lostyazilim

Session ve Beni Hatırla

5 Mesajlar 1.249 Okunma
lstbozum
wmaraci reklam

brown brown WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad H** E**
  • Mesajlar 1748
  • Beğeniler 385 / 385
  • Ticaret 27, (%96)
Herkese merhabalar,

2 adet sorum var. Öncelikle bir üyelik sistemi yaptığımızda oturum açıyoruz. Ancak bu oturumun, $_SESSION'ın, süresinin ne kadar olduğunu bilmiyorum. Herhangi bir işlem yapmadan başlattığımızın oturumun süresi ne kadardır, ve bu süreyi nasıl kısıtlayabiliriz?

Ve yine bir sorum da beni hatırla seçeneği yapmak ile ilgili olacak. Beni hatırla işlemini şu şekilde yapmayı düşündüm ancak mantıklı olur mu bilemedim; eğer kullanıcı beni hatırla seçeneğini işaretlerse bir anahtar oluşturup bunu cookie değeri olarak atayacağım ve veritabanıma kaydedeceğim. Kullanıcı sitede herhangi bir sayfaya girdiğinde de sırası ile "oturum" adındaki cookienin olup olmadığını, varsa veritabanında kayıtlı olup olmadığını, kayıtlı ise hangi kullanıcıya ait olduğuna bakacağım. Bunun ardından giriş işlemini gerçekleştireceğim. Ancak bu kontrolü her sayfada yapmam sistemi yorar mı bunu öğrenmek istiyorum. Her sayfada yapacağım şey bu kontrol ve kullanıcı dolaşırken her işleminde cookieyi silip yeniden tanımlamak. Böylece süreyi uzatmış olacağım.
redfire38

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

ismail03 ismail03 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Ameliyathane Hemşiresi
  • Konum Afyon
  • Ad Soyad I** Ç**
  • Mesajlar 2633
  • Beğeniler 344 / 487
  • Ticaret 12, (%100)
Beni hatırla olayı cookie olması gerekiyo ama session tarayıcı kapanana kadar geçerli (Yanlışım varsa düzeltin ) bunu açıklayabilecek bi arkadaş varsa seve seve dinlerim :)
redfire38

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 28.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad H** E**
  • Mesajlar 1748
  • Beğeniler 385 / 385
  • Ticaret 27, (%96)

ismail03 adlı üyeden alıntı

Beni hatırla olayı cookie olması gerekiyo ama session tarayıcı kapanana kadar geçerli (Yanlışım varsa düzeltin ) bunu açıklayabilecek bi arkadaş varsa seve seve dinlerim :)

Bu konuyu ben de anlamadım, bir yerde 60 dakika olduğu yazıyor, bazı yerlerde tarayıcı kapanana kadar. Ancak easyPHP'de 2-3 gün önce başlattığım oturum hala sonlanmadı. Bilgisayarı defalarca kez açıp-kapamama rağmen.

Beni hatırla olayında da dediğim yöntem mantıklı mı, daha pratik/kolay ve sunucuyu yormayacak bir yol var mı bunu merak ediyorum.

ismail03 ismail03 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Ameliyathane Hemşiresi
  • Konum Afyon
  • Ad Soyad I** Ç**
  • Mesajlar 2633
  • Beğeniler 344 / 487
  • Ticaret 12, (%100)

brown adlı üyeden alıntı

Bu konuyu ben de anlamadım, bir yerde 60 dakika olduğu yazıyor, bazı yerlerde tarayıcı kapanana kadar. Ancak easyPHP'de 2-3 gün önce başlattığım oturum hala sonlanmadı. Bilgisayarı defalarca kez açıp-kapamama rağmen.

Beni hatırla olayında da dediğim yöntem mantıklı mı, daha pratik/kolay ve sunucuyu yormayacak bir yol var mı bunu merak ediyorum.

http://php.net/manual/tr/session.configuration.php
Session süresi php.ini den ayarlanabiliyor Çerezler ve Sessionla beraber oturum yönetimini bende yapmak istiyorum ama aklım almadığı yerler var :D

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 28.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad H** E**
  • Mesajlar 1748
  • Beğeniler 385 / 385
  • Ticaret 27, (%96)

ismail03 adlı üyeden alıntı

http://php.net/manual/tr/session.configuration.php
Session süresi php.ini den ayarlanabiliyor Çerezler ve Sessionla beraber oturum yönetimini bende yapmak istiyorum ama aklım almadığı yerler var :D

Bunu biliyorum ancak daha önce hiç ayarları değiştirmediğim için kafam karıştı. Session'ım bir türlü silinmedi.

Eğer bahsettiğim yöntemi anladıysanız o şekilde rahatlıkla olacaktır. Ancak daha kolayı olup olmadığını arıyorum.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al