wmaraci reklam
lidertakipci

Domain Yaşı & SEO

11 Mesajlar 2.684 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Pasa Pasa Gelecek Bizim Yönetici
  • Üyelik 30.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Bilgisayar Mühendisi
  • Konum 🖤 Hatay
  • Ad Soyad S** P**
  • Mesajlar 14471
  • Beğeniler 3057 / 3057
  • Ticaret 356, (%100)
Domain yaşı? Evet son zamanlarda sık sık karşılaştığım sorulardan biri; "Domain yaşının SEO üzerinde etkisi varmıdır?"

Ancak her ne kadar teorik olarak domain yaşının seo üzerinde etkisi vardur desekte halen muğlak bir konudur.

Bu tür muğlak konularda kendinizi Google yerine koyun. O zaman gerçekten mantıklı cevaplar vermeye başlayacaksınız. Ben Google'ın yerinde olsam şöyle düşünürüm;

A sitesi 5 yıllık B sitesi daha yeni 1 yıllık bir site ve ikiside aynı içeriğe sahipler. Ben Google olduğuma göre, ikisini aynı kefeye koymam. A sitesiyle 8 yıllık geçmişim var mantıklı olarak tanışıklığım olan A sitesini öne koyacağım.

Böylesine bir durumda B sitesi; o zaman ben nasıl yarışayım A sitesiyle diye sorar. Bunun cevabı çok basit özgün ve temiz içerik ayrıca site eski diye hiçmi zaafları yok işte siz bunları yakalayacaksınız. Rakip siteleri incelemek bir SEO çalışmasının ilk adımlarını oluşturur. Siz onları inceleyip onlarda olmayan veya daha iyisini yapabileceğiniz şeyleri bulup bunları gerçekleştirirseniz A sitesinin önüne geçmemeniz için hiçbir neden yok.

Unutmadan hatırlatalım!
Geçmiş domain yaşı kadar gelecekte çok önemlidir. Siz 4 yıllık bir domain sahibiyseniz Google derki; "bu site 4 yıl daha yayında olacak". Yani ben buna biraz da olsa güvenebilirim. Bu biraz'ın anlamı büyüktür sakın unutmayın! Dolayısıyla uzun soluklu projeleriniz için alacağınız domainleri mutlaka minimum 2-4 yıl gibi uzun süreli tescil ettirin.

Kaynak: Nonloser.Com / Domain Yaşı & SEO

Deneyim demeyin, deneyin!

wmaraci
reklam

Sinan Sinan Grana Kullanıcı
  • Üyelik 18.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Yazılım Geliştirme Uzmanı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** Y**
  • Mesajlar 3509
  • Beğeniler 1321 / 1320
  • Ticaret 97, (%100)
Güzel bir yazıya değinmişsin. Zaten bende geçenlerde süresi dolmadan domainimi 1 yıl daha uzatmıştım. Gerçekten etkisi oluyor.

SERHAT SERHAT Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 09.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek
  • Mesajlar 356
  • Beğeniler 1 / 30
  • Ticaret 0, (%0)
Domain Yaşı Gercekten cok etkili bence...

karababa karababa WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 51 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 70
  • Beğeniler 1 / 3
  • Ticaret 0, (%0)
Bu konu seo yapan biri olarak etkili olduğunu biliyorum. Ancak bu namazda kim imam olacak sorusu gibidir. google her kelimede imamın kim olacağına ayağında çorabı varmı sorusunu bile sorarak karar veriyoruz.
Google Bu değerlemeyi, Haftalık aylık yıllık hatta bazı zamanlarda ise anlık bile yapıyor. google mühendisinin yıllık google güncellemesini 550 gibi rakam olduğunu okumuştum. geçen yıl için buda günde neredeyse 2 defaya denk geliyor. Arkadaşın bahsettiği konu domain yaşı içerikleri aynı sitelerde herşey aynıda domain yaşlı ozaman googlenın yaşı büyük olanı tercih etmesidir.
önemlimidir ?
Cevap: Evet!

Yaşlı sitenin tek link vermesi altta kalmasına yeterlidir;) alexası yüksek se çok yukarı çıkmasına bile yeter.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 30.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Konum 🖤 Hatay
  • Ad Soyad S** P**
  • Mesajlar 14471
  • Beğeniler 3057 / 3057
  • Ticaret 356, (%100)
@karababa zaten dikkat edersen domain yaşı herşeydir diye bir söylemde bulunmamışım. Ancak sıralamaya etken bir madde diyebiliriz.

Ve bahsettiğin olayı evet bende okumuştum. Geçen yıl ortalama 17,5 saatte bir algoritma değişikliği yapmışlar.

>> http://wmaraci.com/forum/google/googledan-17-5-saatte-yeni-algoritma-8295.html

TuFFy TuFFy WordPress Geliştirici Kullanıcı
  • Üyelik 26.02.2011
  • Yaş/Cinsiyet 2024 /
  • Meslek Webmaster, Blogger
  • Mesajlar 142
  • Beğeniler 24 / 30
  • Ticaret 0, (%0)
Bu kadar sık algoritma değişikliği olduğunu bilmiyordum. Google'ın hızına yetişmek zor..

Winman Winman Guzelbilgi.com Kullanıcı
  • Üyelik 26.08.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad F** Y**
  • Mesajlar 1775
  • Beğeniler 328 / 327
  • Ticaret 48, (%100)
siteyi ne kadar özgün kassan ve backlinkle doldursan bile yaşlı siteler googleden zor geçiliyor

megaindir megaindir WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 25.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek
  • Mesajlar 124
  • Beğeniler 1 / 5
  • Ticaret 0, (%0)
yaralı olmuş :)

bd bd WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.10.2010
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek 2
  • Konum Manisa
  • Ad Soyad B** D**
  • Mesajlar 4926
  • Beğeniler 784 / 3953
  • Ticaret 18, (%100)
Güzel bir konuya değinmişsin Süleyman. Domain yaşının seo üzerinde gerçekten çok büyük bir etkisi var.

Tabi yaşlı olan sitenin açık kaldığı yıllardaki izlediği yolda çok önemli. Eğer siteyi ilk açtığında donanım haberleri yayınlanıyorsa ve atıyorum 3-4 yıldır hala daha donanım haberleri yazılıyorsa bu sitede, o zaman google'ın gözünde bu site kesin olarak donanım haberleri ile ilgilidir ve bu gibi kelimelerde üst sıralarda çıkacaktır.

• Üyelik 30.03.2011
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Konum 🖤 Hatay
  • Ad Soyad S** P**
  • Mesajlar 14471
  • Beğeniler 3057 / 3057
  • Ticaret 356, (%100)

Burak adlı üyeden alıntı

Güzel bir konuya değinmişsin Süleyman. Domain yaşının seo üzerinde gerçekten çok büyük bir etkisi var.

Tabi yaşlı olan sitenin açık kaldığı yıllardaki izlediği yolda çok önemli. Eğer siteyi ilk açtığında donanım haberleri yayınlanıyorsa ve atıyorum 3-4 yıldır hala daha donanım haberleri yazılıyorsa bu sitede, o zaman google'ın gözünde bu site kesin olarak donanım haberleri ile ilgilidir ve bu gibi kelimelerde üst sıralarda çıkacaktır.

Kısacası herşey "istikrar"da gizli...

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al