wmaraci reklam

Cache kapatma Opencart 3x

4 Mesajlar 2.475 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

myfocl myfocl nokta.tech Kullanıcı
  • Üyelik 23.05.2017
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Developer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 116
  • Beğeniler 18 / 22
  • Ticaret 1, (%100)
Arkadaşlar 3x için gelen bir ölüm özelliklerinden birisi cache muhabbeti tema düzenleyiciler ve yazılımcılar için çalışırken kesinlikle cache yi kapatmalısınız yoksa yaparken uğraştırır.

Kapatması çok basit admin paneline giriş yaptıktan sonra

http://prntscr.com/p19ji1

Üstteki ayarlara girip tasarımda ki cacheyi rahatlıkla kapatabilirsiniz.

Bilenler iyiki vardır bu bilgiyi çok basit birşey fakat tasarım ve yazılımcılar için kilit ve sinir bir durum olabileceğini düşünerek paylaşıyorum çünkü globaldede böyle bir muhabbet dönmüş.

wmaraci
reklam

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3155 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)
Maalesef onu kapatmak yetersizdir.

Çünkü 3 sürümü çok farklı bir yapıya sahip. Yapılan değişiklikler sonrasında o bölümde kapalı olsa dahi cache temizleme işlemi yapılması şarttır.

Bu arada aynı anda yapılan bir çok değişiklik sonrasında site üzerinde yapılan işlemler kendini göstermeyebilir; yahu nerede hata yapıyorum neden bu gerçekleşmiyor diye sinir olabilirsiniz. Ben bile ilk zamanlar bu sinir harbini yaşamış biriyim.

Chrome tarayıcı felaket bir cache sistemine tabii olduğu için sitenizin son durumunu Opera tarayıcıda gözlemleyebilirsiniz mesela. Olmadı, Vpn ile giriş yaparak emin olmanızı tavsiye ederim.

Özellikle Opencart üzerinde Journal tema kullananlar Opera üzerinde Vpn ile kontrol ederlerse daha sağlıklı olacaktır.

Opencart sistemine aşina olanlar ise; (DAİMA YEDEK ALARAK) storage klasöründe yer alan cache dosyalarını silebilirler. Genelde en temiz yöntem budur.
lastpavel myfocl

kişi bu mesajı beğendi.

myfocl myfocl nokta.tech Kullanıcı
  • Üyelik 23.05.2017
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Developer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 116
  • Beğeniler 18 / 22
  • Ticaret 1, (%100)
Güzel açıklama yapmışsınız ağzınıza sağlık.
yilmaz70

kişi bu mesajı beğendi.

masteryoda masteryoda WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** B**
  • Mesajlar 6
  • Beğeniler 4 / 0
  • Ticaret 0, (%0)
Tasarımcı bir şekilde işini çözer, yukardaki arkadaşlarımızın anlattıkları yöntemler ve birkaç başka yöntemlede.

Bu arada hiç bir geliştiriciye gerçekten arkadaşında dediği gibi chrome ile çalışmasını önermiyorum. Disable cache açıkken bile hala eskisini gösterdiğine çok rastladım. Ctrl+f5 3-4 kez basarak ancak düzeltiyordu kendini.

Bu arada bazı temalarda, işlerde cpanel üzerinden php twig veya özellikle css dosyalarında yapılan değişiklikler bazen hemen yansırken bazen de tena ön belleğini temizle demeden veya modifikasyon yenile yapmadan yansımadığı zamanlarda olabiliyor.

Ama aslında daha önem arzeden kısım, yapılan tasarım değişikliklerinin hemen müşterilerin ekranlarında da değişmesini sağlamaktır.
Ki işte tam da burada eziyet başlar.

Yapılması gerekenler:
1. Tema ön belleğini ve saas ön belleğini temizlemek. (off konumdalarsa gerek yok)
2. modifikasyona a gidip temizle ve yenile yapmak.

Eğer dns değişikliği yaptıyanız güncellemeler ne durumda diye şuradan https://dnschecker.org/ kontrol edebilir.
veya DNS sorunu yaşadığınızı düşünüyorsanız google dns temizlemeye kadar işi götürün. https://dns.google/cache adresten tüm kayıtları silebilir yenileyebilrsiniz.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat
wmaraci
Konuyu toplam 2 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 2 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al