wmaraci reklam

Lua Kodlama Dili?

21 Mesajlar 9.828 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

BlueEye75 BlueEye75 Merhaba! Kullanıcı
  • Üyelik 22.11.2014
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 334
  • Beğeniler 46 / 41
  • Ticaret 15, (%93)

Truth adlı üyeden alıntı

Benim bildiğim LUA dili MTA'ya özgün olarak yazılmıştır.

hocam dediğiniz doğru olabilir fakat şuan 4-5 motor lua dili kullanıyor.

wmaraci
reklam

Truth Truth okulsayaci Kullanıcı
  • Üyelik 31.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Adana
  • Ad Soyad E** T**
  • Mesajlar 153
  • Beğeniler 4 / 8
  • Ticaret 0, (%0)

BlueEye75 adlı üyeden alıntı

hocam dediğiniz doğru olabilir fakat şuan 4-5 motor lua dili kullanıyor.

O konuda bilgim yok.

wmaraci

ozncnock ozncnock ss Kullanıcı
  • Üyelik 18.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Adana
  • Ad Soyad M** Z**
  • Mesajlar 202
  • Beğeniler 64 / 25
  • Ticaret 6, (%100)
Bende lua öğrenmek istiyorum. İnternette sizin gibi araştırma yapamadım kaynak bulursanız banada gönderirseniz sevinirim. Benim öğrenmek istememin sebebi kodlamaya kolay bir giriş yapmak istemem ayrıca '' gideros studio '' ile android uygulama yazmak istiyorum. Gideros un yapımcıları lua yı 1 günde öğrenirsiniz diyorlardı şaşırdım. Bende biraz inceledim gerçekden kolay duruyor fakat internette ne yazıkki mta dışında kaynak yok.

BlueEye75 BlueEye75 Merhaba! Kullanıcı
  • Üyelik 22.11.2014
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 334
  • Beğeniler 46 / 41
  • Ticaret 15, (%93)

ozncnock adlı üyeden alıntı

Bende lua öğrenmek istiyorum. İnternette sizin gibi araştırma yapamadım kaynak bulursanız banada gönderirseniz sevinirim. Benim öğrenmek istememin sebebi kodlamaya kolay bir giriş yapmak istemem ayrıca '' gideros studio '' ile android uygulama yazmak istiyorum. Gideros un yapımcıları lua yı 1 günde öğrenirsiniz diyorlardı şaşırdım. Bende biraz inceledim gerçekden kolay duruyor fakat internette ne yazıkki mta dışında kaynak yok.

aynen öyle hocam giderosu da anlamıyorum.Adamlar türk fakat türkçe kaynak yok.Site full ingilizce anlatımlar desen berbat

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

sorueki sorueki WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Meslek Memur
  • Konum Mardin
  • Ad Soyad S** i**
  • Mesajlar 1977
  • Beğeniler 639 / 720
  • Ticaret 3, (%100)
MediaWiki'de Lua dili, Scribunto eklentisi için kullanılır. Bu eklenti ile Vikipedi'de modüller oluşturulur. Bir miktar yardıma buradan da ulaşabilirsiniz.

Resmi sitesinin adresi : http://www.lua.org/ dur. Dokümanlara ise http://www.lua.org/docs.html adresinden ulaşabilirsiniz. Mesela İngilizce Vikipedi'deki Bilgi Kutusu şablonu, Bilgi Kutusu modülü ile işler ve js ile Lua karması bir dilde yazılmıştır. Belki size yardımı olabilir.

https://en.wikipedia.org/wiki/Lua_(programming_language) maddesini zaten biliyorsunuzdur.

Durgun sular derin akar.

BRKNCPN BRKNCPN ucakteknolojisi.org Kullanıcı
  • Üyelik 27.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Üniversite Öğrencisi
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** Ç**
  • Mesajlar 279
  • Beğeniler 69 / 53
  • Ticaret 4, (%100)
Merhaba, Lua dilini öğrenmeniz biraz zor bu durumda sadece kullanılan arşivleri incelemeniz ve mantığını anlamanız gerekmektedir. "Metin2 quest" yazarsanız questler lua diliyle yazılıyor ve türkçe eklentilerdir, kolayca inceleyip üstünde değişiklik yapıp deneyebilirsiniz.

ZagorCan ZagorCan WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Ogrenci
  • Konum Adana
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 391
  • Beğeniler 16 / 55
  • Ticaret 10, (%100)
Lua dilini yanlış tanıtmışsınız aslında kullanım alanı o kadar çok ki..
En fazla birlikte kullanıldığı sistemler ise genelde oyunlar, oyunlarda script yazmak için kullanılan bir dil league of legends,smite, heroes of newerth gibi birçok oyunda bu programlama dili kullanıyor, kullanım alanı ise dediğim oyuna script inject etmek için.
Bir lua projesi oluşturulup oyuna inject ediliyor, league of legends ta bunu yapan 2 program var L# ve BoL studio
Benim dediğim ve kullanılan burda https://www.youtube.com/watch?v=3R2HDhxz-VY ingilizce ama bakabilirsin ne kadar yardımcı olur orasını bilemem. Bi Araştır istersen.
sorueki

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 18.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Meslek Memur
  • Konum Mardin
  • Ad Soyad S** i**
  • Mesajlar 1977
  • Beğeniler 639 / 720
  • Ticaret 3, (%100)

burakcanalgul adlı üyeden alıntı

Lua dilini yanlış tanıtmışsınız aslında kullanım alanı o kadar çok ki..

Kullanım alanı bu kadar çok ile birlikte yanlış tanıtmışsınız gibi bir kelime kullanmanızda çok büyük tezat oluşturmuş. İlginç bir anlam çıkarma olmuş. Keşke kullanmasaydınız.

Durgun sular derin akar.

ZagorCan ZagorCan WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Ogrenci
  • Konum Adana
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 391
  • Beğeniler 16 / 55
  • Ticaret 10, (%100)

bilgive adlı üyeden alıntı

Kullanım alanı bu kadar çok ile birlikte yanlış tanıtmışsınız gibi bir kelime kullanmanızda çok büyük tezat oluşturmuş. İlginç bir anlam çıkarma olmuş. Keşke kullanmasaydınız.

Yada Lafımı düzelteyim bu tartışma uzar gider, oyunlardaki kullanım alanından bahsetmiştim yani Oyunlarda ki kullanım alanı o kadar çok ki.. olacaktı umarım şuanda içinize bir rahatlık gelmiştir.

• Üyelik 18.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Meslek Memur
  • Konum Mardin
  • Ad Soyad S** i**
  • Mesajlar 1977
  • Beğeniler 639 / 720
  • Ticaret 3, (%100)

burakcanalgul adlı üyeden alıntı

Yada Lafımı düzelteyim bu tartışma uzar gider, oyunlardaki kullanım alanından bahsetmiştim yani Oyunlarda ki kullanım alanı o kadar çok ki.. olacaktı umarım şuanda içinize bir rahatlık gelmiştir.

Tartışma uzamaz da, ne için söylediğimi umarım anladınız!.. Yoksa verdiğiniz bilgiler gayet önemli ve teşekkürü hak ediyor. Teşekkürler.

Durgun sular derin akar.
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al