wmaraci reklam
lidertakipci

veritabanına eksik veri yazılıyor

6 Mesajlar 607 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

berrynetwork berrynetwork WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 08.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek web design ve yazılım
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad N** U**
  • Mesajlar 181
  • Beğeniler 16 / 24
  • Ticaret 2, (%100)
merhaba arkadaşlar, başıma ilk kez böyle bir sıkıntı geliyor ve sizlere danışmak istedim. şimdi bir siteden veri çekiyorum. For döngüsü ile çektiğim verileri döngüye sokup veritabanına kayıt ediyorum. Buraya kadar sıkıntı yok. Sıkıntı şu şekilde;

veri çektiğim siteden 2 adet sayı geliyor. Örneğin biri 2.50 diğeri 3.60 gibi. Dizi şeklinde bu şekilde ikili bir çok sayı geliyor. Ben bu iki sayının birbirine oranını hesaplatıp çıkan sonucu veritabanına kaydediyorum. Ancak diziden gelen 100 değer varsa bunların 98ini hesaplayıp kaydediyor 2 sini kaydetmiyor. Tekrar sorguyu çalıştırıyorum bazen bu eksik 2 değil 5 oluyor ama hiç tam sonuç alamıyorum. Başına daha önce bu şekilde bir şey gelen oldumu yada konu ile ilgili fikri olan arkadaşlar varmı?

teşekkürler

wmaraci
reklam

FurkanKandemir FurkanKandemir WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 25.05.2015
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Web Yazılım Uzmanı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad F** K**
  • Mesajlar 833
  • Beğeniler 0 / 287
  • Ticaret 13, (%100)
Kodunuzda sıkıntı olsa diğerleri de çalışmaz. Tahminlerime göre karşıdan veri gelirken sıkıntı oluyor. Siz bu veriyi karşılarken format farkı olabilir. O yüzden her çalıştırmanız da tutarsız veri ile karşılaşıyor olabilirsiniz. Örneğin tek tırnak probleminin ilk çıktığı zamanlarda veritabanına makale başlığı kaydederken Örnek Makaledir dediğimizde problem olmuyordu ama Furkan'ın makalesi dediğimizde kayıt olmuyordu gibi. Her gelen veriyi tek tek kontrol ederek gidin bence.
berrynetwork

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 08.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad N** U**
  • Mesajlar 181
  • Beğeniler 16 / 24
  • Ticaret 2, (%100)

FurkanKandemir adlı üyeden alıntı

Kodunuzda sıkıntı olsa diğerleri de çalışmaz. Tahminlerime göre karşıdan veri gelirken sıkıntı oluyor. Siz bu veriyi karşılarken format farkı olabilir. O yüzden her çalıştırmanız da tutarsız veri ile karşılaşıyor olabilirsiniz. Örneğin tek tırnak probleminin ilk çıktığı zamanlarda veritabanına makale başlığı kaydederken Örnek Makaledir dediğimizde problem olmuyordu ama Furkan'ın makalesi dediğimizde kayıt olmuyordu gibi. Her gelen veriyi tek tek kontrol ederek gidin bence.

yardımınız için teşekkür ederiz. Şöyle bir ekleme yapayım söylediklerinize. Şimdi belirttiğim gibi 2'li sayılar gelmekte dizi şeklinde. Bu ikili sayılar veritabanına eksiksiz kayıt oluyor. Veritabanına kayıt etmeden önce matematiksel işlemle bu iki sayının birbirine oranını hesaplattırıyorum ve bu oranıda veritabanına kayıt ediyorum. Bu iki sayı sorunsuz veritabanına kayıt olurken matematiksel işlem yaptırıp bulduğum oranların çoğu kayıt oluyor ancak arada bir kaç tanesi kayıt olmuyor. Yani gelen veride atlama olsa sayılarıda kaydetmez diye düşünüyorum. Sayılar kayıt oluyor ancak bulunan oranlardan bazıları kayıt olmuyor bir türlü. Mesela dün bu sayı 5ti. Bugün 2ye indir. Akşam 7 olabilir belki.

FurkanKandemir FurkanKandemir WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 25.05.2015
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Web Yazılım Uzmanı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad F** K**
  • Mesajlar 833
  • Beğeniler 0 / 287
  • Ticaret 13, (%100)
Uzunda olsa yapılacak işlem Debug.
Her sayı gelişinde sayıları,toplamı,sonucu ekrana yazdıracaksınız daha sonra db ile karşılaştıracaksınız.
Örnek
1. sayı: xx 2. sayı xx sonuc:xx
1.sayı bb 2.sayı aa sonuc: cc

gibi böylelikle sorunun neyden kaynaklandığını bulmanız daha kolay olur

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 08.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad N** U**
  • Mesajlar 181
  • Beğeniler 16 / 24
  • Ticaret 2, (%100)
hocam cevap için teşekkür ederim ancak sorunun neyden kaynaklandığını sanırım buldum. gelen sayı dizilerinin bazıları birden fazla geliyordu. Hal böyle olunca ende onları GROUP BY ile grupluyordum. Ekrana yazdırdığı değerler ilk kayıt edilen değerler olduğu için o veri artık gelmediğinden oran hesaplayamıyor ve boş kaydediyor. Ancak daha sonra kaydettiği veriler geldiği için onları hesaplayıp kayıt ediyormuş :) gözden kaçan bir şey yani. Şimdi düzeltiyorum hatayı ve sorun çözülüyor. Tekrar teşekkür ederim yardımlarınız için.

ontedi ontedi www.ontedi.com Kullanıcı
  • Üyelik 03.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek Yazılım Uzmanı, Matematikçi
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** T**
  • Mesajlar 1119
  • Beğeniler 325 / 324
  • Ticaret 2, (%100)
Hocam, gelen değerleri bir ekrana yazırmayı deneyin.

Daha sonra veritabanı işlemi yapın.

www.ontedi.com
www.cizgi.site
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al