wmaraci reklam

Chrome Karşısında Kan Kaybeden Firefox’un Hedefinde Basitlik Var

17 Mesajlar 3.382 Okunma
wmaraci reklam

bd bd WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.10.2010
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek 2
  • Konum Manisa
  • Ad Soyad B** D**
  • Mesajlar 4926
  • Beğeniler 784 / 3953
  • Ticaret 18, (%100)

Internet Explorer ile ilk tanıştığımızda web tarayıcıların bugünkü noktaya geleceğini tahmin eden pek olmamıştır. Web tarayıcılara ciddi bir vizyon çizen açık kaynaklı Firefox’tan sonra gelen Google’ın webe açılan penceresi Chrome kimi ülkelerde Firefox’u alt etmeye başladı. Chrome’a karşı yenik düşmek istemeyen Firefox gelecek tasarımıyla Chrome’a benzemeye başlıyor.

Statcounter’ın Temmuz ayı istatistiklerine göre açık kaynaklı tarayıcılar IE’nin bileğini bükmüş ve pazar payını toplamda yüzde 50′nin üzerine çıkarmış. Webkit tarayıcıları Apple’da da yükselişte. Küresel çapta halen Chrome’un önünde olan Firefox yüzde 27,95′lik paya sahip, Chrome ise yüzde 22,14 ile istikrarlı büyümesini sürdürüyor.

Chrome geçtiğimiz günlerde İngiltere’de de Firefox’u geride bırakarak Avrupa’daki baskınlığını artırmaya başlamıştı. Türkiye’de ise bu yılın Mart ayı ortalarında Chrome’un öne geçtiğini görmüştük.

Firefox’un halen sıkı bir kullanıcı kitlesine sahip olduğunu gerçek. Grafiklere baktığımızda da bunu görebiliyoruz. Chrome özellikle IE’nin pazar payını başarılı bir şekilde eritiyor. Bir araştırma IE kullanıcılarının IQ seviyesinin diğer tarayıcı kullanıcılarına göre düşük olduğu (hatta IE’nin aptallar için olduğunu) iddia ediyor. Chrome’un basit bir tarayıcı olarak bundan en çok faydalanan isim olduğu düşünülürse Firefox’un da nasıl bir değişim yapması gerektiği ortaya çıkıyor.

Firefox Tasarım Ekibi’nin paylaştığı yeni ekran görüntüleri gelecek sürümlerde daha basit bir arayüzün kullanıcılara sunulacağını gösteriyor. Bu da Firefox’un yeniden yükselişe geçmesi için bir sebep olarak görülebilir. Chrome’a benzerliği ile dikkat çeken yeni tasarımda ek bir arama kutusunun bulunmadığı dikkat çekiyor. Yine tasarıma uygun bir yenilik olarak ‘kes, kopyala, yapıştır’ gibi bazı işlevlere sahip araç düğmesi dikkat çekiyor.

Google arama motoru pazarındaki üstünlüğü ile Chrome yükseltmeye devam etse de Firefox’un 2000′li yılların ikinci 10 yılında IE’den tahtı devralacağını düşünüyorum.

Firefox’un yeni ekran görüntülerinin tamamını aşağıda bulabilir ya da şu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: Webrazzi

wmaraci
reklam

huseyintemizyurek huseyintemizyurek WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 /
  • Meslek Yazılım geliştirici
  • Mesajlar 506
  • Beğeniler 29 / 25
  • Ticaret 1, (%100)
IE biz webmaster ların işine gelmiyor açıkcası. Fazldan kod yazmak kimin işine gelir ki..
Fifefox unda tasarım alanında gelişeceğini sanmıyorum. Çünkü geçen aylarda firefox ikon ve arayüzünü yapan şirket sofa facebook tarafından satın alındı. Bkz. Kendilerine sofa kadar yetenekli bir firma buldular mı bilmiyorum, yada yetenekli personeller bünyelerine aldılar mı ?, keşke sofa yı kendi bünyelerine alsalardı.. O zaman tasarım konusunda daha iddalı olurlardı. Ama benim her zaman favorim Chrome .. :)

onungibibirsey onungibibirsey WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 24.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 272
  • Beğeniler 2 / 5
  • Ticaret 0, (%0)
Firefoxdan vazgeçmek hiç kolay değil.

www.bazenoyleolur.com

Minare Minare Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 09.12.2010
  • Yaş/Cinsiyet 37 /
  • Meslek Öğrenci
  • Mesajlar 639
  • Beğeniler 0 / 4
  • Ticaret 1, (%100)
IE, FIREFOX ve CHROME 3'ü de tükenmez. Farklı yerlerden besleniyorlar.

Haber için sağol kardeşim.

wmaraci
wmaraci

bd bd WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.10.2010
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek 2
  • Konum Manisa
  • Ad Soyad B** D**
  • Mesajlar 4926
  • Beğeniler 784 / 3953
  • Ticaret 18, (%100)
Chrome gerçekten hızlı bir tarayıcı, hakkını yememek lazım. Ancak bir türlü ısınamadım gitti.

Firefox benim vazgeçilmezim. Ayrıca bu yeni firefox'un tasarımıda çok hoşuma gitti. Bakalım diğer tarayıcılar bunun karşısında ne yapacaklar. Merakla bekliyoruz :)

Sinan Sinan Grana Kullanıcı
  • Üyelik 18.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Yazılım Geliştirme Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** Y**
  • Mesajlar 3509
  • Beğeniler 1321 / 1320
  • Ticaret 97, (%100)
Firefox herkesin vazgeçilmezi. En azından çoğu kişinin. :)

ozantepe ozantepe Sinemasever Kullanıcı
  • Üyelik 01.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek özel sektör
  • Mesajlar 181
  • Beğeniler 17 / 26
  • Ticaret 1, (%100)
NEdense oldum olası gerek Chrome gerekse Operaya alışamadım. Doğuştan Firefoxcuyum diyebilirim:) Gerçi ilk bilgisayar öğrenmeye başladığımızda emekter İE'lerle çıkmıştık yola ama.

YusufKISA YusufKISA yusufkisa.com Kullanıcı
  • Üyelik 06.12.2010
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek YMM Hizmetleri
  • Konum Adana
  • Ad Soyad Y** K**
  • Mesajlar 872
  • Beğeniler 81 / 104
  • Ticaret 16, (%100)

BurakD adlı üyeden alıntı

Chrome gerçekten hızlı bir tarayıcı, hakkını yememek lazım. Ancak bir türlü ısınamadım gitti.

Firefox benim vazgeçilmezim. Ayrıca bu yeni firefox'un tasarımıda çok hoşuma gitti. Bakalım diğer tarayıcılar bunun karşısında ne yapacaklar. Merakla bekliyoruz :)

Aynen size katılıyorum, bir webmaster için en iyisi firefox.
Sadece wordpress sitelerde yazı içerisine eklenilen içeriğin boyutunu 3 tarayıcada değiştirmeyi deneyin.

Firefox 'ta doğru olarak çalışmaktadır sadece. tabi eğer düzeltmedilerse.

Google Tollbar, Alexa vs. hepsi firefox 'a uyumlu.

alicin12 alicin12 Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 05.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Mesajlar 611
  • Beğeniler 116 / 70
  • Ticaret 5, (%100)
Firefox kadar iyi bir tarayıcı görmedim ben.Chrome Kolay kolay firefox'un tahtını alamaz.

Nurcin Nurcin Sms Onayı Gerekli Kullanıcı
  • Üyelik 04.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 24 / K
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 1635
  • Beğeniler 237 / 284
  • Ticaret 3, (%100)
Mozilla hızlı olsa,kullanırım ama zaten pc yavaş bir de mozilla yavaş olunca kafayı yiyorum.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al