Selamun Aleykum,

Coklu Array'e nasil mysql kodu yerlestire bilirim? Pek cok konu ekledigim icin bu include yönteminle cok uzun bekletiyor konulari acarken. Veri tabanindan cekmem gerekiyormus bu hizlandirirmis. Ama bunu nasil yaparim onuda ben bilmiyorum.

Kod söyle:

//DUALARIN FAZILETI
$dualarin_fazileti_1 = file_get_contents('dualarin_fazileti_1.php');
$dualarin_fazileti_2 = file_get_contents('dualarin_fazileti_2.php');
$dualarin_fazileti_3 = file_get_contents('dualarin_fazileti_3.php');

//CENNET
$cennet_1 = file_get_contents('cennet_1.php');
$cennet_2 = file_get_contents('cennet_2.php');
$cennet_3 = file_get_contents('cennet_3.php');

//KIYAMET GÜNÜ
$kiyamet_gunu_1 = file_get_contents('kiyamet_gunu/kiyamet_gunu_1.php');
$kiyamet_gunu_2 = file_get_contents('kiyamet_gunu_2.php');
$kiyamet_gunu_3 = file_get_contents('kiyamet_gunu_3.php');

$wwwcennetkapisinet = array(
//TÜM DUALARIN FAZILEI
1 => array(
"id" => 1,
"baslik" => "Tüm Duaların Fazileti",
"iceriik" => array(
array("id" => 1, "name" => "Müşterinin çoğalması için(Bol kazanç için)", "duration" => $dualarin_fazileti_1),
array("id" => 2, "name" => "Rızkın bollaşması için dua", "duration" => $dualarin_fazileti_2),
array("id" => 3, "name" => "Geçim sıkıntısı çekenler için dua", "duration" => $dualarin_fazileti_3)
),
2 => array(
"id" => 2,
"baslik" => "Cennet",
"icerik" => array(
array("id" => 1, "name" => "Allah'ın Cennet Ehli İçin Hazırladığı Nimetler", "duration" => $cennet_1),
array("id" => 2, "name" => "Cennetteki Zenginlik ve Bolluk", "duration" => $cennet_2),
array("id" => 3, "name" => "Cennet Hazineleri", "duration" => $cennet_3)
)
),
3 => array(
"id" => 3,
"baslik" => "Kıyamet Günü",
"icerik" => array(
array("id" => 1, "name" => "Kıyamet günü gerçekleşecek olaylar", "duration" => $kiyamet_gunu_1),
array("id" => 2, "name" => "Dünya Hayatı Geçicidir ve Ölüm Kesin Bir Gerçektir", "duration" => $kiyamet_gunu_2),
array("id" => 3, "name" => "Kıyamet Günü Kesin Olan Bir Gerçektir", "duration" => $kiyamet_gunu_3)
)
)
);

?>

Simdi bir veri tabani olusturmam gerek ve bir tablo olusturmam gerek bu tabloda herhalde "id" "baslik" ve "icerik" eklemem lazim ve bunun icine bu bilgileri yani yazilari yazmam lazim.

simdi mysql kodunu bu arraye nasil yerlestire bilirim? Bana yardimci olurmusunuz?