wmaraci reklam

Yasaklanacak IP'ler Konusunda Tavsiye Almak İstiyorum

5 Mesajlar 848 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

Decimas Decimas WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** E**
  • Mesajlar 821
  • Beğeniler 1 / 302
  • Ticaret 1, (%100)
Bir API geliştirmeye çalışıyorum, amacım gereksiz kişileri, spam botlarını ve benzeri kaynakları siteye erişimini yasaklamak istiyorum. Bu konuda tecrübeli kişilerden tavsiyeler alarak ilerlemekte fayda gördüm, hem gelecekte başkaları da faydalanır.

1. Bir IP adresini sürekli biri tarafından kullanılma olasılığı az, zaten kullanıcıların IP adresleri sık sık değişiyor, bu durumda bir IP yasaklanırsa başkası da bu IP'ye sonradan sahip olursa sebepsiz yere yasaklı olacak, bu tip karmaşaların önüne geçmek mümkün mü?

2. IP yasaklama için ne tip yollara ve yöntemlere başvuruyorsunuz?

3. Yasaklanan IP'leri veritabanında mı tutuyorsunuz yoksa metin dosyası yeterli mi? 1 milyon kayıt olduğunu düşünelim.

4. Veritabanında tutuluyor ise tablo nasıl inşa edilmeli?

5. IP yasaklama süresi ne olmalı? Özellikle ilk sorumdaki karmaşaya atfen.

no time for caution
wmaraci
reklam

volkansari13 volkansari13 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 05.05.2017
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Network
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad V** S**
  • Mesajlar 66
  • Beğeniler 11 / 12
  • Ticaret 4, (%100)
selamlar
bireysel ev kullanıcılarının cogunda statik ip adresi var ve havuzdan geliyor bu ip adresleri, her internet servis saglayıcısının kendine ait ip blokları var. fakat öyle bi database tüm yasaklı iplerin oldugu yeri yada tüm isteyi nereden ögrenebilrsin bilmiyorum.

https://mxtoolbox.com/blacklists.aspx buradan ip adresi yasaklı mı diye check edebilirsin. umarım işine yarar.

Bilgi paylaştıkça çoğalır.

MesuT MesuT Kullanıcı
  • Üyelik 02.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad M** C**
  • Mesajlar 1830
  • Beğeniler 1585 / 557
  • Ticaret 2, (%100)
Bazi internet saglayicilari (bknz;turknet) kullanan birinin ip adresini engelleyince o hat uzerinde ne kadar insan varsa engellenmis oluyor buda sacmalik oluyor bana gore.sadece vpn uzerinden gelen veya karalistede bulunan ip adreslerini engellemeniz daha iyi olur

Decimas Decimas WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** E**
  • Mesajlar 821
  • Beğeniler 1 / 302
  • Ticaret 1, (%100)

volkansari13 adlı üyeden alıntı

selamlar
bireysel ev kullanıcılarının cogunda statik ip adresi var ve havuzdan geliyor bu ip adresleri, her internet servis saglayıcısının kendine ait ip blokları var. fakat öyle bi database tüm yasaklı iplerin oldugu yeri yada tüm isteyi nereden ögrenebilrsin bilmiyorum.

https://mxtoolbox.com/blacklists.aspx buradan ip adresi yasaklı mı diye check edebilirsin. umarım işine yarar.

Hocam yanlış anladınız, benim siteme yapılacak ziyaretler için IP filtresi gibi düşünün, servis sağlayıcıları ile alakalı değil, IP adresini ben yasaklayacağım.

Servis sağlayıcılarının yasaklı IP listesi diye nasıl anladınız anlamadım. :)

Ek olarak:

MesuT adlı üyeden alıntı

Bazi internet saglayicilari (bknz;turknet) kullanan birinin ip adresini engelleyince o hat uzerinde ne kadar insan varsa engellenmis oluyor buda sacmalik oluyor bana gore.sadece vpn uzerinden gelen veya karalistede bulunan ip adreslerini engellemeniz daha iyi olur

mac filtrelemenin daha mantıklı olduğu fikri geldi bir yerden, sadece erişen cihazı engellemek bu sayede mümkün olabilir ama bir bakmak gerek.

no time for caution
wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

volkansari13 volkansari13 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 05.05.2017
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Network
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad V** S**
  • Mesajlar 66
  • Beğeniler 11 / 12
  • Ticaret 4, (%100)
Hangi ip adresinin spam hangisinin olmadıgını nasıl anlayacaksınız ?

Bilgi paylaştıkça çoğalır.
wmaraci
Konuyu toplam 2 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 2 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al