wmaraci reklam

Ci mi Laravel mi?

9 Mesajlar 2.906 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

XnCN XnCN Yazılımcı Kullanıcı
  • Üyelik 30.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad A** H**
  • Mesajlar 447
  • Beğeniler 56 / 109
  • Ticaret 1, (%100)
merhaba arkadaşlar php framework olayına girmeye karar verdim php yi iyi derece biliyorum diyebilirim ve bu iki framework arasında kaldım sizce hangisini tercih etmeliyim? codeigniter'ın yüklenip kurulması daha kolay görünüyor , bu iki framework ile çalısmıs olan iyi yanlarını kötü yanlarını yazabilecek olan varmı?

wmaraci
reklam

analogfikir analogfikir Osmanlı İmparatorluğu Kullanıcı
  • Üyelik 20.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Yok
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad A** G**
  • Mesajlar 888
  • Beğeniler 224 / 118
  • Ticaret 11, (%100)
Ben framework bilmiyorum ama hep etrafımdan laravel duyuyorum.

swoorr swoorr php,pwa web etc. Kullanıcı
  • Üyelik 13.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek web developer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad F** Ş**
  • Mesajlar 120
  • Beğeniler 32 / 31
  • Ticaret 2, (%100)
oop mantigini kavramak adina ci ile giris yapmani öneririm

• Üyelik 30.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad A** H**
  • Mesajlar 447
  • Beğeniler 56 / 109
  • Ticaret 1, (%100)
@swoor oop mantıgını biliyorum hocam:) bu arada bu konuyu açmadan önce her iki framework 'de de basit birkaç geliştirme yaptım kendimce 2side rahat geldi , yakında bir proje geliştiricem ama ileride sorun cıkarmaması güvenlik bakımında iyi olması vb. nedenlerden dolayı hangisini kullanıcığımı netleştirmem gerek.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

YORci YORci yorci.com Kullanıcı
  • Üyelik 06.02.2016
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Arkaplan Yazılım
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad I** Y**
  • Mesajlar 261
  • Beğeniler 88 / 127
  • Ticaret 21, (%100)
Başlangıç ve acil projeler için ci, orta seviye ve komplex yapılar için laravel, profesyonel yazılımlar için symfony ya da zend
XnCN

kişi bu mesajı beğendi.

netr0n netr0n WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.04.2013
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Meslek Mühendis / Coder
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad F** A**
  • Mesajlar 32
  • Beğeniler 20 / 30
  • Ticaret 0, (%0)
Kendimce Ci ile Laravel'i kıyasladığımda laravel çok daha iyi bulmuştum. Bir kere syntax yapısı bile daha okunaklı ve daha düzenli. Ci de orm yapısı oluştururken third party kurulması gerekiyor. Artık büyük projelerde tercih edilmiyor. Ci'de routing işlemleri kullanıcıyı zorlarken laravel'de bunu tamamen çözmüşler diyebilirim. Ayrıca güvenlik bakımından da laravel gayet başarılı.

Laravel'in sevmediğim ve sadece benim değil herkesin şikayet ettiği tek şey örneğin 5.2.1 kullanıyorsunuz 5.2.3 çıktığında ikisi arasında bir farklılık olmamasını istersiniz ve güncellediğiniz de projenizin sorunsuz çalışmasını beklersiniz. Ama laravelde bu mümkün değil 5.2.1 versiyonunda çalışan projeniz 5.2.3 versiyonunda çalışmıyor bir bakıyorsunuz bazı kütüphaneleri çıkarmışlar laravel'den ve dosya yapıları değişmiş dolayısıyla kullanıcıları bu durum çok sıkıyor. Taylor Otwell'de bu gibi şikayetlerden sıkılmış.. ki hakli şikayetler şirketleşerek bu gibi sorunların artık olmayacağını söylemişler inşallah olur yoksa çok can sıkıcı bir durum.

Gelişmenin kendinizi geliştirmenin sonu yok. Sadece laravel değil tüm frameworkleri inceleyebilirsiniz. Zend, laravel, Ci, ruby vs öğrenebilirsiniz.

• Üyelik 30.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad A** H**
  • Mesajlar 447
  • Beğeniler 56 / 109
  • Ticaret 1, (%100)
netr0n yorum için teşekkürler konu üzerinden baya zaman geçti ve laravel ile gerçekten büyük bir proje geliştirme imkanı buldum (bitcoin ile ilgili) benimde bazı izlenimlerin oluştu sizinde dediğiniz gibi geriye dönük uyumluluk konusu gerçekten sıkıntılıydı projeyi geliştirirken bir güncelleme gelmişti ve 1 gün projeyi düzenlemekle uğraşmıştım ancak son yayınlanan güncelleme uzun vadeli destek getiriyor o yüzden yeni başlıyıcaklar bu konuyu merak etmesinler.

sevdiğim yanları
routing yapısı
orm yapısı
validation sistemi gerçekten çok hoşuma gitti
blade templete motoru
hazır gelen üyelik ve bildirim sistemi

ve daha fazlası en önemli olay ise laravel için geliştirilmiş çok fazla kütüphane var büyük çaplı projelerinizde işinizi fazlasıyla hızlandırıcaktır.Ek olarak kaynak ve sorun çözümü bakımından diğer frameworklere göre daha iyi.Laracast videoları oldukça etkili başlamak isteyenler mutlaka göz atmalılar.

fw arayan arkadaşlara kesinlikle öneriyorum.
netr0n

kişi bu mesajı beğendi.

netr0n netr0n WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.04.2013
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Meslek Mühendis / Coder
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad F** A**
  • Mesajlar 32
  • Beğeniler 20 / 30
  • Ticaret 0, (%0)
@XncN evet o kadar şikayetle bunun olması gerekiyordu. Laravel başarılı bir sistem bana göre tüm projelerde rahatlıkla kullanılabilir. Laracast konusunda haklısın tüm sorunların çözümü mutlaka vardır ve gelişime de inanılmaz faydası olduğu gerçek. Projenizde başarılar dilerim ;)
XnCN PhotoSky

kişi bu mesajı beğendi.

PhotoSky PhotoSky Kimlik Onayı Bekliyor Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 30.05.2017
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek photo shoper
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** S**
  • Mesajlar 136
  • Beğeniler 105 / 17
  • Ticaret 0, (%0)
codeigniter öğrenmeye çalışıyordum. Bırakıp Laravele doneyım mı ?

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al