Finans nedir sorusu ucu açık bir sorudur ve bir çok cevabı vardır ama insanların genellikle aklına ilk gelen şey paradır. Zira para haberleri şuan herkesin kazanmak istediği bir araçtır. Evet bana göre araç çünkü hayatın tamamı değildir. Düzgün kullanılırsa hayatımızı zenginleştirir fakat düzgün kullanılmasa tekrar eski hayatınıza dönmeniz kaçınılmazdır. Bununla ilgili bir örnek verebilirim
Mesela milli piyangodan zengin olduğunuzu varsayıyorum. Sizin hesabınızda 3 milyon TL var ve siz bu parayla ev araba alabilirsiniz herkesin aklına ilk gelen şeyler genelde budur. Bu parayı bir işe yada bir girişimci olarak kullanırsanız yani döner sermaye olarak sağlam bir fikirle değer üretip bir şirket kurarsanız işiniz büyüdükçe daha fazla kazanabilirsiniz fakat eğer sizde nasıl olsa çok param var mantığıyla hareket edip geleceğe yatırım yapmayıp o altın haberleri sürekli tüketirseniz o para geldiği gibi gider hiç kusura bakmayın. Burada kilit nokta şu o parayı kazanabilecek yeterli zekfa ve donanıma sahip birisi büyük bir soğuk kanlılıkla kaldığı yerden devam eder ve o parayı yine kazanabilir. Fakat o parayı kazanacak donanıma sahip değilse para bitince oda kendisini depresyonun içinde bulabilir lakin burada asıl mesele gerçek öz güvenden kaynaklanıyor şunu düşünün balık tutup vermek mi yoksa balık tutmayı öğretmek mi ? bu soruyu kendinize sorun
Benim görüşüm balık tutarak bir insanın karnını bir öğünlük doyura bilirsiniz ama balık tutmayı öğreterek onun ömür boyu karnını doyurabilirsiniz