Arkadaşlar kolay gelsin. Database'imde bulunan verileri döngüye sokarak selectbox içerisinde gösteriyorum. Eğer bu optionlardan hiç birisi seçilmiş değilse gelen değerler normal sırasına göre selectbox içerisinde gösterilecek sıkıntı yok. Fakat eğer gelen bu değerlerden herhangi birisi önceden seçilmişse bunu selected ile seçili hale getirmem lazım. Datalara tek tek selected uygulamak istemiyorum. Çünkü gelen değerlere sürekli yenileri ekleneceğinden her zaman kodları güncellemem mümkün değil. Gelen değerlerden hangisi önceden seçilmiş ise onu seçili olarak en başta göstermek istiyorum nasıl yapabilirim.

Örneğin veritabanımda harfler diye bir tablom olsun ve bu tablom içerisinde harf diye bir sütün. Bu sütunda a,b,c,d,e,f.... diye harflerde bulunsun. Burada bu harfleri option içerisinde gösterirken önceden misal c harfi seçilmişti diyelim ve bu sefer c harfinin en başta seçilmiş olarak gösterilebilmesini nasıl yapabilirm? Bütün harfler için eğer seçilmiş ise echo selected vs. uygulamak istemiyorum.

Uzun uzun anlattım umarım anlaşılır oldu. Teşekkürler.