Bir süredir üzerinde çalıştığım projenin kapsamını daha da genişlettim ve tekrar sizlerle paylaşmak istedim.

* Site Adı: Grupbul.com | Toplulukları Keşfedin
* Site Adresi: grupbul.com
* Açıklama: Çeşitli platformlardan toplulukların listelendiği bir internet sitesi

Grupbul nedir?
Grupbul; kullanıcıların WhatsApp gruplarını, Telegram gruplarını, Telegram kanallarını ve Discord sunucularını paylaştığı ve bu toplulukların kategorize edilerek kullanıcılara sunulduğu bir platformdur. İnsanlar dilerse kendi topluluklarını sisteme ekliyor, dilerse de site üzerinde paylaşılan topluluklara katılım sağlayabiliyor. Üstelik üyelik sistemi de mevcut. Üye kullanıcılar, eklediği toplulukları yönetebiliyor, istatistiklerini takip edebiliyor. Grupbul, tamamen ücretsizdir.

Grupbul'un yeni hâlinde ne değişti?
Grupbul, içindeki veriler korunarak defalarca daha kapsamlı olacak şekilde tekrar kodlanan bir sistemdir. Şu an yayında olan Grupbul'un bir önceki versiyonunda yalnızca WhatsApp ve Telegram grupları yayınlanabiliyordu. Telegram grupları biraz daha arka plandaydı ve ağırlıklı olarak WhatsApp odaklıydı. WhatsApp kısmı oldukça ilgi gördü. Diğer platformlar için de bunun bir ihtiyaç olacağı düşüncesiyle Telegram kanalları ve Discord sunucuları da yayınlanabilir şekilde en baştan tasarlandı. Her bir platform için ayrı bir ana sayfa oluşturuldu. Bugün Whatsapp, Telegram ve Discord olmak üzere bu platformlar için beş ayrı dilde topluluk paylaşılmaktadır. Şimdiye kadar Türkiye'de bu kadar platform ve dil çeşitliliği içeren bir proje bulunmamaktadır. Dünya genelinde ise yine daha az platform veya tek platforma odaklı olarak yapılan popüler girişimler vardır. Grupbul, bu girişimlere rakip olarak dünya genelinde popülaritesini en üst seviyeye getirmeyi amaçlar. Projenin daha kullanışlı ve yararlı hâle gelmesi için kesinlikle uygunsuz topluluklar kara listeye alınmaktadır. Öğrencilik zamanımda ansızın gelen bir fikir ve o zamanın can sıkıntısıyla başladığım proje bugün bambaşka bir hâl aldı. Herhangi bir yerden maddi destek almadan, kendi imkânlarımla bir miktar maddi ve çokça emek sarf ederek sürekli "Nasıl daha kullanışlı hâle getirebilirim?" düşüncesiyle yaptığım bir proje oldu. Grupbul'un, sayısız insanın istediği kişilerle tanışmasına, hoş vakit geçirmesine, aradığı kitleye ulaşmasına vesile olacağını ve işe yarar bir proje olduğunu düşünüyorum. Grupbul bugün hak ettiği yerde değil fakat ilerleyen zamanlarda hak ettiğini almasını ümit ediyorum. Yapıcı fikir ve görüşlerinize açığım, teşekkürler.

Kategorilerin çoğunluğu görselde yer almaktadır.