wmaraci reklam
lidertakipci

Makale Yazmanın Püf Noktaları | Hızlı İçerik Üretebilmek İçin Ne Yapmalıyım?

6 Mesajlar 1.434 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

sulerktas sulerktas WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Blogger / Google Adwords
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** B**
  • Mesajlar 63
  • Beğeniler 17 / 15
  • Ticaret 1, (%100)
Kaliteli ve sürekli içerik oluşturabilmek adına sizlerle bilgilerimi paylaşmak istiyorum.

-"Daha hızlı makale yazmak için ne yapmalıyım?"
-"En kolay şekilde nasıl makale yazabilirim?"

,sorularının cevabını arıyorsanız üşengeçliği bırakın ve en azından bu makaleyi sonuna kadar okuyun.

# Makale Yazmaya Nereden Başlamalıyım?

Dolu dolu bir seo uyumlu içerik üretmek gerçekten zordur. Yalnız düzenli olmanın özgün içerikler oluşturmada etkisi çok fazladır. Hepimiz biliyor ki bugün, dijital ortamlarda başarılı olmak için en büyük faktör özgün bir makaledir.
Özellikle de ilk sayfalarda yer almak için SEO söz konusu olduğunda çoğu
insan için en büyük sorun makaleye ayrılacak zamandır.
Çoğunuzun “makale yazmak için o kadar zamanım yok. Tükendim, bıktım!” dediğinizi biliyorum. "İşimi anca yürütüyorum bir de makale mi yazacağım? ,zaten makale yazan firmalar veya freelance makale yazarları var" diyorsunuz.

Ama flaş haber tadında bir yaklaşımı olabilecek ve gerçek sektör bilgisine sahip olan sizsiniz. Bu nedenle gözlerinizi iyi açın. Makale yazmaya nereden başlamalıyım? sorusuna aşağıda sıralayacağım tekniklerle cevap vereceğim.

#Makaleye Başlamadan Önce İçerik Planı Yapın

Sizi stratejik hedeflerinize ulaşmanızı sağlayacak bir içerik planı yapın. Bu plana ihtiyacınız olacak çünkü baskı altında çalışmak daha zordur. Müşterilerin sabırsızlanıp her gün aradığını görmek canınızı sıkabilir. Çalışma sürecinizi bu şekilde planladıktan sonra SEO taktiklerinizi uygulamak için zamanınız kalacaktır. Bazı insanlar bu tür bir planın, yaratıcılığın önünü kapatabileceğini düşünebilir fakat bana göre kesinlikle
değil. Aslında bu içerik planı büyük ve kaliteli bir içerik yazmak için daha akıcı bir fikir bulmanıza yardım eder.

Örnek olarak; bir yolda ilerliyorsunuz. Fakat yollarda sizi yönlendirebilecek bir tabela yok. Bu plan ile siz o tabelaları oraya koyarsınız ve yolunuzu bilir, ona göre hızlanırsınız.

En kolay şekilde makale yazmak için bu planı yaptıktan sonra bir çok yükü omuzlarınızda hissetmeyeceksiniz. Zihniniz artık fikir akışına hazırdır.
Planlamamızın başka bir artısı da gelecekteki içerikler için site içi linkleme ve çapraz bağlantılar kurmada ki avantajı. Bir sonraki makaleyi yazmak için elimizde bir çok fikir oluyor.

#İçerik Üretmek için Plan Nasıl Yapılır?

Birçoğunuzun makale yazarken bir yandan da düzenlemeye eğilimi var. Ancak bu durum, içeriği üretmek için çok verimsiz bir yol.

Üç aşamalı bir plan oluşturuyoruz.

-Şablon oluşturuyoruz. ( Başlıkları, alt başlıkları ve ufak fikirleri kabaca not ediyoruz )
-Üretiyoruz.

son olarak ;
-Düzenliyoruz.

Bu aşamalar sırası ile yapıldığında düşüncelerinizi takip etme imkanı da bulursunuz. Boşa giden zamanı ve harcanan enerjinizi azaltır.

Yolunuzu çizin tabelalarınızı koyun ve yola koyulun.

Naçizane tecrübelerimi paylaşmak istedim.
Saygılarımla...

wmaraci
reklam

CenkOnsoy CenkOnsoy Skype: cenkonsoy Kullanıcı
  • Üyelik 18.10.2012
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Uzman Biyolog
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad C** Ö**
  • Mesajlar 4042
  • Beğeniler 77 / 1356
  • Ticaret 37, (%100)
Tecrübe paylaşımı için teşekkürler.
Benim en net tavsiyem sadece bildiğiniz ve ilgi duyduğunuz alanda site açılmasıdır. En uzun soluklu ve keyifle sürdüreceğiniz projeler bunlar olacaktır. Zaten eskiden millet blog tutardı, şimdi herkes wm.. nerede ne okuyacagimizi şaşırır olduk.
sulerktas

kişi bu mesajı beğendi.

Bilim Forum | Bilimgunlugu.com

• Üyelik 12.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** B**
  • Mesajlar 63
  • Beğeniler 17 / 15
  • Ticaret 1, (%100)
Teşekkürler CenkOnsoy

Metaphor Metaphor WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 111
  • Beğeniler 20 / 28
  • Ticaret 4, (%100)
Biz Türklerde kitap okuma alışkanlığı olmadığı için makale falan yazamayiz. Wm'de bile makale yazım işi yaptığını iddia edenlerden aldığım makaleleri görünce hayrete düştüm. Buna mi para verdim dedim. Ülkemizde en buyuk eksik "kendini ifade edebilme" yeteneği. Elbet güzel yazarlar da vardır ama şahsi yetenekleri.
Edit:Yazili metinlerin bu sektördeki adi niye makale olmuş onu bile anlamıyorum. Bir yazının makale statüsünde olması için gereken koşullardan bihaber 100 kelimesi 1 tl'ye makale? yazıyor millet. Alkışlıyorum.
sulerktas

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

FakirYazar FakirYazar WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.11.2016
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Özel Güvenlik, Web yazılım
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad C** A**
  • Mesajlar 348
  • Beğeniler 57 / 157
  • Ticaret 8, (%100)
Bir kaç düşüncemi de ben ekliyeyim bu güzel yazıya;
Boş zamanlarınızı araştırarak geçirin sadece kitap okumak yetmez :) video izleyin, belgesel izleyin hatta arkadaşlarınız ile muhabbet edin kültürlü ve bilgili olanlarla illa muhabbet içinde ben bu konuyu yazarım makale olarak diyeceğiniz bölümler konuşulacak tartışılacaktır. Hemen hemen 1 yıldır 2 yada 3 günde 1 içerik üretmekteyim. Meraklı olun öğrenmeye her zaman aç olun.

Makale üretme taktiğim gün içinde okuduğum izlediğim yada öğrendiğim bu konudan makale çıkar dediğim şeyleri not edip eve gidince düşünceler ve biraz araştırmalar ile yazıya dökmek olur.

En önemlisi herşeye düz bakmayın başka yönler ile düşünün tek bir yönde yazmayın, farklı şeyler yazın. Farklar kazanır. Aynı yazılar aynı konular olduğu yerde sayar.
sulerktas

kişi bu mesajı beğendi.

Fakir Yazar - Dizi Öneri <3

• Üyelik 12.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** B**
  • Mesajlar 63
  • Beğeniler 17 / 15
  • Ticaret 1, (%100)
Metaphor FakirYazar düşünceleriniz için teşekkürler

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al