıyorum.

Youtube: NovaMobi Teknoloji

Adil Adil Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 26.11.2010
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 1217
  • Beğeniler 99 / 125
  • Ticaret 3, (%100)
Ben tasarım yaparken yada renk belirlerken kimseyi düşünmem :D.Sadece gözü yormıycak renkleri tercih ederim.Diycem o ki bu maddelerle bence tasarımlar kısıtlanmış oluyor.Konu için teşekkürler.

superjet superjet WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 29.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Kamu
  • Mesajlar 33
  • Beğeniler 3 / 10
  • Ticaret 5, (%100)
beyaz ve mavi tonları her türlü gider facebook twitter wmaracı :D

wmaraci
wmaraci

MooseMordecai MooseMordecai Kişisel düşünceler Kullanıcı
  • Üyelik 30.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek
  • Mesajlar 96
  • Beğeniler 0 / 1
  • Ticaret 0, (%0)
Aslinda renkler tamamen reklamin niteligine baglidir benim fikrim. Ornegin Crysis2'nin reklaminda maviyi kullanmam kirmizi, siyah gibi iddiali renkler kullanirim. Ama bir villa tanitim reklami yapacaksam yapiya ferahlik katmak icin kesinlikle gokyuzunden ve maviden yararlanirim.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al