freelance iş ilanları

AdlBelge Yeni Web Sitesi

3 Mesajlar 594 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

GuestLion GuestLion WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Meslek Yazılım Geliştirme
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad O** Ö**
  • Mesajlar 852
  • Beğeniler 340 / 340
  • Ticaret 39, (%100)
Yaklaşık beş yıl önce yardımcı programlar kullanarak tasarladığım adlbelge.com web sitesi çok sayıda deneme yanılmayla hazırlandı. Sitenin ilk yayına girdiği dönemde yapıldığında tamamen statik html şablonuna oturtulmuş basit bir tasarıma sahipti.

Sonrasında tercihimi adobe muse (desteğin artık kesildiği ürünlerden) ile devam ettirmiştim.

Amacım tamamen kendi kendime her köşesini yönetebileceğim bir web sitesine sahip olmaktı. Bu amaçla daha sonra joomla, wordpress ve en son drupal 7 kullanarak çeşitli AdlBelge tasarımları gerçekleştirdim.

Açıkçası bunlardan en güvenli altyapıya sahip olan drupal 7 idi. Ancak biliyorsunuz drupal 8'den sonra yeni sürümünün de sonu geliyordu.

Wordpress'te olduğu gibi sürekli drupal güncellemelerinden, tasarımın bozulmasından, alt yapıda çıkan sorunlara ve eklentilerin ayrıca öğrenilmesi gereken yazılım parçaların dönüşmesi beni yeterince usandırdı.

Bu arada yaklaşık 3 yıl önce ara ara php öğrenmeye çalışarak başladığım süreç son 2 ve 1 yıl öncesine kadar kademeli artıp kendim php öğrendiğimde artık kendi web sitemi kendim yapmalıyım kararını verdim.

Bu kararı vermesi kolay ama uygulaması zordu. Çünkü gerçekten sayfa uzantılarındaki category, tags, etket, id uzantılarıyla sadece 1 sabit sayfamın en az 6 farklı versiyonunun tek url'ye yönlendirilmesi gerekiyordu.

Dolayısıyla işin yazılım boyutu basitten ağıra doğru uzun bir yol almayı gerektiriyordu. Burada daha zor olan ise site ve alt yapı değiştiğinde yaşanacak sıralama ve ziyaretçi kayıpları olacaktı.

Tüm bunları planlamam bir kaç ayımı siteyi yazmak ise 1.5 ay kadar süremi aldı. Siteyi google ile tanıştırıp, barıştırıp kaynaştırmak ise neredeyse 3 ay sürdü ve halden devam ediyor.

AdlBelge kurumsal bir firmanın web sitesi. Amacı kendi iso standartları belgelendirme kategorisinde adlbelge.com altında iso belgelerinin, (iso 9001, iso 27001, iso 14001, iso 45001 vb gibi kalite belgeleri) hem tanıtımlarını hem eğitimlerini planlamak ve yürütmekti.

Şimdi hep şöyle bir örnek verdim bu süreçte. Ortada bir televizyon kanalı var. Kanalda haberleri ben hazırlıyor ve sunuyorum, dizileri kendim yazıyor kendim çekiyor ve sadece kendim rol alıyorum :))

Üstelik sitedeki neredeyse tüm grafikler, logo hemen her detayı kendim tasarlayıp, kodlayacağım.

Bugüne kadar rahat yüzlerce sayfa yazı yazmışımdır sitede. En sonunda uzun süren çalışmalardan sonra siteyi yeniledim. Hala yapamadığım ve hazır kullandığım tek şey html5 hazır bir web tasarımı.

Ancak css ve html bilgisi sayesinde kesip doğrayıp bir şekilde istediğim formata sokabildiğimden javascript kütüphaneleri hariç bir eksiklik hissetmiyorum.

Sitemi tamamen kullanıcı odaklı yapmayı hedefliyorum ve çoğu kez kendi yazılarımı ziyaretçilerin taleplerine göre sıralama kaybetme pahasına göz ealarak değiştiriyorum.

Bence google şu olaya da bir çözüm üretmeli. 5-6 yıllık sitelerin popüler sayfaları sıralama riski yüzünden güncellenmeden kalıyor.

Evet şimdilik bu kadar. Çalışmaya devam...

wmaraci
reklam

HeadCMoon HeadCMoon WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 24.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Grafiker
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad S** U**
  • Mesajlar 364
  • Beğeniler 155 / 154
  • Ticaret 12, (%100)
Bence çok başarılı bir site. Hem ferah hem kullanıcı dostu. Ben de php öğrenmeye başlayacağım sanırım...
GuestLion

kişi bu mesajı beğendi.

GuestLion GuestLion WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Meslek Yazılım Geliştirme
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad O** Ö**
  • Mesajlar 852
  • Beğeniler 340 / 340
  • Ticaret 39, (%100)

HeadCMoon adlı üyeden alıntı

Bence çok başarılı bir site. Hem ferah hem kullanıcı dostu. Ben de php öğrenmeye başlayacağım sanırım...

Değerli yorumunuz için teşekkür ederim.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al