wmaraci reklam
lidertakipci

Grafik Harikası Oyun: Grand Theft Auto 5

3 Mesajlar 890 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

FurkanCelebi FurkanCelebi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad F** Ç**
  • Mesajlar 175
  • Beğeniler 48 / 41
  • Ticaret 1, (%100)

Bilgisayar tarihinin en güzel oyunlarından birisi olan, Grand Theft Auto 5’i yani kısaca GTA 5’i inceleyeceğim bugün. Her ne kadar GTA 5 çıkalı uzun bir süre olsa da, hem oyunu biraz geç almamdan dolayı, hem de biraz bu yazıyı yazmayı sürekli ertelememden dolayı, geç olsun güç olmasın mantığı ile bugün yazmaya karar verdim. Çocukken GTA Vice City oynadığımı hatırlıyorum. Bayılmıştım ve sürekli oynuyordum. Yıllar geçtikçe bir kaç tane oyunu çıkmasına rağmen en çok tutulanlar Vice City, San Andreas ve GTA 4 oldu. En son da GTA 5 çıktı ve bana göre oyun dünyasında yeni bir döneme girildi.

GTA 5’te 3 adet ana karakter var. Franklin, Michael ve Trevor. Hepsi bir birinden farklı karakterler ve üçünüde tek bir oyuncu yani siz yönetiyorsunuz.

Franklin bir araba hırsızı, arabalar konusunda bilgili bir karakter. Franklin karakterini oynarken araba sürüyorsanız, ağır çekimde araba sürme özelliğiniz oluyor, trafikte ve virajlarda ağır çekime geçerek arabaya hakim olmanızı kolaylaştırabiliyorsunuz.

Michael tam bir aile babası. Çılgın bir kızı, tembel bir oğlu, kendisini aldatan bir eşi var. Tam bir aile faciası. Orta yaşlarda ve öfke problemi olan bir adam. Çabuk sinirlenebiliyor fakat buna rağmen ne zaman ve nerede ne yapacağını çok iyi bilen planlı bir adam. Aynı zamanda eski bir banka soyguncusu, hem de en iyilerinden.

Trevor ise tam bir deli. Michael gibi öfke problemi var fakat çok daha beteri. Ne yapacağı belli olmayan, uygunsuz yerlerde uygunsuz şeyler yapan tam bir toplum düşmanı diyebilirim. Buna rağmen aile ve dostluk ilişkilerine değer veren karakter sahibi bir insan. Biraz içten, az da olsa samimi. Açık sözlü biri Trevor. Sözünü esirgemez, aksine şakır şakır saydırmayıda ihmal etmez. Aynı zamanda eskiden Michael’ın banka soygunu ekibinde olan eski bir arkadaşı.

GTA 5’te banka soygunları yapabiliyorsunuz. Banka soygunu görevlerinde önce yer belirleniyor. Sonra ekibe alınacak adamlar. Eğer 3 karakter yetmeyecekse fazladan 1-2 adam da tutabiliyorsunuz. Karşınıza bir liste çıkıyor ve yetenekleri/fiyatı tarzında bir kaç adam yazıyor. Kendiniz nasıl istiyorsanız seçiyorsunuz ve paradan pay veriyorsunuz. Aynı zamanda taktiğinizi seçebiliyorsunuz. Mesela mücevher dükkanı soyacağınız zaman, havalandırma sisteminden uyku gazı atıp güvenlik görevlilerini uyutabiliyorsunuz veya silahlarla birden dükkana dalıp millete ateş edebiliyorsunuz, yine karar sizin ki bu olay benim çok hoşuma gitti.

Aynı zamanda GTA 5’te Golf, tenis, yoga, avcılık, tekne yarışı, araba yarışı, paraşütle atlama, uçuş okulu, lunapark ve bunun gibi bir çok aktivite de mevcut. Hemde çok iyi bir şekilde hazırlanmış yerler. Bunun yanında araba modifiye edebileceğiniz dükkanlar mevcut. Aynı zamanda saç/sakal yaptırmak için gidebileceğiniz berber dükkanları, kıyafet alabileceğiniz pahalı-orta fiyatlı-ucuz şeklinde ayrılmış dükkanlar ve tabi ki silah alabileceğiniz dükkanlar mevcut.

Tabiki de söylemeden edemeyeceğim GTA 5 süper ötesi bir grafik kalitesi ile karşımıza çıkıyor. Her şey fazlasıyla gerçekçi. Arabalar gerçek gibi, şehir gerçek gibi. Kendinizi hikayenin içinde buluyorsunuz. Şehirde tepelere çıkın, biraz uzaklaşın ve en yukarıdan şehre bakın. Şehrin ışıkları, yoldan geçen araba sesleri, her şey çok gerçekçi. Ayrıca oyun içi görevlerde de fazlasıyla detay yapılmış. Oyundaki yan görevler bile detaylı. Sanki siz o an o görevleri gerçek hayatta yapıyorsunuz gibi. Bir oyundan daha ne bekleyebiliriz ki zaten?

GTA 5 incelememin sonuna gelirken, aklınızdaki soruları duyar gibiyim. Bu oyunu almalı mıyız? Açıkca konuşmak gerekirse ben hayatım boyunca oynadığım bütün oyunları genelde internetten indirdim. Arada bir kaç tane online oynamak için satın aldıklarım oldu tabiki. Fakat ilk defa 189 lira vererek bir oyun aldım. Evet, bu oyun GTA 5’ti. Pişman oldum mu? Pek sayılmaz, yani içim acıdı ama oynarken beni baya sakinleştirdi :) Eğer ki bir oyun severseniz ve GTA serisini seviyorsanız, GTA 5 sizin için mükemmel bir oyun. Oynamadıysanız, bir an önce oynamanızı öneririm :)

Kaynak: Grand Theft Auto 5 İncelemesi - Yazarbaz.com

wmaraci
reklam

Golsime Golsime Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 29.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Takılıyo
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad G** A**
  • Mesajlar 506
  • Beğeniler 206 / 195
  • Ticaret 26, (%96)
Keşke biraz daha bekleseydiniz hocam GTA 6 yı anlatırdınız :D
melankolia FurkanCelebi

kişi bu mesajı beğendi.

FurkanCelebi FurkanCelebi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad F** Ç**
  • Mesajlar 175
  • Beğeniler 48 / 41
  • Ticaret 1, (%100)
Hocam yazının başında belirttim zaten "Her ne kadar GTA 5 çıkalı uzun bir süre olsa da, hem oyunu biraz geç almamdan dolayı, hem de biraz bu yazıyı yazmayı sürekli ertelememden dolayı, geç olsun güç olmasın mantığı ile bugün yazmaya karar verdim." birde burda geç paylaştım biraz onunda etkisi oldu :D
Golsime

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al