wmaraci reklam

EzSQL Kullanım

5 Mesajlar 1.249 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

Yusufcoruh Yusufcoruh WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.08.2016
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Meslek Muhasebe
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Y** C**
  • Mesajlar 136
  • Beğeniler 17 / 16
  • Ticaret 0, (%0)
Php ile localhostta çalışıyorum ve EZSQL ile veritabanı işlemlerini öğrenmek amacı ile locale EZsql sınıfını dahil ederek kurcalamak istiyorum ama youtube yada google deki tüm anlatımlar 2-3 sene öçncesine ait birazda acemilik var tabi anlayamıyorum
EZsql githubda
installation kısmında
composer require ezsql/ezsql demişler bide composermi öğrenceez direk ziple indirip locale yüklenmezmi ? ve

--------------------------
USAGE kısmında
require 'vendor/autoload.php'; demişler ziple indirince ne vendor diye bir klasoır geliyo nede autoload diye bir php dosyası var bu iki dosyası bizmi oluşturucaz _?

-----------------------------

// **** is one of mysqli, pgsql, sqlsrv, sqlite3, or Pdo.
use ezsql\Database;

bu yıkarda mysqli, pgsql, sqlsrv, sqlite3, or Pdo dan birini seç diyor
Database klasöründe hepsinden birer php dosyası var seçim işlemi nasıl yapılıyor ? örneğin ben PDO ile çalışmak istersem diğerlerini silerek sadece ez_pdo.php dosyasını bırakmak sureti ilemi seçim yapmış oluyorum ?

-------------------
// Is same as:
use ezsql\Config;
use ezsql\Database\ez_****;

Is same as ==> aynıdırlar nedemek ? lib klasöründe confiig.php var ve bunun içini açıp php.ini dosyası tarzı bir ayar yapılabiliyor ister config php ile oyna istersen
database klasörü içinde ez_pdo.php haricindeki dosyaları sil gibisinden bişeymi demek istiyor ?

Yada en iyisi yukardalki soruları boşverin bu ezSQL denen sınıfı localhostta en basit haliyle kulllanmaya başlayabilmek için bir tarif yapabilecek birine müteşekkir olurum

wmaraci
reklam

kelebek kelebek WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 11.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Geliştirici
  • Konum Malatya
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 3142
  • Beğeniler 60 / 764
  • Ticaret 5, (%100)
Composer bağımlılık yönetim aracıdır, php'de ilerlemeyi istiyorsan kullanman gerekecek. Kullandığın işletim sistemine composer kurduktan sonra istediğin klasöre gidip terminal aracılığı ile komutu girerek kurabilirsin.

https://getcomposer.org/

• Üyelik 30.08.2016
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Meslek Muhasebe
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Y** C**
  • Mesajlar 136
  • Beğeniler 17 / 16
  • Ticaret 0, (%0)
Teşekkür ederim

Gokhank58 Gokhank58 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.05.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Web Yazılım/Tasarım
  • Konum Sivas
  • Ad Soyad G** K**
  • Mesajlar 105
  • Beğeniler 16 / 30
  • Ticaret 0, (%0)
Hocam öncelikle composer kullan. Composer kullanmayacaksan da "unsupported" içinde autoload var ama adı üstünde unsupported :) Kullanma yöntemine gelince PDO kullanacaksan iki tür yöntemi var bu işin.

use ezsql\Database;

$db = Database::initialize('pdo', [$dsn_path_user, $password, $database, $other_settings], $optional_tag);

Diğer yöntemi de şu:

use ezsql\Config;
use ezsql\Database\ez_pdo;

$setting = new Config('pdo', [$dsn_path_user, $password, $database, $other_settings]);

$db = new ez_pdo($settings);

Birinci yöntemde dikkat ettiysen static olarak kullanılmış incelemedim ama zannımca Singleton mantığı yapıyor (yani arka planda bir sefer çağırıp ikinci sefer tekrar sınıfı çağırmadan ramdan getiriyor).

Ben ikinci yöntemi kullanıyorum çünkü sınıfı genişletebiliyorum şöyle

use ezsql\Config;
use ezsql\Database\ez_pdo;
class Db extends ez_pdo {

public function __construct() {
$setting = new Config('pdo', [$dsn_path_user, $password, $database, $other_settings]);
parent::__construct($settings);
}

}

Tüm bunların haricinde https://github.com/ezSQL/ezsql/blob/master/tests/pdo/pdo_mysqlTest.php adresinden test için kullanılmış methodları incelersen CRUD işlemlerini yapabilirsin.
Yusufcoruh

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

• Üyelik 30.08.2016
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Meslek Muhasebe
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Y** C**
  • Mesajlar 136
  • Beğeniler 17 / 16
  • Ticaret 0, (%0)
çok teşekkür ederim
Gokhank58

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al