wmaraci reklam

Google Search Console ve Sıralama Problemi

3 Mesajlar 682 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

sporanka sporanka WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.02.2016
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Bilgisayar Programcısı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Y** D**
  • Mesajlar 14
  • Beğeniler 2 / 1
  • Ticaret 0, (%0)
Merhabalar arkadaşlar,

Buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz sitemi 2 ay önce kurdum. 15 gün önce de bu forumda satılan backlink paketlerinden ekonomi adı altında satılan ufak yollu bi paket aldım.

Sorunum şu; ilgili sporda merak edilen konulardan tamamen özgün, yoast seo kriterlerine uygun bir makale yazıyorum. Makaleyi yayınladıktan sonra Google Search Console 'dan hızlı index almasını sağlıyorum. Makale konusunu google 'da arattığımda ilk sayfada çıkıyor makalem, bazen 2. sırada, bazen 4., 5.

Buraya kadar hersey normal, normal olmayan makalenin ertesi gün sıralamada 70. - 80. sıralara gerilemesi, bazı makalelerin ilk 100'den kaybolması.

Yeni bir makale yazıyorum, bu sefer google search console kullanmıyorum. Google'ın kendisinin gelip index almasını bekliyorum, ertesi gün index alıyor ama ilk 100'de yokum.

Burda da işin garibi, google'ın indexlediği ama ilk 100'de olmayan makalemi Search console 'dan yeniden indexlenmesi için talepte bulunuyorum. Zaten url indexli ve ilk 100'de yok ama ben yeniden talep gönderiyorum. Bide bakıyorum 5 dk sonra ilk 2'ye girmişim.

Sorunum sıralamada tutunamam. Bazen 70-80, bazen 100 ve üzeri sıralama değişimleri. Bu arada sıralama kontrollerini de sıra bulucular aracılığıyla türkiye geneli yapmaktayım. Google penalty cezası mı yedim diye düşünmeye başladım.

Konuyla ilgili tecrübeli olanlar varsa görüşlerinizi merak ediyorum.

wmaraci
reklam

kresendo kresendo WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.12.2018
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Diğer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad O** Ç**
  • Mesajlar 189
  • Beğeniler 56 / 52
  • Ticaret 0, (%0)
Yazılarınızı bir kere dizine ekleme isteği gönderdikten sonra tekrar dizine ekleme isteği göndermeyin. Siteniz yeni olduğu için dizine eklenme zaman alabilir. Bir süre sonra uygun konuma yerleşecektir.

Bekleme süresince belirli aralıklarla yazıda güncelleme yapabilirsiniz. Sosyal medyada paylaşıp etkileşime girmesini sağlamalısınız. Tekrar ediyorum, dizine ekleme isteğini tekrar göndermeyin.
sporanka

kişi bu mesajı beğendi.

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3155 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)
Site haritası bunun için vardır; dizine ekleme yapmanıza gerek yok.

Yaptığınız takdirde sıralamalarda yükselmek adına daha fazla bekleme riskiniz olur.

Ayrıca, yeni siteler için backlink alınmamasını öneriyorum. En erken 6 ay olmalıdır.

Site ana sayfa şu an 3.6 MB ve bunun 2.3 MB resimlerden oluşuyor.

Webpagetest ile analiz ettiğimizde ortalama 11 sn açılış hızı var ve First Byte Time 1.52 sn. Maalesef bu oranlar iyi değil. Masaüstü böyle iken mobil çok daha yavaş açılacaktır.

yamacparasutu_bbabadag.jpg mesela bu resim 2500 x 1669 olarak ebatlandırılmış. Bu resim 1000 x 650 ebadında düzenlenirse çok daha iyi olacaktır. Bu şekilde düzenlenirse; 232 Kb olan resim 59 Kb olacaktır.

new4-500x500.jpg bu resim ise 500 x 500 yerine 220 x 220 yeterlidir mesela.

https://cdn.shortpixel.ai/client/q_lqip,ret_wait,w_500,h_500/https://yamacparasutu.pro/wp-content/uploads/2020/02/new4-500x500.jpg bu resim 9.50 sn de yükleniyor mesela.

Her zaman mobil uyum açısından düşünerek resimleri çok geniş yapmamalıyız ve mutlaka optimize ederek yüklemeliyiz. Eklentiler ile değil; manuel yapmalıyız.

Sayfa ağırlıkları ne kadar az olursa site o oranda daha hızlı açılır.

Site açılış hızının olumlu yönde etkisi vardır her zaman. Bunu özellikle mobil açısından düşünmeliyiz; google mobil indexe ağırlık veriyor çünkü.

Kolay gelsin.
sporanka

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al