wmaraci reklam

Prestashop E-Ticaret Sistemi Nasıl Diyenler Buyrun :)

18 Mesajlar 6.560 Okunma
wmaraci reklam

Komut Komut www.d-help.com Kullanıcı
  • Üyelik 23.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek E-Ticaret Yöneticisi
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 552
  • Beğeniler 17 / 169
  • Ticaret 29, (%100)
Öncelikle hepinize merhaba arkadaşlar. Eğer bu yazıyı okuyorsanız E-Ticaret'e girmek istiyorsunuz ve alt yapı olarak ne kullanacağınızı bilmiyorsunuzdur (bence).

E-TİCARET NEDİR? NEREDEN BAŞLANIR? Konumuda isterseniz bir inceleyin derim.

Ben bir şirketin E-ticaret departmanının genel yöneticisiyim ve ayrıca yazılım mühendisiyim. Birkaç şirkete e-ticaret üzerine belirli günler eğitirm veriyorum. Yani kısmen donanımlı olarak görüyorum kendim. Piyasada bilindik bilinmedik tüm sistemleri kurdum, kiraladım kullandım ( hatta yazdım ). Aralarında en iyisi diye birşey yok aslında hepsinin farklı fonksiyonları mevcut. Ücretsiz; Presta, cubecart, opencart, magento, woocommerce vs. vs., Ücretli; Ticimax, İdeasoft, Bilmem ne soft dahil ( ki bunların en büyük paketlerini ve muhasebe entegrasyonlarını da satın almama rağmen) bir çok sistem de kiraladık. Bunlardan bazılarını hala kullanıyorum.

Şirketimizin 6 sitesinden 2 tanesi prestashop altyapısını kullanmaktadır. Prestashop'un kötü yanı ingilizceniz yoksa adam gibi destek bulmanız zor. Prestanın kendi türkçe forumunun yöneticisi bile parayla işlem yapıyor. Orada destek veren firmalar da genelde ağız ucuyla cevap veriyor ki çoğu zaman vermiyor. Yani destekten yana probleminiz olabilir.

Türkiye'de presta için modül üreten neredeyse kimse yok. Ben presta altapısını kullandığım 2 sitem için aldığım modül ve temaların toplam bedeli 2000 euro yu geçti. Hala daha alıp deneyip daha sonra bi kenara koyuyorum. Türk yazılım firmasının birinden xml import modülü de aldım ( 1500 tl değerinde ) gibi ancak destek kısmı çok yavaş arkadaşların.

Türkiye'de bildiğim tema yazan kimse yok ya envato dan yada resmi sitesinden almanız gerekmektedir. Eğer resmi sitesinden alırsanız adamlar her konuda destek vermeyebiliyorlar. Çünkü 12 Euro ya ayrı bir destek paketi satılıyor. Bu 1000 euro ya kadar çıkabiliyor. Ancak çok ihtiyacınız kalmayada bilir. Ben 50 modül aldıysam bana 1 - 2 tanesi bana döndü dediki destek paketin kapsamıyor. Bende şikayet ettim tıpış tıpış destek verdiler :).

Envato'dan aldığınız tema da nadirde olsa bazen sıkıntılı olabiliyor. Çünkü temalar çoklu dil desteği ile tasarlanıyor buda sitede yavaşlığa vs yol açabiliyor. "Veririm parasını tema yazdırırım" dediğinizi duyar gibiyim ancak bu konuda güvenilir henüz birisini ben bulamadım. Sizinde öyle zırt diye bulacağınızı sanmıyorum.

Sitenin yönetim panelindeki özelliklerin %60 ı Türk yazılımcılarının yazdığı e-ticaret sistemlerinde yok. Olmasıda zaten çok mümkün değil. Birisi Türk şirketi belli bir personel sayısı ile çalışırken diğerleri tüm dünyada geliştiricileri bulunan bir sistem.

Modülleri size tavsiyem kesinlikle prestanın resmi sitesinden alın. 10 - 20 euro fazla ödersiniz ancak adamlar herşeyiyle size destek oluyor. Hatta temada istediğiniz yere göre de çözüm üretenleri bile var.

Her çeşit modülleri var. Ürün, satış, pazarlama, destek, lojistik, vs. aklınıza hangi alan birim geliyorsa. Ancak sorun şurada ki muhasebe entegrasyonu yok. Bildiğim yazanda yok. Ben yazdırtmaya çalıştım eline yüzüne bulaştırdılar. Benimde vaktim yok yazmaya. Yani Vega, logo, nebim gibi bir muhasebe yazılımına entegrasyon yok ( en azından benim bildiğim) var olanı da şüpheli yaklaşmak lazım.

Sitenin yönetim paneli benim için çok kolay geliyor. Ancak bu işlere hiç bilmeyen için zorluk seviyesi alt seviyelerde derim.

Adam gibi bir Türk firması gelse deseki ben "Prestanın atasıyım artık benden sorulur bu işler" dese paraya para demez çünkü Türkiye'de çok fazla prestashop kullanan mağaza mevcuttur.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Ancak sorularınız varsa alabilirim. Müsait oldukça cevap veririm. İyi çalışmalar dilerim...
Crewx Storyman

kişi bu mesajı beğendi.

SMM Panel, Sosyalyuvam, Bayilik Paneli, En Uygun Panel, Takipçi Paneli
reklam

Blacksheep Blacksheep .NET Developer Kullanıcı
  • Üyelik 20.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 2074
  • Beğeniler 60 / 532
  • Ticaret 10, (%100)
Bundan iki yıl kadar önce ilk E-Ticaret firmamda kullandığım bir script gerçekten özellikleri çok güzel ancak destek ücretli modüller temalar ve kaynak olarak dediklerinize tamamen katılıyorum.Alternatif olarak daha yaygın kaynağa sahip olan nispeten tema ve modül geliştirmesi daha kolay olan Woocomerce kullanılabilir :)

webubekir webubekir WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.02.2013
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** A**
  • Mesajlar 141
  • Beğeniler 11 / 27
  • Ticaret 4, (%100)
Prestashop'ta 9 yıllık tecrübem var zaten yaşı da 10 olması lazım sistemin :) 1.1'den itibaren tüm sürümlerini kullandım. 1.6.14 son sürümüm 1.7 çıktı ona bulaşmadım. Sıfırdan tamamen tasarımlarını da yapıyorum, şu an modül yazmaya da çalışıyorum. Gerçekten çok kaliteli bir sistem.

MesuT MesuT Kullanıcı
  • Üyelik 02.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad M** C**
  • Mesajlar 1829
  • Beğeniler 1585 / 557
  • Ticaret 2, (%100)
Arkadaslar bu e-TİCARET altyapısını önerıyormusunuz ? almalımıyım ?

wmaraci

Komut Komut www.d-help.com Kullanıcı
  • Üyelik 23.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek E-Ticaret Yöneticisi
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 552
  • Beğeniler 17 / 169
  • Ticaret 29, (%100)

MesuT adlı üyeden alıntı

Çok destek bulamazsın.

tyofen tyofen WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek satis elemani
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 79
  • Beğeniler 52 / 17
  • Ticaret 0, (%0)
Prestashop yurtdışı sitelerinde magento ile beraber süper denilip övülen bir sistem ama maalesef acemiler için değil sebebi arkadaşın da dediği gibi destek yok

bera65 bera65 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 04.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Web Tasarımcısı
  • Konum Van
  • Ad Soyad B** R**
  • Mesajlar 118
  • Beğeniler 47 / 47
  • Ticaret 2, (%100)

MesuT adlı üyeden alıntı

destek çok çok çok fazla var

en basitinden ben :)

Presta Centre

bera65 bera65 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 04.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Web Tasarımcısı
  • Konum Van
  • Ad Soyad B** R**
  • Mesajlar 118
  • Beğeniler 47 / 47
  • Ticaret 2, (%100)

tyofen adlı üyeden alıntı

Prestashop yurtdışı sitelerinde magento ile beraber süper denilip övülen bir sistem ama maalesef acemiler için değil sebebi arkadaşın da dediği gibi destek yok

destek olarak şunu diyeyim sitem üzerinden yaklaşık 9 yıldır destek sunmaktayım 2008 den beri

Presta Centre

alemburda alemburda Kimlik Onayı Bekliyor Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 05.05.2016
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek IT - Enformasyon Teknolojileri
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad O** K**
  • Mesajlar 1404
  • Beğeniler 151 / 352
  • Ticaret 1, (%100)
prestashop çok iyi ancak opencart kadar türkiye'de ücretsiz desteği bulunmuyor. Prestashop
Türkçe dil diye bir aratın Google'da herkes veryansın etmiştir. Site türkçe olur admin sayfası olmaz ilginç bir sistem. Ancak bu söylediklerimin hepsi Türkiye'de Türkçe dil için geçerli yoksa ingilizce , Rusça gibi dillerde bir amuda kalkmadığı eksik.

myk61 myk61 Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 09.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 294
  • Beğeniler 29 / 62
  • Ticaret 2, (%100)
Adam gibi bir Türk firması gelse deseki ben "Prestanın atasıyım artık benden sorulur bu işler" dese paraya para demez çünkü Türkiye'de çok fazla prestashop kullanan mağaza mevcuttur.

Prestanın ataları kendi e-ticaret sitelerini açmış desteğe ihtiyaç duymadan her sorunu ve ihtiyaçlarını kendileri hallederek paraya para demiyor şuan :)

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al