wmaraci reklam

PHP İletişim Formu ile SMS Gönderme

6 Mesajlar 2.124 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

mchtylmz149 mchtylmz149 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 23.05.2015
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Bolu
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 247
  • Beğeniler 39 / 53
  • Ticaret 7, (%100)

Merhabalar..

Bu başlığı açtım çünkü iletişim formu ile sms göndermeyi denedim ve oldu. Ben de paylaşmak istedim belki lazım olur diye.. PHP iletişim formunu kullanarak SMS gönderimi yapacağız. Bunu SMS firmalarının (iletimerkezi, toplusmsyolla vb) verdiği SMS API ile yapıyoruz. Php iletişim formu ile SMS APIyi birleştirerek ya da ortak alanda kullanarak yapılıyor.

Ben SMS firması olarak toplusmsyolla’yı kullanıyorum. Bu nedenler bu firmanın SMS APIlerine göre göstermeye çalışacağım. Ama Türkiye’de ki firmaların birçoğu benzer düzen kullanıyor.(bence)

Şimdilik iletişim formu için yaptım. Ama wordpress giriş ve kayıt olurken de denedim çalışıyor(düzenleyince) Onu da netleştireyim biraz daha düzenleme yapayım paylaşacağım. Neyse gelelim konuya.

Öncelikle iletişim formu için iletisim.html diye bir dosya oluşturalım. İsmini istediğiniz gibi koyabilirsiniz (biliyorsunuz zaten) İster normal form oluşturup kullanılır isterseniz de benim gibi biraz düzenlenmiş formda kullanabilirsiniz.

Öncelikle iletişim.html oluşturup gerekli alanları düzenliyoruz. Form alanlarını istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz ama öenmli kısım action ve method kısmı. Action alanına az sonra oluşturacağımız gönder.php yazılacak. İkinsi kısım ise method kısmı. Toplu sms yolla için method da yazan POST büyük harflerle yazılmalı.

Örnek :

Sonrasında form alanlarında /etiketlerinde name=”telefon” alanı olmalı ve burayı düzenlemeliyiz kendimize göre.

Örnek :

Adiniz Soyadiniz:

E-Mail:

Telefon:

Mesajiniz:

İkinci aşama ise gönder.php oluşturmak.

Burada ise Php iletişim formunun gönder.php sini değil SMS APInin gönder.php sini kullanacağız.

Bir de unutmadan firmanın SMS APIlerini indirdikten sonra bize XML POST içinde PHP olarak kodlanmışı lazım olacak yani onu kullanacağız. Toplusmsyolla SMS API leri içinde bize “ApiNN” veya “Api1N” lazım olacak bu işlem için. Bu aşamadan önemli olan iletişim formunda veri olarak ne çekecek onu belirleyeceğiz. Yani bize sms olarak hangi veriyi gönderecek. Bunu da iletişim formunda form etiketlerinde name=”” diye alan kullanmıştım. Name olarak belirlediğimizi yazacağız onunla çekecek veriyi çünkü

Örnek :

header(‘Content-Type: text/html; charset=utf-8’);

$postUrl=’http://www.toplusmsyolla.com/smsgonder1Npost.php’;

$KULLANICINO=”; // TopluSMSYolla üyelik nosu

$KULLANICIADI=”; // TopluSMSYolla üyelik kullanıcı adınız

$SIFRE=”; // TopluSMSYolla üyelik şifreniz

$ORGINATOR=””; // TopluSMSYolla gönderici adınız /SMS Başlığınız bunu daha önce firmadan onaylatmış olmanız gerekiyor

$TUR=’Normal’; // Normal yada Turkce

$ZAMAN=’2014-04-07 10:00:00′;

$ZAMANASIMI=’2014-04-07 17:00:00′;

$numara1= $_POST["telefon”]; // yanda telefon yazan alana iletişim formu alanında göndericinin numara gireceği alanın name=”” kodu. — Örnek olarak üstteki formda name=”telefon” yazan alan

$mesaj1= $_POST["mesaj"]; // yanda mesaj yazan alana iletişim formu alanında göndericinin mesajını yazacağı alanın name=”” kodu. — Örnek olarak üstteki formda name=”mesaj” yazan alan

$xmlString=’data=

’. $KULLANICINO .'

’. $KULLANICIADI .'

’.$SIFRE .'

’. $ORGINATOR .'

’. $mesaj1 .'

’. $numara1.’,’. $numara2.'

’. $TUR .'

’;

$Veriler = $xmlString;

$ch = curl_init();

curl_setopt($ch, CURLOPT_URL, $postUrl);

curl_setopt($ch, CURLOPT_POST, 1);

curl_setopt($ch, CURLOPT_POSTFIELDS, $Veriler);

curl_setopt($ch, CURLOPT_RETURNTRANSFER,1);

curl_setopt($ch, CURLOPT_SSL_VERIFYPEER,0);

curl_setopt($ch, CURLOPT_TIMEOUT, 30);

$response = curl_exec($ch);

curl_close($ch);

echo $response;

?>

Mesaj1 , numara1 gibi Yukarıda ki veri çeken alanı artırmak için hemen alt alanda yazan data bölümünü düzenlemeniz gerekmekte.

Örnek : $xmlString=’data=

’. $KULLANICINO .'

’. $KULLANICIADI .'

’.$SIFRE .'

’. $ORGINATOR .'

’. $numara1.'’. $name .’ ‘. $mail .’ ‘. $mesaj1 .'

’. $TUR .'

’;

[CENTER]Yukarıda örnek mail1 alanı var. Bu alanda veri çekmek içinse bu alana eşit olan form name=”” kodu yazılır.

Örnek :

$numara1= $_POST["telefon"];

$name= = $_POST["isimsoyisim"];

$mail= $_POST["email"];

$mesaj1= $_POST["mesaj"];

Gönder.php de bu şekilde düzenlenerek kaydedilir .

İletişim formunda ki ve gönder.php deki dosyaları biraz daha kendinize göre düzenleyerek istediğiniz yere ekleyebilir ve güzel bir iletişim formu oluşturabilirsiniz.
Düşüncelerinizi bekliyorum.. Faydalı olabildiysem ne butlu bana..

DEMO TEST SAYFASI | TEST SAYFASINI İNDİR

Toplusmsyolla Web Sitesi

[/CENTER]
-- Karşılan Bakiye Hatası Giderildi
-- Test Sayfası Linki Güncellendi
-- Yanlışlıkla Enter'a dokunma ve formu doldurmadan gönder yapılmasını engellemek için etiketlere/form alanlarına zorunlu özelliği yapıldı...

Kaynak
ismail03

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

ismail03 ismail03 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Ameliyathane Hemşiresi
  • Konum Afyon
  • Ad Soyad I** Ç**
  • Mesajlar 2633
  • Beğeniler 344 / 487
  • Ticaret 12, (%100)
Farklı işe yarar bişey olmuş sms firmalarına güvenmediğim için kullanmıyorum ancak lazım olursa siteme entegre ederim

• Üyelik 23.05.2015
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Bolu
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 247
  • Beğeniler 39 / 53
  • Ticaret 7, (%100)
ismail03 Yorumunuz için Teşekkürler
üzerinde düzenlemeler yapıyorum hala. Wordpress eklenti haline getirmeye çalışıyorum. Sadece iletişim formu için değil içinde giriş yapınca kayıt olduğunda yani wordpress işe yarayacak yerinde SMS kullanmayı sağlayan eklenti.
Güvensiz firma da çok Türkiye'de tabi ki. Ama işini iyi yapan firmalarda yok değil.
SpeedTroller TolgaYilmaz

kişi bu mesajı beğendi.

ismail03 ismail03 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Ameliyathane Hemşiresi
  • Konum Afyon
  • Ad Soyad I** Ç**
  • Mesajlar 2633
  • Beğeniler 344 / 487
  • Ticaret 12, (%100)
mchtylmz149 haklısınız bir elin parmağını geçmiyor onlar bulmasıda zor ayrıcaveri satanlar ayrı bi bela neyse konuyu daha fazla dağıtmayayım :)
mchtylmz149

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

SpeedTroller SpeedTroller CODe! Kimlik Onayı
  • Üyelik 27.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad U** A**
  • Mesajlar 503
  • Beğeniler 305 / 121
  • Ticaret 1, (%100)
mchtylmz149 çok güzel olmuş. Wordpress entegresyonu yaparsanız gerçekten muhteşem olur.

• Üyelik 23.05.2015
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Bolu
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 247
  • Beğeniler 39 / 53
  • Ticaret 7, (%100)
SpeedTroller Wordpress eklentisi düşünüyorum ama sadece iletişim formu için değil giriş, kayıt, yazı yayınlanyınca da sms gitsin diye düşünüyorum. Şu an giriş ve kayıt olma da sms göndermeyi deniyorum.. Teşekkürler Yorumunuz için..
SpeedTroller

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al