Yakın zamanda var olan buluşlar arasında, en fazla göze çarpan teknoloji 3d yazıcı teknolojisi olmaktadır. 3D Baskı ürünlerin oluşumunda tamamen farklı bir vizyon oluşmasına neden olmuştur. Geleneksek üretim yöntem ve süreçlerine kıyaslanamayacak kadar 3D Baskı şirketlere avantaj sağlamaktadır. En önemli avantaj ürünün üretime geçiş sürecini azaltması olmaktadır. Geleneksek üretimde var olan tüm kısıtların 3D Baskının ortadan kaldırdığı görülmektedir.
Birçok farklı endüstri 3D Baskı teknolojisini kullanmaktadır. 3D baskının faydaları tüm endüstriler için geçerlidir. 3D Baskının getireceği en temel 6 getiri sıralanması gerektiğinde ilk sırada maliyet avantajı gelmektedir. 3D Baskı üretim maliyetlerinde önemli bir indirim sağlamaktadır. . 3D Baskının getireceği bir diğer avantaj süreçleri hızlandırması olmaktadır. Bir diğer 3D Baskının getireceği katkı ise, rekabette öncü olmanın getireceği katkı olmaktadır. . 3D Baskı ayrıca olası hataların önüne önemli ölçüde geçmektedir. Gizlilik seviyesinde artiş 3D Baskının sağladığı bir diğer getiri olarak yer almaktadır. Talep üzerine üzerine üretim bir diğer . 3D Baskı getirisi olarak yer almaktadır.